×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać oświetlenie sufitowe?

Jak wybrać oświetlenie sufitowe?

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Homebook
14 cze 2021 13:10

Oświetlenie sufitowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie odpowiedniej ilości światła w domu, biurze lub innym miejscu. Sprawdź, jakie rodzaje oświetlenia sufitowego są dostępne na rynku oraz jak dobrać oprawy i źródła światła odpowiednie do twoich potrzeb.

1. Oświetlenie sufitowe - najważniejsze informacje
2. Rodzaje oświetlenia sufitowego
3. Dopasuj oświetlenie do swoich potrzeb

Oświetlenie sufitowe - najważniejsze informacje

Stosując oświetlenie sufitowe najwyższej jakości możesz mieć pewność, że będzie ono trwałe, bezpieczne i zdrowe dla twoich oczu. Dlatego nie warto oszczędzać na żadnym z elementów oświetlenia - bez względu na to, czy chodzi o okablowanie, oprawy oświetleniowe czy bezpośrednie źródła światła, na przykład żarówki. Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, że oświetlenie sufitowe funkcjonuje najlepiej w połączeniu z innymi rodzajami lamp, takimi jak kinkiety, lampy stołowe i podłogowe czy światła kierunkowe.

Rodzaje oświetlenia sufitowego

Oświetlenie sufitowe to dość ogólne określenie, które obejmuje między innymi takie rodzaje lamp, jak:

  • żyrandole i lampy wiszące
  • plafony 
  • oprawy montowane bezpośrednio przy suficie (na przykład niektóre reflektory) 
  • oczka, taśmy i listwy LED montowane przy suficie

Każdy z rodzajów oświetlenia sufitowego daje nieco inny typ światła, a także oferuje inny kąt świecenia czy zasięg. Wspólną cechą wszystkich wymienionych lamp jest rzucanie światła z góry, co pomaga oświetlić pomieszczenie w sposób ogólny. 

Dopasuj oświetlenie do swoich potrzeb

Podczas wybierania opraw i żarówek warto zwrócić uwagę między innymi na takie czynniki, jak:

Wydajność

Jest to szczególnie istotny parametr, jeżeli planujesz zastosować jedną lampę na całe pomieszczenie (lub dużą część jego powierzchni). Należy wówczas zadbać, by oświetlenie dysponowało odpowiednią wydajnością świetlną, która mierzona jest w lumenach - im więcej lumenów przypada na metr kwadratowy pomieszczenia, tym jaśniej będzie ono oświetlone. W przypadku jednego źródła światła (na przykład pojedynczej żarówki), wystarczy sugerować się wartością podaną na opakowaniu. Jeżeli źródeł jest więcej, wydajność można obliczyć, mnożąc ich ilość przez wartość wydajności pojedynczego źródła. Przykładowo, jeżeli żyrandol jest wyposażony w cztery żarówki emitujące po 400 lumenów, to jego efektywność wynosi 1600 lumenów.

Współpraca ze źródłami światła

Oprawy oświetleniowe mogą współpracować z różnymi typami źródeł światła. Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze jest, czy będzie potrzebował żarówek nisko- czy wysokonapięciowych (zwykle 12 V, 24 V lub 230 V) oraz jaki gwint muszą one posiadać. Najczęściej spotykane gwinty w żarówkach to E27 (“duży”), E14 (“mały”), GU10 i MR16.

Pożądany rodzaj światła

W zależności od potrzeb, można zdecydować się na światło rozproszone lub kierunkowe, ostre albo miękkie, o ciepłym lub chłodnym odcieniu. Pierwsze dwa parametry zależą głównie od zastosowanej oprawy: przykładowo klosz w kształcie stożka lub reflektora zapewni światło kierunkowe, natomiast kula lub plafon - rozproszone; szkło przezroczyste daje światło ostre, tymczasem szkło mleczne - miękkie. Temperatura barwowa zależy natomiast głównie od zastosowanego źródła światła i może być dobrana na podstawie informacji na opakowaniu. W przypadku światła białego, biel neutralna to około 4000 K - każda wartość poniżej daje białe światło ciepłe, natomiast powyżej - zimne. Warto pamiętać, że do pracy najlepiej sprawdzi się światło lekko chłodne, jednak w przypadku ogólnego oświetlenia sufitowego najlepiej wybrać żarówki neutralne lub lekko ciepłe.

 

 

Komentarze

Zaloguj się