PARTNER PORTALU
Modna kuchnia: top 10 najlepszych rozwiązań

Modna kuchnia: top 10 najlepszych rozwiązań

Autor: Anna Sołomiewicz
20 maj 2016 14:07

Trendy w aranżacji kuchni zmieniają się tak, jak każde tendencje wnętrzarskie. Zobaczcie top 10 najmodniejszych z nich.

Wyspa 

Jest jednym z najbardziej pożądanych rozwiązań we współczesnej kuchni. Wyspa kuchenna to wielofunkcyjny mebel, który zapewnia maksymalną wygodę oraz skupia wokół siebie życie rodzinne i towarzyskie. Jest sercem współczesnej kuchni. Pasuje praktycznie do każdego rodzaju kuchni - klasycznej i nowoczesnej, zamkniętej i otwartej. W przypadku kuchni będących częścią salonu, wyspa staje się nawet głównym elementem wyposażenia, scala też kuchnię z salonem. 

Wysoka zabudowa szaf

Wysoka zabudowa szaf pojawia się w niemal każdej kuchni. Co więcej, często całą kuchnię tworzy właśnie wysoka zabudowa z wygospodarowaną przestrzenią na blat roboczy, płytę grzewczą i zlew. O popularności tego rozwiązania decydują jego zalety praktyczne i uniwersalność. Wysokie szafy mieszczą większą część urządzeń i zapewniają bardzo wygodny do nich dostęp, bez konieczności schylania się. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie szaf w niszy w ścianie. Wówczas duże płaszczyzny frontów dają efekt eleganckiej boazerii. 

Cargo - współczesna spiżarnia 

Niegdyś w niewielkim pomieszczeniu tuż obok kuchni mieściła się spiżarnia. Dziś jej rolę przejęły pojemne szafy typu cargo, które znajdują się w wysokiej zabudowie szaf. Wyposażone w dużą ilość półek i szuflad w przejrzysty sposób segregują zapasy. Łatwy dostęp do zwartości zapewnia system otwierania, dzięki, któremu kosze wysuwają się częściowo lub całkowicie na zewnątrz. Wystarczy jeden ruch ręką i rzut oka, aby znaleźć w nich poszukiwany produkt.

Kuchnia - jadalnia

Kuchnia zagarnia dla siebie coraz większą powierzchnię domu i przejmuje funkcję jadalni. W większych pomieszczeniach z wyspą zintegrowany jest stół, przy którym wygodnie zasiąść na krzesłach może cała rodzina. W mniejszych do spożywania posiłków służy część wyspy wyposażona w dodatkowy wyższy blat, bądź też półwysep. 

Bezuchwytowe fronty

Neutralny styl współczesnej kuchni lansowany przez czołowych producentów przejawia się  w upraszczaniu form i detali. Dlatego szafki i szuflady najczęściej pozbawione są dużych, zdobnych uchwytów. Zamiast nich stosowane są dyskretne frezowane uchwyty, a mniejsze fronty otwierane są na click. 

Funkcjonalne i eleganckie wyposażenie

W meblach kuchennych w równym stopniu rządzi ergonomia i estetyka. Reguła ta nie omija elementów służących do przechowywania akcesoriów lub produktów. Ważne miejsce zajmują wśród nich szuflady, z których korzysta się wyjątkowo często. Firma Zajc Kuchnie do wszystkich swoich modeli wyposażonych w szufladę Hettich ArciTech wprowadziła innowacyjne organizery.

Mają one drewniane podstawy podzielone szachownicą żłobień, w które wsuwać można różnej długości stalowe przegródki. Rozwiązanie to zapewnia pełną swobodę kształtowania wewnętrznych podziałów i dopasowania ich do różnych wielkości i kształtów kuchennych przyborów. Dopasowanie do stylistyki zabudowy kuchennej daje możliwość wyboru spośród trzech rodzajów litego drewna: dębu, buku i orzecha.

Modne wykończenia

Dziś kuchnia jest pełnoprawną częścią strefy reprezentacyjnej mieszkania. Z tego powodu jest meblem bardzo starannie projektowanym i wykończanym najwyższej jakości materiałami. Nadal królują lakiery, forniry i nowoczesne laminaty, ale coraz śmielej pojawia się także stal, szkło i kompozyty. Dominuje stonowana kolorystyka: odcienie bieli, szarości, beże oraz jasne i naturalne odcienie drewna. Ważna jest faktura powierzchni. Wśród lakierów coraz większą popularność zdobywa mat i półmat. Natomiast w przypadku drewna wyczuwalne pod palcami usłojenie wydobywa się dzięki szczotkowaniu.

Ukrywanie urządzeń

Minimalistyczny trend w urządzaniu kuchni przejawia się w ukrywaniu przed wzrokiem urządzeń i powierzchni technicznych. Urządzenia AGD montowane są wewnątrz wysokich szaf. Wygodny do nich dostęp zapewniają drzwi kieszeniowe, które po otwarciu wsuwają się do wnętrza szaf. 

Otwarty regał

Obok szaf szczelnie zakrywających zawartość, firmy wnętrzarskie proponują ich odwrotność. Półki całkowicie otwarte, które służą do przechowywania najczęściej używanych przedmiotów i produktów. Są wśród nich modele wolnostojące o prostej ażurowej konstrukcji, jak też montowane na ścianie. Ten rodzaj mebla często bardziej przypomina w formie bibliotekę niż kuchenny regał. Sprawia to wykończenie w fornirach z elementami lakierowanymi.

Powrót stali 

Coraz bardziej modne stają się kuchnie o nieco technicznym wyglądzie. Modele takie wykonane mogą zostać w całości ze stali lub posiadać stalowe elementy. W modelu NY metal wykorzystano do uchwytów oraz wykończenia witryn. W zależności od producenta wykorzystuje się cały wachlarz rodzajów stali: szczotkowaną, polerowaną, zacierną itp.

Uproszczone bryły, wypracowane detale, szlachetne wykończenia i zaawansowane technicznie rozwiązania. Tak najkrócej można scharakteryzować współczesne meble kuchenne, które stale zmieniają się i dostosowują do współczesnego stylu życia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także