
Oświetlenie we wnętrzu - naturalne i sztuczne
Światło to kluczowy element komfortowego wnętrza. I to zarówno naturalne, jak i sztuczne. O tym, jak stworzyć przestrzeń dobrze oświetloną dyskutowali eksperci podczas 4 Design Days 2020 w Katowicach.

Debatę o świetle we wnętrzu rozpoczęła prezentacja Piotra Jasińskiego, eksperta z firmy Velux. Licznie zebrani goście, przysłuchujący się debacie, mogli się z niej dowiedzieć o tym, jak ważne jest światło naturalne we wnętrzu. Jakie korzyści zdrowotne przynosi oraz jak zaprojektować dom lub mieszkanie, by było go jak najwięcej.
Warto pamiętać, że oprócz „doświetlenia” wnętrz okna umożliwiają nam kontakt z otoczeniem i podziwianie przyrody – mówił Piotr Jasiński.
Jednym z zarzutów, który często pojawia się wśród posiadaczy dużych przeszkleń, jest przegrzewanie pomieszczeń latem.
Jedyną radą na przegrzewanie pomieszczeń i regulację ilości naturalnego światła we wnętrzu są różnego rodzaju rolety, żaluzje i markizy. Ich zaletą jest to, że mogą one działać w ramach automatyki sterującej, zapewniając komfort obsługi – mówił ekspert.
W prezentacji nie zabrakło miejsca na okna do dachów płaskich, które coraz częściej goszczą w naszym krajobrazie.
Po wystąpieniu Piotra Jasińskiego prelegenci rozpoczęli dyskusję na temat różnego rodzaju oświetlenia. Uczestnicy zgodzili się, że najważniejszy jest dopływ naturalnego światła do wnętrz, jednak konieczna jest też instalacja sztucznego oświetlenia.
Musimy zadbać o to, by oświetlenie sztuczne było jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Warto też, by punktów i jego rodzajów było kilka – mówiła Małgorzata Hendrych-Lubińska.
Twórzmy różne sceny oświetleniowe. Róbmy to funkcjonalnie i dopasowujmy sceny do naszego rytmu. Wykorzystujmy temperaturę światła – np. ożywiającą do porannej kawy – dodała Katarzyna Tworek.
W dyskusji nie mogło zabraknąć miejsca na bardzo popularny ostatnio temat inteligentnego domu i systemów sterujących oświetleniem.
W tej chwili idziemy w kierunku systemów i automatyki. Są już nawet pokoje hotelowe sterowane z poziomu telefonu. Najpopularniejsze są funkcje odsłaniania żaluzji i przygaszania świateł. Tego typu rozwiązania będą coraz częściej spotykane – powiedział Artur Paszek.
Warto pamiętać, że systemy inteligentnego sterowania powinny być dopasowane do potrzeb inwestorów i konfigurowane po konsultacjach z nimi. Inteligentny dom nie może być więzieniem. Ma tworzyć jak najbardziej komfortowe warunki do życia – powiedział Damian Fituch.
Bardzo ciekawym trickiem, który widziałam na targach w Mediolanie, była zmiana sceny świetlnej pod wpływem dźwięku. Gdy mieszkańcy stukali się kieliszkami, wznosząc toast, światło automatycznie zmieniło swoją barwę i natężenie tworząc odpowiedni klimat – powiedziała Malwina Morelewska.
Tomasz Pągowski, moderator dyskusji, zapytał uczestników o świadomość inwestorów i ich podejście do światła w ogóle.
Bardzo często oświetlenie traktuje się po macoszemu. Już na etapie projektu. Moim zdaniem punktem wyjścia jest uświadomienie klienta. Przedstawienie mu właściwych rozwiązań. Pokazanie tego, jak ważne jest dobre oświetlenie. Istotne, by sprzedając produkt, sprzedawać także wiedzę – powiedział Artur Paszek.
Edukacja to duży problem, z którym mierzymy się od lat. Staramy się edukować nie tylko wykonawców, ale także architektów. Wiedza o świetle, jego działaniu jest bardzo ważna – dodał Damian Fituch.
Wiele osób instaluje oświetlenie takie, jakie mają inni, inspirując się tym co zobaczyli. Nie zawsze jest to dobre ponieważ oświetlenie należy konfigurować do własnych potrzeb – mówiła Małgorzata Hendrych-Lubińska.
Uczestnicy zgodzili się, że chociaż niczym nie zastąpimy światła dziennego warto rozmawiać, edukować się i nie bać się nowoczesnych rozwiązań.
W dyskusji udział wzięli (kolejność alfabetyczna): Damian Fituch, dyrektor zarządzający, JUNG POLSKA, Małgorzata Hendrych-Lubińska, właścicielka, LOFFT architektura, Piotr Jasiński, Business Developer Manager, VELUX Polska Sp. z o.o., Malwina Morelewska, architekt wnętrz, morelewska.com, Artur Paszek, kierownik produktu, Markslöjd Polska, Katarzyna Tworek, brand manager, Aurora Technika Świetlna, dystrybutor Astro. Moderacja: Tomasz Pągowski, projektant, konstruktor, prowadzący programy o urządzaniu wnętrz: Remont w 48h, Projekt Lokalny, Bitwa o Dom.