Tomasz Wuczyński: To są dobre czasy dla nowoczesnych technologii budowania

Tomasz Wuczyński: To są dobre czasy dla nowoczesnych technologii budowania

Autor: Ewa Kozioł
28 lut 2022 13:26

O tym jak obecnie wygląda wdrażanie nowoczesnych technologii w polskim budownictwie, o ich rozwoju, wykorzystywaniu i zainteresowaniu inwestorów rozmawialiśmy z architektem Tomaszem Wuczyński założycielem pracowni Grupa Plus Architekci, który był prelegentem 4 Design Days. 


Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku budowalnym jeśli chodzi o wdrażanie nowoczesnych technologii? – Myślę, że widzimy radykalny rozwój przyspieszony przez efekty ekonomiczne pandemii. Na szczęście jesteśmy zmuszeni do coraz szybszego, coraz skuteczniejszego i bardziej efektywnego budowania. Pojawiają się nowe systemy, które łatwiej trafiają do świadomości klientów, inwestorów i to jest najważniejsze – mówi architekt Tomaszem Wuczyński, założyciel pracowni Grupa Plus Architekci. 

Jakie technologie najczęściej wykorzystywane są w polskim budownictwie? – Jesteśmy w dość interesującym czasie na polskim rynku budowanym, bo pojawi się na nim bardzo dużo nowych rzeczy. Trudno mi powiedzieć, czy któryś konkretny system rozwija się bardziej niż inny, bo tak duża jest ta dynamika wprowadzania nowych produktów. Jeśli rok lub dwa lata temu, ja byłem świadomy dwóch firm, produkujących rzeczy modułowe czy prefabrykowane w skali większych budynków, o tyle dzisiaj mam poważną listę telefonów przygotowaną do wykonania, jeśli jestem przed wykonaniem projektu, który będzie wymagał prefabrykacji – tłumaczy architekt Tomaszem Wuczyński. Dodaje, że zupełnie serio możemy patrzeć też na budownictwo prefabrykowane. – Dziś jak idę do klienta i mówię mu, że jedyną szansą na zrealizowanie projektu jest prefabrykacja to on mówi ok rozważajmy to dalej. Pięć lat temu klient by powiedział: no ja wiem, może taniej będzie to zbudować lokalną ekipą. Dzisiaj tak zwana lokalna ekipa już nie funkcjonuje jako konkurencyjny mechanizm wyprodukowania skutecznego budynku. To są dobre czasy dla nowoczesnych technologii budowania – podkreśla Tomasz Wuczyński. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także