PARTNER PORTALU
Ciche wnętrze. Jak zapewnić spokój w domu?

Ciche wnętrze. Jak zapewnić spokój w domu?

Autor: Ewa Kozioł
28 lut 2022 10:59

Coraz chętniej w swoich domach sięgamy po sufity akustyczne. Pochłaniają one dźwięki, dzięki czemu we wnętrzu, nawet w tym otwartym czy wysokim, jest cicho. Można je też stosować zarówno w nowym, jak i remontowanym domu. 


Akustyka jest jednym z kluczowych parametrów tworzących dobry klimat wnętrza. Środowiska, w którym pracujemy, wypoczywamy i cieszymy się życiem rodzinnym we wszystkich jego aspektach. Najwięcej kłopotu akustycznego w naszych domach sprawiają wnętrza otwarte, o dużej powierzchni, wysokich pomieszczeniach, stanowiące fundament nowoczesnej architektury. Może to być np. kuchnia połączona z jadalnią, salonem i holem, w którym efektownie wkomponowane schody łączą poszczególne kondygnacje. Niekorzystny efekt pogłosu wzmacniają twarde powierzchnie modnych materiałów wykończeniowych typu beton, cegła, marmur czy gres, które silnie odbijają dźwięk oraz mała ilość miękkich mebli i tkanin jak np. zasłony czy dywany, które z kolei te dźwięki pochłaniają. Taka architektura i wystrój wpływają na powstawanie echa i hałasu w domu.

Odpowiedni sufit

Powierzchnią, którą można doskonale wykorzystać do usunięcia niepożądanego hałasu jest sufit. Jest to duża powierzchnia pochłaniająca dźwięk, którą można dopasować do reszty wystroju wnętrza. 

– Do rezydencji, domów jednorodzinnych i apartamentów rekomendujemy sufit Rockfon Mono Acoustic. Tworzy on jednolitą powierzchnię akustyczną, bez widocznych łączeń między płytami, czyli wyglądem przypomina powierzchnię sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. Może tworzyć powierzchnie niepłaskie, np. sklepienia, a także pozwala na montaż zintegrowanego z nim oświetlenia i elementów pozostałych instalacji. Charakteryzuje go wysokie pochłanianie dźwięku – najwyższa klasa A. Można go stosować zarówno w nowym, jak i remontowanym budynku – mówi Artur Pacyna, menadżer ds. technicznych Rockfon. Sufit przyczynia się do obniżenia pogłosu w pomieszczeniu poprawiając komfort akustyczny – obniżając hałas i zapewniając lepszą zrozumiałość mowy. Jest wykonany z płyt z naturalnej, zdrowej wełny skalnej odpornej na wilgoć, ogień i rozwój mikroorganizmów.

Więcej światła w domu

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie w domu systemu Rockfon Mono Acoustic w kolorze białym będzie on doskonale odbijał i rozpraszał światło, ograniczając zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Ponadto biel sufitu nie odciągnie uwagi od wnętrza, ale w neutralny sposób wtopi się we wszystkie pomieszczenia w domu. Biel to tylko jeden z kolorów, które można wybrać. Oprócz niej dostępny jest każdy z 1950 kolorów z palety NCS.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także