4 Design Days: trendy 2021. Jak pandemia zmieniła wnętrza?

4 Design Days: trendy 2021. Jak pandemia zmieniła wnętrza?

Autor: Urszula Tatur
02 lut 2021 10:54

Mieszkaniowa moda zmienia się co rok, ale ostatnie 10 miesięcy wywróciło dotychczasowe trendy do góry nogami. Pandemia zmieniła nasze domy w biura, szkoły, przedszkola. Kupowaliśmy nowe meble, przestawialiśmy stare… ale nadal chcemy mieszkać modnie. Jak to zrobić? Jak zmieniły się mieszkaniowe potrzeby Polaków? Co jest nowym „must have”, a co odeszło do lamusa? O tym dyskutowano podczas sesji Mieszkania TrendWatch podczas 4 Design Days Pre-Opening Online (www.4dd.pl).

- W 2019 roku zastanawialiśmy się nad technologiami, rozwojem biznesu meblowego w temacie "zero waste". Na początku 2020 myśleliśmy już o erze złotej gospodarki, rozmawialiśmy o tym, jak będziemy projektować z myślą o ludziach starszych. Natomiast 2021 rok to totalna rewolucja. Zupełnie nie wiadomo, co nas spotka, jak będziemy dalej projektować – już na wstępie zaznaczył Marcin Kępczyński, który wraz z żoną Mirellą Firchał-Kępczyńską, był gospodarzem dyskusji.

Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyński, architekci wnętrz, prowadzący program “Para w remont” na HGTV oraz kanał YouTube “Mirella i Marcin”, podzielili dyskusję na cztery części – każda odpowiadała jednemu z głównych pomieszczeń w domu: salonowi, kuchni, łazience i sypialni.

Zmiany w oczekiwaniach inwestorów

- W sytuacji, która nas wszystkich bardzo mocno dotyka, zaczynam rozumieć, dlaczego tak wielu klientów zaczęło traktować swoje mieszkanie i przestrzeń tak poważnie – mówił architekt Jan Sikora. – Ludzie po prostu nie mieli wyboru. Sytuacje ekstremalne, które ograniczają naszą wolność, tak naprawdę są motorem postępu. Oczywiście my za taki postęp wszyscy płacimy jakąś cenę – dodał.

Jak mówił, inwestorzy zaczynają rozumieć, jak ważna jest jakość produktów. - Wysoka jakość to nie tylko mityczny, czy snobistyczny luksus. Klienci zaczynają rozumieć, że wygoda ma swój wymiar praktyczny. […] Inwestorzy przestali odbierać współpracę on-line jako niewygodną i substytut spotkań, nawet zaczęli to preferować. Oczywiście to wszystko wzmaga cyfryzację życia – to jest mega trend, który jest wszędzie obecny - konkludował.

TrendWatch: Salon

Salon przestał być tylko miejscem reprezentacyjnym. - Stał się przede wszystkim naszą wygodną strefą – zauważyła architekta Anna Maria Sokołowska.

Jak mówiła, w pandemii nowe funkcje zyskał stół - stał się też miejscem do pracy, spotkań online i prowadzenia telekonferencji.

W salonach potrzebujemy też więcej miejsca. - Przede wszystkim otwartej przestrzeni, co można uzyskać np. poprzez usunięcie mebli, które przestały być potrzebne - dodała architektka.

Salon służy nam teraz do takich aktywności, jak chociażby joga. To też miejsce do relaksu, grania w planszówki.

TrendWatch: Kuchnia

Co raz większą wagę przykładamy do funkcjonalności kuchni.

Jak mówiła projektantka Monika Bronikowska, kuchnia przestaje być wyłącznie na pokaz. - Zakładamy, że spędzamy więcej życia w domu, gotujemy dużo, więc zwracamy uwagę na funkcjonalne rozmieszczenie mebli, czy funkcjonalne materiały - mówiła.

- Funkcjonalne użytkowanie kuchni w życiu codziennym zyskuje na wartości – podsumowała.

