
IKEA: najnowszy katalog 2014, zobaczcie, co nowego
Living Coral, czyli kolor roku 2019 według Instytutu Pantone, zdominował dyskusję poświęconą aktualnym trendom w kolorystyce wnętrz. O tym, że kolor ma znaczenie i nie powinniśmy zamykać się w bieli i szarości, przekonywali architekci i projektanci wnętrz podczas dni branżowych 4 Design Days.
Rozmowę poprzedziła prezentacja Izabeli Żak, poświęcona możliwościom aranżowania ścian z wykorzystaniem produktów Flügger. - Nie bójmy się odważnych połączeń – przekonywała Izabela Żak, prezentując palety barw opracowane przez Flügger. - Kolorem możemy zaakcentować ścianę lub jej fragment, podkreślić funkcję, ale także oszukać przestrzeń bądź zakamuflować pewne jej elementy - mówiła. W pełnym inspiracji wystąpieniu zachęcała też do sięgania po tapety i do eksperymentów z farbą: cieniowania, przetarć czy efektu ombre na ścianie.
Dyskusję prelegentów rozpoczęło prowokacyjne pytanie moderatora: Artura Indyki o sposób, w jaki Instytut Pantone wybiera kolor roku. Paneliści wskazywali tu przede wszystkim na obserwacje trendów: ulicy, mody, designu, portali społecznościowych, ale również na istotne problemy społeczne, z jakimi się dziś borykamy. - Wybór koloru roku to długoterminowy proces - powiedział Krzysztof Miruć, architekt prowadzący program „Zgłoś remont” w telewizji HGTV. - Instytut Pantone wnikliwie przygląda się wszystkim branżom. Media społecznościowe mają naturalnie w tym procesie swoje znaczenie, ale stanowią tylko jeden z wielu aspektów rzeczywistości, w jakiej obecnie żyjemy. Wypadkową tych wszystkich tendencji jest kierunek kolorystyczny - ponieważ moim zdaniem jest to właśnie kierunek, a nie konkretny kolor - w jakim będziemy szli przez najbliższy rok - dodał.
Paneliści podkreślali, że wybory Pantone to symbole, za którymi stoją pewne wartości, jak na przykład zabawa, żywotność, humor, z którymi kojarzy się Living Coral. Uczestnicy dyskusji próbowali też wyjaśnić, dlaczego jedne ze wskazań Pantone przyjmują się w naszym kraju, a inne nie. Paneliści okazali się dość mocno podzieleni, jeśli chodzi o stosunek do koloru roku 2019. Nie wszyscy wierzą w to, że Living Coral odnajdzie się w polskich wnętrzach. - Mimo pozytywnych skojarzeń, jakie wzbudza w nas Living Coral: z wakacjami, swobodą i luzem, wielu z nas uważa, że nie jest to kolor w ich guście, nie pasuje do naszej osobowości. Trudno nam wyrazić siebie poprzez tę akurat barwę - mówiła Anna Gacka, psycholog, ekspert koloru, projektant wnętrz, CoachYourHome. Na tej podstawie mogę powiedzieć, że koralowy będzie w tym roku konkurował z innymi kolorami, ale tej rywalizacji nie wygra. Trudno będzie mu zaistnieć w polskich domach - dodała. Zdecydowanie za kolorem roku 2019 według Pantone opowiedział się Artur Indyka. - Koral pozwala nam bawić się przestrzenią naszych mieszkań i domów. Dzięki niemu staje się ona lżejsza, mniej pompatyczna. Myślę, że to dobrze, że powinniśmy traktować naszą prywatną przestrzeń mniej serio - powiedział.
Jak jednak przekonać rozmiłowanych w bieli i szarościach Polaków do stosowania we wnętrzach innych barw? Czy architekci powinni przemycać do projektów swoje ulubione kolory i elementy wystroju?
Szarość i biel to kolory bezpieczne, praktyczne i „na lata”. Dlatego tak wielu Polaków je wybiera – mówiła Dominika Trzcińska, architekt wnętrz, właściciel biura Superpozycja Architekci. Staram się jednak przekonywać moich klientów, że to dobra baza, ale warto ją wzbogacić o inne barwy. Rozmawiając z inwestorami pokazuję im nie tylko zdjęcia popularnych, biało-szarych - wnętrz, ale również bardziej odważne, zaskakujące połączenia. Jeżeli widzę, że klient choć na chwilę zatrzyma wzrok na tym zdjęciu, staram się to później wykorzystać i przekonać do bardziej śmiałych zestawień. Niestety, większość klientów zostaje przy bezpiecznej, neutralnej palecie szarości i bieli – dodała.
Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu
Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.