PARTNER PORTALU
Ażurowe fronty - pomysł na subtelną aranżację

Ażurowe fronty - pomysł na subtelną aranżację

Autor: Anna Usakiewicz
16 maj 2019 10:24

Jak sprawić, by wystrój wnętrza nabrał lekkości i delikatności? Dobrym sposobem jest wprowadzenie do niego ażurowych frontów. Ten rodzaj wykończenia mebli stosuje się od bardzo dawna, ale dziś zyskuje on nowe życie.

Kluczową zaletą ażurowych frontów w wystroju wnętrz jest ich lekkość. I nie chodzi tylko o niewielki ciężar, ale przede wszystkim o efekt estetyczny, jaki zapewniają. Nie przytłaczają przestrzeni, a jedynie dodają jej atrakcyjności. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń, gdzie masywne wyposażenie może zaburzać harmonię i tworzyć wrażenie „przeładowania”.

Gdzie zastosować ażurowe kompozycje?

Ażurowe elementy świetnie sprawdzają się we wnętrzach romantycznych i prowansalskich, które lekkość i zwiewność mają wpisane w swoje DNA. Dobrym przykładem są koronkowe serwety i obrusy z dużymi oczkami, a także kominki zapachowe i świeczniki, które dzięki licznym otworom przyjemnie rozpraszają światło. Dekoracje o podobnej konstrukcji z powodzeniem wykorzystuje się też w stylu nowoczesnym, a nawet industrialnym, gdzie kontrastują z innymi elementami wyposażenia. Bardzo popularne są np. zbudowane z metalowych prętów lampy, gazetniki oraz misy na owoce. Często pojawiają się w czarnym kolorze, dzięki czemu przykuwają wzrok i dodają wnętrzu „pazura”.

Ażur w wyposażeniu wnętrz

Nie tylko dekoracje mogą mieć ażurową formę. Sięgają po nią również projektanci stolików kawowych i stołów, którzy w ten sposób tworzą ciekawe konstrukcje podtrzymujące blaty, zastępujące tradycyjne nogi. Innym przykładem są ażurowe regały i parawany, które często pełnią funkcję ścianek działowych. Taką formę mają również produkowane przez firmę Classen fronty meblowe. W ich przypadku ażurowa konstrukcja pociąga za sobą szereg zalet. – Ażurowe fronty to świetny wybór do mebli, których zawartość potrzebuje stałej cyrkulacji powietrza. Jako przykład można wskazać tutaj szafki z ubraniami lub biblioteczki pełne książek gromadzonych od pokoleń. Taka forma drzwiczek pozwala uniknąć zawilgocenia i powoduje, że przechowywane rzeczy „oddychają”, dzięki czemu mogą przetrwać przez wiele lat w dobrej kondycji – mówi Wioleta Szeluch, manager produktu, Classen.

Szybka i efektowna metamorfoza mebli

Ażurowe fronty meblowe Classen są wykonane z drewna sosnowego. Konstrukcja ramowa w zależności od rodzaju frontów wypełniona jest lamelkami o różnej szerokości, pełnym kasetonem lub kratownicą. Wszystkie sosnowe fronty dają możliwość indywidualnego wykończenia przy zastosowaniu dostępnych na rynku preparatów do drewna. Fronty występują również w wersji lakierowanej białej – od kilku lat są hitem sprzedaży. Produkty te można wykorzystać jako drzwiczki do różnego rodzaju szaf i komód. Występują też w ramach systemów do drzwi przesuwnych i składanych, oferowanych przez producenta.

To doskonały produkt dla osób, które chciałyby odmienić wygląd swoich mebli w prosty i ekonomiczny sposób. Sprawdzą się także w sytuacjach awaryjnych, np. kiedy uszkodzony został front szafki, jednak korpus pozostaje w dobrym stanie. Wtedy nie trzeba kupować nowego zestawu mebli, tylko wymienić ich fronty.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także