×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Co Polacy myślą o swoich domach? IKEA to zbadała - oto wyniki!

Co Polacy myślą o swoich domach? IKEA to zbadała - oto wyniki!

Autor: Justyna Łotowska
11 sty 2023 14:53

Ponad połowa Polaków uważa, że ich dom odzwierciedla to, kim są. Rzeczy samodzielnie kupione, przestrzeń, która zaspokaja potrzeby i pomaga realizować zainteresowania, a także ludzie, z którymi mieszkamy – według polskich respondentów te trzy kluczowe czynniki mają na to największy wpływ. IKEA po raz kolejny zbadała, co o swoich domach myślą ludzie na całym świecie.

  • 57% Polaków (zwłaszcza osoby, które mieszkają same oraz osoby w wieku powyżej 50 lat) uważa, że ich dom odzwierciedla to, kim są.
  • Prawie połowa pytanych Polaków (48%) przyznaje, że najważniejszą cechą idealnego domu jest odpoczynek. Dużo częściej przyznają oni (32% Polska vs 24% świat), że dom powinien być miejscem, które umożliwia im kontakt z naturą.
  • Aż 79% Polaków deklaruje, że regularnie doświadcza frustracji, jeśli chodzi o urządzenie ich domu czy bałagan w nim panujący.

Każdego roku IKEA prosi tysiące osób, aby podzieliły się swoimi przemyśleniami na tematy związane z ich miejscem zamieszkania, a następnie publikuje raport „IKEA. Życie w domu”. Badania w 2022 roku przeprowadzono w 37 krajach, przepytując w sumie ponad 37 000 ludzi powyżej 18. roku życia. W Polsce w badaniu wzięło udział 1006 osób.

Polacy uważają, że ich dom mówi dużo o nich samych

To, jak mieszkamy, bardzo wiele o nas mówi. 57% Polaków (zwłaszcza osoby, które mieszkają same oraz osoby w wieku powyżej 50 lat) uważa, że ich dom odzwierciedla to, kim są. Wpływają na to przede wszystkim rzeczy, które kupiliśmy i przestrzeń, która pomaga nam realizować zainteresowania.

Mniejsze znaczenie mają natomiast rzeczy, które pomagają przywołać dawne wspomnienia i przeżycia. Jednak dla osób w wieku 18-24 lata takie przedmioty znaczą więcej (37%).

Co ciekawe Polacy nie przejmują się tym, jak inni postrzegają ich podejście do życia
w domu. Tylko 6% z nich wskazało odpowiedź twierdzącą. Tendencja globalna wynosi 8%, jednak największe różnice widać szczególnie w krajach azjatyckich. Prawie 1/5 (17%) Tajów odpowiedziała, że przywiązuje wagę do tego, co inni sądzą na ten temat.

W idealnym domu… Polacy najbardziej lubią się relaksować

Najlepszy dom to taki, który pozwala się nam zrelaksować. Prawie połowa pytanych Polaków (48%) przyznaje, że najważniejszą cechą idealnego domu jest odpoczynek. Dużo częściej przyznają oni (32% Polska vs 24% świat), że dom powinien być miejscem, które umożliwia im kontakt z naturą. W porównaniu do średniej światowej Polacy częściej rozmawiają ze swoimi roślinami (18% Polska vs 13% świat).

Dla ponad połowy respondentów dom jest źródłem dobrego samopoczucia psychicznego, a 42% przyznaje, że to właśnie on zapewnia poczucie prywatności wszystkim mieszkającym w nim osobom. Aż 62% osób twierdzi, że może czuć się w domu swobodnie. Co warto podkreślić w porównaniu ze średnią światową,

Polacy rzadziej wskazują, na poczucie kontroli nad tym jak zorganizowany jest ich dom/mieszkanie (28% vs 37%). Mniej ważne jest dla nich to, by ich idealny dom pomagał w pielęgnowaniu relacji z ludźmi, z którymi mieszkają (16% Polska vs 23% świat), a także by posiadał przestrzeń na hobby i aktywność (24% Polska vs 29% świat).

Bałagan źródłem frustracji

Dużo przyjemniej żyje nam się w uporządkowanym wnętrzu, a chaos nas irytuje. Taką odpowiedź wskazały głównie kobiety oraz osoby, które mieszkają same albo z dziećmi. Aż 79% Polaków deklaruje, że regularnie doświadcza frustracji, jeśli chodzi o ich dom.

- Nasz raport pokazuje, jak odmienne rzeczy potrafią irytować kobiety i mężczyzn. Największe różnice pomiędzy nimi w tym zakresie dotyczą niewysprzątanej przestrzeni, braku miejsca na przechowywanie, a także zbyt wielu rzeczy, na które nie ma wyznaczonego miejsca. To kwestie, które głównie denerwują kobiety. Mężczyźni natomiast częściej wskazują na brak miejsca na ich własne hobby. W IKEA wierzymy, że droga do dobrego życia zaczyna się od przestrzeni, w której przebywamy. Dzięki corocznemu badaniu poznajemy potrzeby swoich klientów oraz dopasowujemy się do zmieniających się ich oczekiwań. Chcemy dawać im możliwość stworzenia idealnego domu, aby mogli czerpać z niego jak najwięcej – mówi Anna Cybulska, Dyrektorka ds. Projektowania Wnętrz i Rozwoju Rynku Wnętrzarskiego w IKEA Retail Polska.

Osoby mieszkające z dziećmi również frustruje nieuporządkowany lub niewysprzątany dom oraz odmienne spojrzenie współlokatorów na kwestie bałaganu. Inne powody irytacji wskazują natomiast osoby w grupie wiekowej 18-24 lata. W ich przypadku jest to przede wszystkim brak możliwości wprowadzenia zmian w domu (29%) oraz brak prywatności (18%).

Gdzie Polacy szukają inspiracji do zmian w domu?

Jak wynika z badań, wprowadzając zmiany w swoich domach, najczęściej szukamy inspiracji w programach telewizyjnych dotyczących renowacji domów i urządzania wnętrz. To najpopularniejsze źródło wśród osób powyżej 25 lat.

Osoby w wieku 18-24 lat wskazują natomiast, że inspiracje czerpią głównie z internetowych sklepów z wyposażeniem wnętrz, z domów swoich znajomych oraz z kont influencerów w social mediach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także