×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dyskusja o odpowiedzialnym designie

Dyskusja o odpowiedzialnym designie

Autor: Wojciech Napora
13 lut 2020 10:49
Aktualizacja: 13 lut 2020 10:50

Czy design może pomóc wydostać się z pułapki konsumpcjonizmu, w którą wszyscy wpadliśmy? Na czym polega zrównoważone projektowanie? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy Półmaratonu Designu podczas 4 Design Days 2020.

Jako pierwsi na scenie pojawili się Katarzyna Borkowska oraz Tomasz Pydo. Tomasz Pągowski i Marcin Szczelina rozpoczęli rozmowę od pytania o pułapkę konsumpcjonizmu.

Wpadliśmy w tę pułapkę. Fakt, że coraz więcej projektantów idzie w stronę eko, nie zmienia tego, że na szerszą skalę nadal kupujemy nieodpowiedzialnie – powiedział Tomasz Pydo.

Kolejne pytanie dotyczyło projektantów i inwestorów.

Byłoby pięknie gdyby wszyscy zamawiali projekty w drewnie lub metalu, ale tak nie jest. Na szczęście zmienia się podejście producentów w kwestii trwałości produktów – mówił Tomasz Pydo.

Projektanci inspirują, podpowiadają i namawiają inwestorów. Jednak widać, że jeszcze nie jesteśmy gotowi na produkty w duchu eko. Nie na masową skalę. Ważne, by jak najbardziej propagować temat recyklingu – dodała Katarzyna Borkowska.

Które z zasad eko wdrażacie u siebie? – pytali prowadzący.

Staramy się ograniczyć zużycie materiału. Namawiamy klientów na droższe, ale ekologiczne materiały. Nie jest to łatwe, bo utrudnia konkurencję na rynku – mówił Tomasz Pydo.

Promujemy dobre praktyki zrównoważonego rozwoju ponieważ w to wierzymy. Idealnie byłoby, gdyby produkty ekologiczne były tańsze. Moim zdaniem sposobem byłaby ich popularyzacja. Im więcej będzie ekologicznych produktów, tym będą one tańsze – dodała Katarzyna Borkowska.

Kolejnym uczestnikiem rozmów Półmaratony Designu był Jacek Chrzanowski. Moderatorzy zapytali go o to, czym jest zrównoważony rozwój w projektowaniu pojazdów.

Wiem, że samochody to symbol konsumpcjonizmu. Jako projektanci staramy się wprowadzać rozwiązania eko, ale wychodzi różnie. Wydaje mi się, że to się zmieni na lepsze i z czasem więcej będzie rozwiązań rzeczywiście ekologicznych, a nie tylko chwytów marketingowych. Nadzieję wiążę z tym, że zmienia się rynek, pojawiają się np. samochody elektryczne, i dzięki temu zmieni się też podejście zarówno producentów, jak i konsumentów – mówił Jacek Chrzanowski.

Kolejnym rozmówcą była Katarzyna Furgalińska, która na co dzień zajmuje się projektowaniem stoisk targowych i wystaw. Tomasz Pągowski i Marcin Szczelina pytali o rozwiązania ekologiczne w kwestii targów i innych imprez. Jak można pomóc naszej planecie? –pytali moderatorzy.

Jesteśmy na imprezie, która twa 4 dni. Co się wydarzy po niej? Pewnie zostanie po niej dużo śmieci. Większość tego typu wydarzeń tak wygląda, że prezentuje się na nich stoiska „jednorazowego użytku”, które po imprezie trafiają na wysypisko. Jest to związane z kalkulacją kosztów. My jako projektanci jesteśmy zwolennikami rozwiązań systemowych, modułowych. Staramy się też małymi krokami proponować i wprowadzać do projektów rozwiązania przyjazne środowisku – mówiła Katarzyna Furgalińska.

Następny rozmówca, Konrad Hulak, opowiadał o rozwiązaniach ekologicznych w projektowaniu i produkcji pościeli.

Konsumpcjonizm i produkty jednosezonowe to prawdziwa zmora naszych czasów. Dawniej rzeczy przechodziły z pokolenia na pokolenie. Wiemy jak to wygląda obecnie. Nam zawsze w duszy grało projektowanie i produkowanie rzeczy na długie lata. Udało się, bo postawiliśmy na naturalne i trwałe materiały – wyjaśniał Konrad Hulak.

Ciekawe spostrzeżenia na temat podejścia konsumentów do ekologii miała kolejna rozmówczyni Półmaratonu Designu, Karolina Janczy.

Łatwiej do produktów eko przekonać ludzi ze średnim budżetem niż dużym zasobem portfela. Nale więc więcej uwagi poświęcać edukacji konsumentów, projektantów i architektów. Wiedza i świadomość są w tym przypadku kluczowe – mówiła.

Jakub Poznański, kolejny uczestnik Półmaratonu Designu, przyznał, że konsumpcjonizm i ekologia nie idą w parze.

Niestety świadomość konsumentów nie jest jeszcze wystarczająca, by stawiać na produkty eko. Poza tym decydujące jest kryterium najniższej ceny, przez co we wnętrzach pojawiają się materiały słabej jakości, które należy często wymieniać. Na szczęście to się powoli zmienia – mówił.

Inny sposób na promocję zrównoważonego rozwoju przedstawiły aktywistki miejskie Ewa Surowiec i Agnieszka Czichy. Wydały one broszurę promującą rzemieślników w Bytomiu.

Rzemieślnicy to ludzie, którzy potrafią wykonać produkty dobrej jakości, trwałe. Naszym zdaniem warto ich promować. Oni naprawiają też zniszczone przedmioty, co idealnie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju – mówiły.

W sesji udział wzięli (kolejność alfabetyczna):
Katarzyna Borkowska oraz Tomasz Pydo, product designers, design strategists and founders, KABO&PYDO
Jacek Chrzanowski, designer, właściciel, One One Lab Design Studio,
Katarzyna Furgalińska, architekt, SUPERGUTSTUDIO
Konrad Hulak, założyciel, HOP Design
Karolina Janczy, architekt wnętrz, Studio projektowe JanczyArt Design
Jakub Poznański, dyrektor zarządzający, Cobu Design
Ewa Surowiec oraz Agnieszka Czichy, aktywistki miejskie, Grupa nieformalna LANDSZAFT
Rafał Wyszyński, prezes, Fundacja Giesche

Moderacja:
Tomasz Pągowski, projektant, konstruktor, prowadzący programy o urządzaniu wnętrz: Remont w 48h, Projekt Lokalny, Bitwa o Dom i Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także