×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kamień naturalny w domu: 12 pięknych aranżacji!

Kamień naturalny w domu: 12 pięknych aranżacji!

Autor: Justyna Łotowska
01 gru 2021 15:07

Kosztowny, problematyczny w montażu, kłopotliwy na co dzień? Ależ nie! Wielka różnorodność gatunków, odmian, kolorów oraz wzorów kamienia naturalnego pozwala odpowiedzieć na wszelkie potrzeby oraz wyzwania – i funkcjonalne, i stylistyczne. Czy warto mieć w domu kamień naturalny? Oto najczęściej powtarzane mity i spora galeria pięknych inspiracji z wnętrz.

 Co warto wiedzieć o kamieniu naturalnym? To materiał, co do którego narosło wiele, nie zawsze korzystnych dla niego, informacji. Eksperci z firmy Interstone, która sprowadza do Polski kamienie z całego świata, dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami i prostują niektóre nieprawdziwe mity. 

Mit 1. Kamień jest drogi

Kamienie naturalne oferowane są w różnych przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Koszt zależy m.in. od gatunku, formatu płyty, grubości. Dużą rolę odgrywa też skala przedsięwzięcia – granitowe blaty do kuchni w bloku nie będą kosztowały tyle, ile marmurowa posadzka w wielkiej willi. 

Fakt 1. Kamienie naturalne to bogactwo kolorów, wzorów, faktur

Poszczególne gatunki kamienia różnią się między sobą, ale i w obrębie jednego gatunku każdy slab kamienia jest inny. Zarówno naturalny układ żył czy pasów przebarwień, jak i sposób cięcia bloku różnicują wygląd gotowych płyt marmuru, granitu, kwarcytu czy onyksu. To dlatego materiał do swojej realizacji najlepiej wybierać w hurtowni osobiście. Eksperci od kamienia chętnie poświęcają czas klientom indywidualnym, pokazują dostępne opcje, a finalny wybór dokładnie oznaczają i dopiero wówczas przekazują płyty do zakładów kamieniarskich.

Mit 2. Kamień naturalny to zły wybór na blat kuchenny

Przeciwnie! Granitom czy równie odpornym kwarcytom niegroźne są wysokie temperatury, wilgoć i woda, kwasy i zasady obecne w żywności. Aby długo i dobrze służyły, na etapie montażu odpowiednio się je impregnuje. Co ważne, blat nie musi być gruby (wystarczą 2 cm), a stolarze mają wprawę w przygotowaniu zabudowy w taki sposób, aby konstrukcja utrzymała ciężar kamienia. Dodatkowo blat z granitu czy kwarcytu może np. zostać wyfrezowany tak, aby powstał ociekacz.

Fakt 2. W kuchni idealnie sprawdzają się kwarcyty

Wspomniany kwarcyt warto poznać bliżej. Choć wyglądem przypomina marmur, ma bardzo dużą wytrzymałość. Jest równie twardy jak granit, niepodatny na zarysowanie czy ścieranie, odporny nawet na skrajne czynniki atmosferyczne, od mrozu po żar. Z jednej strony świetnie sprawdza się więc na tarasach i balkonach, z drugiej – w oprawie kominków. Świetnie nadaje się na blaty zabudowy kuchennej albo mebli, parapety, okładziny ścienne, a także na posadzki, schody, a nawet elewacje budynków.

Mit 3. Podłogi z kamienia naturalnego są niebezpieczne, bo śliskie

Polerowany granit po deszczu czy pod śniegiem mógłby się zamienić w ślizgawkę. Ale wystarczy tylko zmienić sposób wykończenia powierzchni, a łazienka, taras czy droga do domu będą całkowicie bezpieczne. Świetnie sprawdzi się tam np. płomieniowanie – faktura o walorach antypoślizgowych. 

Fakt 3. Kamienie naturalne są piękne, praktyczne i bezpieczne

Wybór m.in. płomieniowania, szczotkowania (satyny) i poleru poszerza zakres możliwych do uzyskania efektów, od chłodnej elegancji połyskliwego białego lub czarnego marmuru po zadziwiające ciepło, jakie bije od szczotkowanych kwarcytów w odcieniach beżu. Ale to nie koniec wartych przypomnienia walorów kamienia. Marmur idealnie sprawdza się na posadzkach. Granit oferuje bogatą paletę kolorów i wzorów, również wpisujących się w przytulną atmosferę domu. A każdy kamień naturalny jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym dla użytkownika.

Mit 4. O kamienie naturalne trzeba ciągle dbać

Z kamieni naturalnych powstają m.in. nagrobki, pomniki, posadzki w budynkach publicznych, a nawet elewacje – i nie wymagają one nadmiernej troski. Znów potwierdza się, że wszystko zależy od dopasowania gatunku kamienia do konkretnych potrzeb. A nawet o najbardziej delikatne gatunki, z modnym marmurem na czele, można w domu zadbać bez wielkiego trudu.

Fakt 4. Pielęgnacja kamieni naturalnych w domu jest prosta!

W domach prywatnych z kamienia najczęściej wykonuje się blaty kuchenne i łazienkowe, a ponadto parapety, obudowy wysp kuchennych, okładziny ścian, niekiedy też podłogi. Do codziennej pielęgnacji wystarcza zwykle wilgotna ściereczka i woda. A jeśli powstaną trudniejsze zabrudzenia, z pomocą przyjdą łatwo dostępne preparaty do czyszczenia kamieni.

Mit 5. Kamień wprowadza do domu chłód

Pod posadzką z kwarcytu, granitu lub marmuru można zainstalować ogrzewanie podłogowe. Kamień przyjemnie się nagrzeje i będzie to ciepło długo oddawał – nawet po wyłączeniu ogrzewania. Przede wszystkim jednak różnego typu kamienie oferują również ciepłe kolory, jak beże i śmietankowe biele wielu marmurów oraz kwarcytów, a także rudości, czerwienie, brązy kwarcytów i granitów. Są one szczególnie przyjazne, gdy uzyskają szczotkowaną (satynowaną) powierzchnię.

Fakt 5. Kamienie mają naturalny charakter, a oferują niezwykle różnorodne efekty

Oprócz blatów, parapetów i podłóg z odpowiednio dobranego kamienia warto wykonać np. ścianę za wezgłowiem łóżka, kanapą, telewizorem. Płyta kamienia naturalnego nada styl przestrzeni, w której brak miejsca np. na mebel czy obraz – choćby w wąskim korytarzu lub pod prysznicem. A niektóre marmury, onyksy, jasne kwarcyty i zachwycające agaty wspaniale wyglądają podświetlone od spodu!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także