PARTNER PORTALU
Coraz bardziej inteligentne domy i mieszkania. Poznaj nowe smart trendy!

Coraz bardziej inteligentne domy i mieszkania. Poznaj nowe smart trendy!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
06 paź 2021 11:10

Chcemy bardziej analogowych wnętrz, ale z nowoczesnym krwiobiegiem i mądrymi rozwiązaniami – mówi Monika Komalska. Opowiada o trendach w smart-rozwiązaniach do wnętrz w kontekście tegorocznych targów „supersalone” w Mediolanie.

Wrześniowe targi “supersalone” w Mediolanie pozwoliły nam w końcu, po blisko dwóch latach przerwy, przyjrzeć się bliżej trendom i innowacjom do wnętrz. Mnie szczególnie interesowały rozwiązania, które (niekoniecznie z wykorzystaniem elektroniki) sprawiają, że dom żyje razem z nami.

Potencjał wyspy

Możliwości technologii i automatyki są coraz powszechniej wykorzystywane w kuchni. Mediolańskie „supersalone” tylko to uwidoczniły – na ekspozycjach marek kuchennych techniczne nowinki były najmocniej zaakcentowane. Rośnie znaczenie i rola kuchennej wyspy. Specjalne systemy przesuwnych blatów pozwalają zintegrować w niej jeszcze więcej funkcjonalności i elastycznie poszerzać przestrzeń roboczą. Coraz bardziej pomysłowe jest integrowanie w niej schowków i magazynów. Odkrywamy, że przestrzeń pod blatem można wykorzystać nie tylko do szafek. Wydaje mi się, że w tej części kuchennego świata w najbliższych latach możemy liczyć na najwięcej innowacji. Wyspa stanie się nie tylko centrum kuchennej pracy, ale też głównym punktem dowodzenia.

Niewidoczne dla oczu

Bardzo wyraźnie dążymy do tego, by elektronika i różne techniczne nowinki nie rzucały się w oczy. Może chcemy jeszcze na chwilę zachować swój stary, w pełni analogowy świat? Poudawać, że obywamy się w domu bez technologii. Zarazem doskonale wiemy, że to nieprawda i że bez niej żyłoby się nam dużo mniej wygodnie. Niemniej – pewne elementy znikają z pola widzenia: panele sterujące, urządzenia elektroniczne. A nawet nieelektroniczne, sprytne rozwiązania – przybywa rozkładanych blatów, chowanych łóżek, domowych przestrzeni pracy tymczasowej, które znikają gdy nie są potrzebne. Chowamy je w ścianach, meblach, w zabudowie. Szczęśliwie współczesne rozwiązania smart home i smart building są coraz bardziej kompaktowe i łatwe do wizualnej adaptacji w niemal każdej stylistyce wnętrza.

W tej sytuacji nawet ekrany nie są tym, czym się wydają. Jedna z firm na targach supersalone prezentowała wirtualne kominki i akwaria. Ekrany o wysokiej jakości obrazu czy holograficzne prezentacje sprawiają, że w domowej przestrzeni możemy generować dziś dowolne światy. W takim „okienku” wieczorem mogą palić się polana, a w dzień wypełnia się ono egzotycznymi roślinami i rybami. Na razie jest to ciekawy gadżet i trzeba się zastanowić, czy ma rację bytu w domach, w których liczy się ekologia i efektywne wykorzystanie prądu. Rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej są również po to, by czynić domy bardziej energooszczędnymi. 

 Prosto z serca

Myślę, że istotę systemów automatyki budowlanej dla współczesnej architektury świetnie pokazała marka Jung. Firma przygotowała wraz ze studiem raumkontor instalację na Brera Design Week. To wydarzenie, odbywające się razem z targami „supersalone”, ożywia najbardziej designerską dzielnicę miasta. W piwnicy jednej z kamienic Jung pokazał… serce.

Mogliśmy zejść do podziemi budynku, wejrzeć w jego trzewia i wsłuchać się w rytm całości. Bicie serca, odgłosy życia. Instalacja – stworzona z produktów marki i różnorodnych artefaktów, operowała mrokiem, czerwienią, lustrami i hipnotycznym dźwiękiem. Pokazywała, że choć często tego nie widzimy, to dom jest skomplikowaną maszynerią. A rozwiązania smart home i smart building nie tylko podtrzymują jego funkcjonowanie, ale też napędzają życiodajny obieg. W końcu o powrót do życia chodziło w tym roku w Mediolanie.

Monika Komalska, właścicielka w YAK Living Space Experience

Twórczyni i pomysłodawczyni showroomu. Od ponad dekady związana z branżą elektryfikacji i automatyki budynkowej. Doświadczona w pracy z producentami, wykonawcami i architektami. Prelegentka na konferencjach branżowych. Redaktor naczelna Smarter Home MAG.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także