Projektowanie to sport zespołowy

Projektowanie to sport zespołowy

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
23 lut 2018 11:27

Jaki powinien być design? Czy dobry projekt to dzieło emocji i uczuć czy nowoczesnych technologii? O tym rozmawiali uczestnicy dyskusji, która zainaugurowała drugi dzień 4 Design Days.

W sesji dyskusyjnej, którą moderował Maciej Orłoś, dziennikarz i prezenter telewizyjny, wzięli udział: Gianni Giuffrida, główny architekt włoskiej marki Pininfarina - biura projektowego specjalizującego się w tworzeniu samochodów koncepcyjnych, Pete Kercher założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności, ambasador organizacji Design for All Europe, Mor Krisher, główny projektant marki Caesarstone International, Marco Poletti, designer i architekt oraz Jaume Cassanyer Tosques, architekt, product marki Laufen.

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się wspólnie, czym jest design oraz czy procesem projektowym w większym stopniu powinny rządzić uczucia i emocje czy technologia. Pete Kercher wskazał, że zgodnie ze słownikową definicją design to koncepcja, która jest przeznaczona do natychmiastowego wykonania. W tym sensie każdy produkt, nawet najgorzej projektowany, ma za sobą pewien proces projektowy.

To nasza odpowiedzialność, nas jako użytkowników, ale i nas jako producentów, aby wybierać dobrze zaprojektowane projekty i zmieniać w ten sposób świat na lepsze - dodał Pete Kercher. Zgodził się z nim Mor Krisher.  To na firmach i markach spoczywa odpowiedzialność za jakość designu – stwierdził. Żyjemy w kulturze opakowań jednorazowych i krótkoterminowych produktów. Aby nie popaść w pułapkę tanich „jednorazowych” produktów, firmy muszą pamiętać o oczekiwaniach konsumentów i o własnej odpowiedzialności za nich.

W trakcie dyskusji poruszony został bardzo interesujący wątek wpływu nowoczesnych technologii na proces projektowy. Marco Poletti zaznaczył, że design jest z natury swojej masowy, a co za tym idzie, ma konkretny wpływ na wielu ludzi. Kiedy propozycja producenta spotyka się z sukcesem, przeradza się w trend, w tendencję, która trafia do wielu osób jednocześnie. Dlatego designu nie sposób oddzielić od sfery nowoczesnych technologii i innowacji, które zmieniają ludzkie życie. Potwierdził to Mor Krisher, który dodał, że mamy obecnie do czynienia z ogromnymi zmianami wywołanymi przez rozwój technologiczny, zmianami, które są również widoczne w sferze projektowania.

Przez ostatnie 10 lat technologia zmieniła się bardziej i szybciej niż przez poprzednie 100 lat. Nic więc dziwnego, że zmiany technologiczne spowodowały także zmiany społeczne. Nasze technologie stworzyły nowe pokolenia ludzi, a my możemy to właśnie teraz obserwować – dodał Mor Krisher.

Czy to technologia jest zatem odpowiedzialna za rozwój designu? Polemizował z tym Jaume Cassanyer Tosques, który stwierdził, że jego zdaniem w projektowaniu liczą się jednak przede wszystkim emocje i uczucia, a nie sama technologia. Zgodził się z nim Marco Poletti, który dodał, że ważne, aby emocje nie przesłoniły technologii, aby wygląd nie był ważniejszy od funkcjonalności. W tym sensie design to sposób na uczłowieczenie technologii.

W designie liczą się czytelne dla każdego zasady, a przede wszystkim prostota obsługi. Dobry design to synonim prostoty – dodał. 

W dalszej część dyskusji jej uczestnicy omawiali obszernie, jak powinien wyglądać proces projektowy, aby w jego efekcie powstał dobry i funkcjonalny produkt. Na przykładzie marki Laufen przedstawił to Jaume Cassanyer Tosques. Choć w przypadku marki Laufen projektujemy różne rzeczy, zawsze część projektowa trwa całe miesiące, czasem nawet lata. Wszystko zaczyna się oczywiście od decyzji, później toczy się jednak długotrwały, żmudny i złożony proces, w którym musimy sprawdzić wszystkie poszczególne elementy, aby mieć pewność, że na końcu tego procesu pojawi się produkt wysokiej jakości.

Co należy zrobić, aby projektowany produkt osiągnął sukces rynkowy? Zdaniem Mora Krishera problemem, przed którym stają teraz marki jest fakt, że wiele produkowanych przez nie rzeczy jest bardzo podobnych do siebie. Aby produkt stał się sukcesem, musi być bardzo zaprojektowany. Tu właśnie – wskazał Mor Krisher – tkwi różnica między designem a sztuką. Projektowanie to sport zespołowy, nie ma tu miejsca na samotnego twórcę. Za każdym projektantem stoi inżynier, psycholog, socjolog, specjalista od marketingu. Dlatego ten proces jest tak skomplikowany.

Pete Kercher dodał, że w jego opinii do procesu projektowania należy wciągnąć jak największą liczbę osób, łącznie z wykonawcami i instalatorami. Tylko to gwarantuje, że ostateczny produkt będzie naprawdę dobrze przemyślany, a wszystkie aspekty jego funkcjonowania odpowiednio ujęte.

Maciej Orłoś poruszył także wątek designu włoskiego, który słynie jako najlepszy na świecie. Uczestnicy dyskusji, wśród których aż trzy osoby pochodziły właśnie z Włoch, zastanawiali się, na czym polega sekret włoskiego wzornictwa.

Pracując wiele lat zagranicą zrozumiałem, że dobry design jest w nas. Mamy to, można powiedzieć, we krwi. To kwestia tego, co czujemy. Miałem szczęście, że mogłem dorastać we Włoszech – wyznał Gianni Giuffrida. Zgodził się z nim Marco Poletti, który stwierdził, że dobre wzornictwo to część DNA każdego Włocha, a Włosi jako naród po prostu kochają piękno i emocje, jakie się z nim wiążą.
Jaume Cassanyer Tosques bardzo pozytywnie wypowiedział się o polskim wzornictwie. Od dawna mieszkam w Polsce – stwierdził. Widzę, że możemy być coraz bardziej dumni z polskiej architektury i polskiego designu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także