×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Co to dom inteligentny? Przeczytaj jeśli twój dom nie jest jeszcze smart!

Co to dom inteligentny? Przeczytaj jeśli twój dom nie jest jeszcze smart!

Autor: Justyna Łotowska
16 marz 2023 11:15
Aktualizacja: 16 marz 2023 16:47

Rozejrzyj się po własnym domu. Telewizor z opcją Smart TV czy urządzenia AGD kompatybilne z aplikacją w telefonie są domowym „must have”. Przyglądamy się inteligentnym technologiom domowych urządzeń oraz płynącym z nich korzyściom.

  • Podstawą inteligentnego domu są urządzenia RTV i AGD, które dzięki nowoczesnym technologiom tworzą zintegrowany system. Ich zastosowanie ma 3 główne cele: zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa oraz oszczędności.
  • Dzięki zastosowaniu automatycznych programów oraz nowoczesnych funkcji korzystanie z nich jest o wiele łatwiejsze i bardziej intuicyjne niż w przypadku urządzeń starszej generacji.
  • Co więcej, część pracy może być wykonywana za Ciebie, dzięki zaprogramowanej pracy urządzenia. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji urządzenia AGD uczą się Twoich nawyków i dostosowują się do Twoich potrzeb.

Sztuczna inteligencja (AI) to jeden z najgorętszych tematów ostatnich tygodni. Jedni przyglądają się jej z ciekawością, drudzy podchodzą do niej z dystansem. A jednak – innowacyjne technologie oparte na AI otaczają Cię już teraz, chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy. Nie wierzysz? 

Zastosowanie innowacyjnych technologii w urządzeniach RTV i AGD

Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawia, że coraz częściej znajdujemy ich zastosowanie w urządzeniach codziennego użytku, w tym wyposażenia domowego. Sprzęty RTV oraz AGD wyposażone w inteligentne technologie są częścią tzw. inteligentnego domu (ang. smart home). To spójny system zarządzany przez smartfon. Inteligentne urządzenia są gwarancją wygody, bezpieczeństwa oraz oszczędności, a ich powszechne zastosowanie podnosi poziom życia i ułatwia codzienne obowiązki.

Zastosowanie innowacyjnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, w urządzeniach domowych, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia domowej sieci przed nieuprawnionym dostępem oraz zabezpieczenia danych. Dlatego decydując się na urządzenia wyposażone w nowoczesne rozwiązania postaw na sprawdzonych producentów.

Czym jest Smart Home?

Podstawą inteligentnego domu są urządzenia RTV i AGD, które dzięki nowoczesnym technologiom tworzą zintegrowany system. Ich zastosowanie ma 3 główne cele: zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa oraz oszczędności. Jak wygląda to w praktyce?

Po pierwsze, inteligentne urządzenia wyposażone są w szereg nowoczesnych funkcji, których zadaniem jest ułatwienie codziennych obowiązków. Dzięki zastosowaniu automatycznych programów oraz nowoczesnych funkcji korzystanie z nich jest o wiele łatwiejsze i bardziej intuicyjne niż w przypadku urządzeń starszej generacji.

Co więcej, część pracy może być wykonywana za Ciebie, dzięki zaprogramowanej pracy urządzenia. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji urządzenia AGD uczą się Twoich nawyków i dostosowują się do Twoich potrzeb.

Przykładem tego jest obniżenie temperatury w lodówce, zanim otworzysz jej drzwi. Lodówka potrafi monitorować nasze zachowania i uczyć się ich. Kolejnym przykładem jest automatyczne dobieranie programu czy autodozowanie detergentu w pralce na podstawie ilości załadunku i poziomu zabrudzenia tkanin.

Po drugie, zastosowanie inteligentnych urządzeń gwarantuje większe bezpieczeństwo, ponieważ urządzenie samo poinformuje Cię o ewentualnej awarii lub błędach w pracy. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów oraz czujników, które mają funkcję autodiagnozowania.

Po trzecie, ale nie mniej istotne, urządzenia typu „smart” to idealny sposób na oszczędzanie energii oraz wody, a co za tym idzie – pieniędzy. Sprzęty w inteligentnym domu połączone są w jeden system, którego pracę w łatwy sposób możesz monitorować za pomocą smartfona. Kontrola zużycia energii i wody jest możliwa na bieżąco, dzięki czemu w trybie natychmiastowym możesz optymalizować działanie urządzenia.

Pomocne są tu również ekologiczne tryby oraz nowoczesne funkcjonalności. Nowoczesne urządzenia pobierają o wiele mniej energii oraz wody od tych starszej generacji, dlatego wybór innowacyjnych urządzeń pomaga w budowaniu ekologicznych nawyków.

Inteligentne urządzenia AGD – dla codziennego komfortu

Nowoczesne urządzenia AGD, określane mianem „smart”, są coraz bardziej popularne i stanową znaczącą część oferty producentów. Nic dziwnego – zarządzanie każdym urządzeniem ze swojego smartfona stanowi wielkie ułatwienie codziennych obowiązków.

Telefon pełni funkcję pilota oraz urządzenia do monitoringu, które pozwala sprawdzać i optymalizować pracą urządzeń. Tym samym pozwala na oszczędność zarówno energii oraz wody, jak i czasu.

Smart TV i nowoczesne technologie w telewizorze

Technologia Smart TV jest obecna na rynku od długiego czasu i jest już dobrze rozpoznawalna. Koncept inteligentnej telewizji opiera się na systemie operacyjnym, który sprawia, że urządzenie jest multimedialne – telewizor obsługuje platformy streamingowe i z łatwością łączy się ze smartfonem.

Główną zaletą Smart TV jest oczywiście komfort oglądania. Widz przestaje być zależny od tradycyjnego programu telewizyjnego. Dzięki licznym platformom streamingowym, do których ma dostęp dzięki Smart TV, może oglądać, co chce, gdzie chce i na jakim urządzeniu chce. Platformy Smart TV gwarantują dużą wygodę, ale także pozwalają dostosować parametry urządzenia do własnych potrzeb.

Dzięki gromadzonym danym system Smart TV uczy się nawyków użytkownika, co pozwala na automatyczne dostosowanie się do preferencji oglądającego. Istotnym elementem przechowywania danych przez wybrany system Smart TV jest pewność, że są one przechowywane w odpowiedni sposób. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także