×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
4DD 2019: wielkie projekty za małe pieniądze, czyli od czego zacząć budowę domu?

4DD 2019: wielkie projekty za małe pieniądze, czyli od czego zacząć budowę domu?

Autor: Katarzyna Masłowska
24 sty 2019 15:10

Finanse są jednym z największych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się inwestorzy. Okazuje się, że największe oszczędności można poczynić w fazie tworzenia koncepcji domu i przygotowywania projektu, później zbieramy tylko jego owoce.

Preludium do dyskusji była prezentacja, którą przygotował arch. Piotra Kuczia, założyciel pracowni Kuczia Architect. Na wstępie nieco humorystycznie zaznaczył: W życiu zawodowym lgną do mnie inwestorzy, którzy są bardzo oszczędni i nie mają pieniędzy. Pierwszym przykładem jest dom, wybudowany 10 lat temu, który zdobył Grand Prix Architektury Województwa Śląskiego. Inwestor był bardzo oszczędny do tego bardzo wymagający – to jest mój własny dom! Na własnej skórze przetestowałam triki realizowania projektu, który nieco odbiega może od projektów dominujących w polskim krajobrazie, ale jest równocześnie niezbyt drogi. 

Kluczowym elementem, który zdominował dyskusję był temat ścisłej współpracy inwestora z projektantem/architektem. Dyskutanci zgodnie stwierdzili, że to jest klucz do stworzenia dobrego i przede wszystkim taniego w budowie i eksploatacji domu. 

Jak zaznaczyła arch. Barbara Uherek-Bradecka, właścicielka, Studio BB Architekci: Klienci oszczędzają od samego początku procesu inwestycyjnego. Zaczynają od „okazyjnego” zakupu działki, na której, jak się później okazuje, właściwie nie sposób zbudować domu. Przez środek działki przebiega gazociąg czy wodociąg i dodatkowo jest to teren III stopnia zagrożeń górniczych. Dlatego uczuliła inwestorów, aby nie korzystać z takich pozornych oszczędności i już na wstępie zainwestować w dobre informacji i profesjonalne badania gruntowe.

Maciej Siejka, prezes zarządu Massi Sp. z o.o. podkreślił rolę czasu jako ważnej składowej całego procesu inwestycji. Zaznaczył, że dobry projekt i dokładne rozpoznanie potrzeb klienta jest kluczem do oszczędności. Ważną rolę podczas realizacji „taniego domu” pełnia też gotowe rozwiązania, polecane chociażby do małych kuchni i łazienek, które pozwolą na funkcjonalne i szybkie zagospodarowanie przestrzeni.

Z kolei arch. Piotr Tokarski, z pracowni Tokarski Tokarska Architecture Team, zaznaczył, że dobry projekt jest „tani” nie tylko w budowie. Powinien być również „tani” w eksploatacji, która trwa przecież lata.

W dyskusji udział wzięli:

Barbara Uherek-Bradecka, właścicielka, STUDIO BB ARCHITEKCI
Piotr Kuczia, architekt, założyciel pracowni, Kuczia Architect
Piotr Tokarski, architekt, Tokarski Tokarska Architecture Team
Maciej Siejka, prezes zarządu Massi Sp. z o.o.
Prezentacja:
Piotr Kuczia, architekt, założyciel pracowni, Kuczia Architect (5’)
Moderacja: Katarzyna Masłowska, redaktor, magazyn Najlepsze Domy, dziennikarka portalu www.dobrzemieszkaj.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także