Rośliny - to warto wiedzieć

Rośliny - to warto wiedzieć

Autor: Wojciech Napora
14 lut 2020 13:36

O roślinach we wnętrzu, biophilic designie, „zielonych” inspiracjach i aranżacjach wnętrz w zgodzie z naturą dyskutowali uczestnicy panelu „Rośliny we wnętrzu: o tym warto wiedzieć” podczas 4 Design Days 2020 w Katowicach.

Część 4 Design Days 2020 poświęconą roślinom we wnętrzu rozpoczęła rozmowa z Mają Popielarską. Prezenterka, znana z programów telewizyjnych poświęconych zieleni wokół nas, opowiedziała zgromadzonym m.in. o swojej „roślinnej” pasji i zaletach otaczania się zielenią.

Niektóre pasje rodzą się przez przypadek, niektóre z dojrzałości. Nie lubię metody na siłę. Dlatego jeżeli ktoś nie czuje tego tematu i rośliny kojarzą mu się wyłącznie z kłopotem, odradzałabym zakup kwiatów, czy drzewek – mówiła.

Ekspertka nie ma wątpliwości, że warto mieć rośliny.

Oczywiście, że tak. Jest wiele powodów. Nie wiadomo, który ważniejszy, ten zdrowotny czy „wnętrzarski”. Warto jednak pamiętać, że, aby rośliny miały pozytywny wpływ na nasze zdrowie, trzeba mieć ich bardzo dużo. Tym niemniej, mają pozytywny wpływ i jest to poparte badaniami – mówiła Maja Popielarska. Zdementowała natomiast zbawienny wpływ roślin na smog.

Hasła „rośliny antysmogowe” w ogóle nie używam i jak je słyszę to staram się prostować. Każda roślina pełni funkcję oczyszczającą, to jest pewne. Chodzi tu jednak o skalę. Za mało mamy roślin w stosunku do „zabetonowanej” powierzchni – wyjaśniała ekspertka.

Na pytanie o źródła inspiracji, czyli gdzie szukać fachowej wiedzy Maja Popielarska wskazała książkę, wydaną wiele lat temu, „Pielęgnowanie roślin pokojowych” Jarosława Raka.

Kolejna uczestniczka panelu, Anna Piotrowska, w swojej prezentacji przedstawiła zgromadzonym ciekawe, alternatywne możliwości uprawy i ekspozycji roślin w domu.

Nieustannie poszukujemy nowych możliwości ekspozycji zieleni. Do najpopularniejszych z nich należą: lasy w słoiku (zamknięte ekosystemy, łatwe w uprawie), kokedamy (wiszące ogrody), uprawa hydroponiczna (uprawa w keramzycie, bez ziemi, sposób dobry dla alergików), ściany z mchu (mech stabilizowany, farbowany) oraz biotable (las w słoiku , który jest funkcjonalnym stołem/biurkiem do pracy i relaksu, samowystarczalny ekosystem) – wymieniała i omawiała Anna Piotrowska.

Kolejnym punktem cyklu poświęconego roślinom była rozmowa z Karoliną Kudłacik. Pytana o świadomość Polaków odnośnie zieleni wokół, ekspertka powiedziała:

Moda kreowana przez media, na szczęście, dotarła już chyba wszędzie. Już niemal każdy chce mieć rośliny i rozumie, że są one niezbędne. Moda na eko zatoczyła już tak szeroki krąg, że zrozumieli to także właściciele firm i galerii. W zasadzie wszędzie natykamy się na zieleń i jest to świetne. Mam nadzieję, że ten trend się utrzyma.

Mówiąc o ulubionych wnętrzach Karolina Kudłacik mówiła, że lubi takie, które wyrażają charakter właściciela.

Mam wrażenie, że wnętrza minimalistyczne tego nie robią. Są to typowe aranżacje katalogowe. Dlatego wolę aranżacje w stylu eklektycznym, gdzie pojawiają się elementy, z którymi mamy więź emocjonalną. Ja dobrze czuję się we wnętrzu pełnym wszystkiego. Z doświadczenia wiem, że projektując przestrzeń warto znaleźć przedmiot, wokół którego tworzymy całą aranżację.

Czy wyobraża sobie pani wnętrze bez zieleni? Pytał moderator.

Na pewno nie.

Ostatnim punktem cyklu poświęconego zieleni wokół nas była prezentacja Izabeli Serej i Szymona Sereja. Założyciele marki Bujnie opowiadali zgromadzonym o idei biophilic designu.

Biophilia to miłość do natury. Mamy ją zakorzenioną w genach - mówił Szymon Serej. Obecnie ponad połowa ludzkości mieszka w miastach, w 2050 roku będzie to już 2/3. Jest to ogromne wyzwanie dla projektantów i architektów, by zaprojektować przestrzeń, w której będzie natura – dodał.

Szymon Serej przedstawił wiele przykładów na urządzenie wnętrz i otoczenia domu, w których dominuje zieleń. Każde z nich sprawiało bardzo przyjazne, wyciszające, komfortowe wrażenie.

W sesji udział wzięli (kolejność alfabetyczna):

Karolina Kudłacik, projektantka zieleni, prowadząca program „Rośliny Karoliny”, Domo+, Anna Piotrowska, właścicielka, Biophilic Studio Anna Piotrowska, autorka książki „Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”, Maja Popielarska, prowadząca program „Nowa Maja w ogrodzie” na antenie HGTV, Szymon Serej oraz Izabela Serej, projektanci, założyciele marki Bujnie.

Moderacja: Wojciech Napora, redaktor, magazyn Dobrze Mieszkaj i portal Dobrzemieszkaj.pl

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także