Anna Maria Sokołowska zwróciła uwagę na zwrot klientów w stronę kuchni zamkniętych. – Toczą się dyskusje pomiędzy funkcjonalnym zamknięciem, odgrodzeniem, ale jednak połączeniem kuchni ze strefą dzienną. Pojawiają się przegrody typu drzwi szklane, montowane w taki sposób, żeby można było jednocześnie zamknąć i otworzyć na czas, kiedy kuchnia nie jest używana. […] Jakość materiałów i odporność na środki czyszczące też jest bardzo ważna.

TrendWatch: Łazienka

To, że w pandemii inaczej zaczęliśmy patrzeć na nasze wnętrza potwierdza również Joanna Dec-Galuk, Roca Polska.

– Zauważyliśmy różne niedociągnięcia, niuanse, które zaczęły nam przeszkadzać. W końcu nasze domy, ogrody, balkony stały się dla nas "centrum wszechświata", miejscem pracy, zabawy, rozrywki i relaksu - wyjaśniła.

Jak mówiła, zaczęliśmy zwracać większą uwagę na funkcjonalność, estetykę wnętrza i oczywiście jakość produktów, które stosujemy do aranżacji. - To dotyczy wszystkich pomieszczeń, również łazienki, która bez względu na swoją wielkość, czy jest w wielkim domu, czy małym mieszkaniu, stała się dla nas małym, domowym SPA, gdzie odpoczywamy, czytamy, przeglądamy facebooka, czy wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne - dodała Joanna Dec-Galuk.

Jakie trendy łazienkowe dominują? Jak mówi ekspertka z Roca Polska, chcemy otaczać się dobrym wzornictwem. (...) Chcemy zapewnić sobie komfort w domowym SPA. Lubimy rzeczy, które są ładne, dobrze zaprojektowane i ponadczasowe, ale i innowacyjne.

- Po drugie, sytuacja związana z pandemią wymusiła na nas zmianę starych przyzwyczajeń i nowe nawyki. […]. Szukamy takich rozwiązań, które zapewnią nam higieniczne bezpieczeństwo, nie tylko w łazienkach publicznych, ale również w łazienkach w domu. Jest to m.in. bezdotykowa armatura, elektroniczne przyciski – wyjaśniała przedstawicielka marki Roca.

Jak mówiła Elżbieta Pękala z firmy Duravit, wzrosło też zainteresowanie nowymi rozwiązania jak np. glazurą antybakteryjną. - To glazura z jonami cynku - tłumaczyła.

Dodała, że rośnie potrzeba poczucia bezpieczeństwa, a takie technologie są chętnie przyjmowane przez rynek. - Rozwiązania bezdotykowe nabrały nowego znaczenia – wyjaśniała Elżbieta Pękala.

TrendWatch: Sypialnia

W sypialni coraz silniejszy trend to łączenie tego pomieszczenia z łazienką. - Powstają całe strefy otwarte na łazienkę czy strefy sypialniane z wanną, połączone z garderobami - mówiła Monika Bronikowska.

Elżbieta Pękala podała nawet przykład sauny, którą można zaadaptować w przestrzeni sypialnej. - Wygląda jak mebel, regał w obudowie drewnianej z półkami, na których siedzimy lub leżymy – zwracała uwagę Elżbieta Pękala.

Sesja dyskusyjna Mieszkania TrendWatch odbyła się 29 stycznia 2021 r. w godz. 11.30-12.30

Moderacja:
• Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyński, projektanci wnętrz, prowadzący program
„Para w remont” na antenie HGTV, autorzy kanału Youtube „Mirella i Marcin”

Debata z udziałem (kolejność alfabetyczna):
• Monika Bronikowska, współzałożycielka, prezes zarządu, pracownia Hola Design
• Joanna Dec-Galuk, dyrektor marketingu, Roca Polska
• Elżbieta Pękala, członek zarządu, dyrektor zarządzający, Duravit Sp. z o.o.
• Anna Maria Sokołowska, architektka wnętrz, Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz
• Jan Sikora, architekt, Sikora Wnętrza

Więcej na www.4dd.pl

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także