×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Architekt radzi: pomysły na mały metraż

Architekt radzi: pomysły na mały metraż

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
15 sty 2018 15:26
Aktualizacja: 16 sty 2018 15:05

Niewielkie mieszkanie wymaga od urządzającego sprytu i dobrych pomysłów. Kluczem jest tu wielozadaniowość - mówi Dominika Trzcińska, architekt ze studia projektowego Superpozycja Architekci, prelegentka 4 Design Days.

O czym warto pamiętać aranżując pokój dzienny w niewielkim mieszkaniu? 

Na niewielkich powierzchniach musimy tworzyć wielofunkcyjne przestrzenie, tak aby w pełni i w kreatywny sposób wykorzystywać metraż, którym dysponujemy. Strefa dzienna musi być wygodna,  ale i stylowa, jest przecież wizytówką każdego mieszkania. Niewielki metraż wymaga od właściciela sprytu. Meble powinny być wielofunkcyjne i modułowe. Nie możemy pozwolić na marnowanie nawet metra cennej powierzchni. Modułowość mebli pozwoli na zmianę aranżacji strefy dziennej i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb.

Możemy pokusić się również o odsunięcie sofy od ściany, dzięki czemu uzyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania. Jeśli dysponujemy wysokim mieszkaniem, warto wykonać zabudowę antresoli. Pozostawianie otwartej przestrzeni i pozbycie się zbędnych ścian działowych jest bardzo skutecznym zabiegiem, dzięki któremu otrzymamy wrażenie oddechu i przestronności. Planując aranżację, postawmy na jasną paletę barw. Jasne kolory sprawiają, że wnętrze wygląda na większe i bardziej przestronne, akcenty kolorystyczne wprowadźmy jedynie w dodatkach.

Na tworzenie klimatu i efektu głębi ogromny wpływ ma dobrze zaprojektowane oświetlenie. Możemy akcentować niektóre elementy aranżacji oraz optycznie powiększać przestrzeń i wrażenie przestronności. W celu uzyskania efektu dodatkowej przestrzeni sprytnym sposobem może okazać się także wykorzystanie luster lub nadruków wielkoformatowych na ścianach.

Dominika Trzcińska - architekt ze studia projektowego Superpozycja Architekci w Katowicach.
Dyplom na Wydziale Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, członkini Śląskiej Izby Architektów. Jej celem jest projektowanie przestrzeni funkcjonalnych i pięknych, dopasowanych do upodobań i stylu życia. Elastyczność oraz przygotowanie zawodowe pozwalają jej na realizację małych mieszkań jak i wielkich przestrzeni publicznych. Jej prace prezentowane były w wielu międzynarodowych magazynach i albumach.

Dominika Trzcińska będzie jedną z prelegentek 4 Design Days w Katowicach. 18 lutego weźmie udział w dyskusji o aranżacji małych mieszkań, która będzie częścią wydarzenia Akademia Dobrze Mieszkaj organizowanego w ramach 4DD 2018. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także