×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Czyste powietrze w mieszkaniu i w domu. Jak o nie zadbać?

Czyste powietrze w mieszkaniu i w domu. Jak o nie zadbać?

Autor: Ewa Kozioł
13 marz 2023 14:06

Jak poprawić jakość powietrza w domu i w mieszkaniu? Szybkim i skutecznym sposobem będzie oczyszczacz powietrza. Nowoczesne urządzenie poradzić sobie z roztoczami znajdującymi się w kurzu, ze szkodliwymi substancjami oraz wirusami i bakteriami


  • Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Dlatego warto o nie zadbać, korzystając z nowoczesnych technologii.
  • Szybkim i skutecznym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu będzie oczyszczacz powietrza.
  • Dzięki innowacyjnym funkcjom oczyszczacz może poradzić sobie nie tylko z roztoczami znajdującymi się w kurzu, ale i ze szkodliwymi substancjami, a także wirusami i bakteriami.

Problem zanieczyszczenia powietrza jest bardzo złożony. To proces, na który wpływa wiele czynników – zarówno pochodzenia naturalnego, jak i szkodliwej działalności człowieka. Za naturalne źródła uważa się erupcje wulkanów, wyładowania atmosferyczne oraz zachodzące w przyrodzie procesy biologiczne. Ich udział w procesie zanieczyszczenia powietrza jest znaczący, jednak główną rolę odgrywa działalność człowieka, która przyspiesza zanieczyszczenie powietrza oraz spowalnia proces jego oczyszczania. Do podstawowych czynników powodujących zanieczyszczenie powietrza zalicza się uprzemysłowienie, a prym wiedzie branża energetyczna i transportowa.

Jakość powietrza w Polsce

Rozwój przemysłowy i transportowy, a także przestarzała gospodarka energetyczna to główne powody złej jakości powietrza w Polsce. Problem dotyczy zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Sytuacja, w której się znajdujemy, jest niezwykle poważna. Stopień emisji zanieczyszczeń sprawia, że w wielu polskich miastach stężenie poszczególnych substancji w powietrzu regularnie przekracza ustanowione normy.

Jak wynika z raportu opublikowanego w 2022 roku przez Polski Alarm Smogowy, do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce należą: Nowa Ruda, Sucha Beskidzka, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Zgierz oraz Nowy Targ, a także metropolie – Kraków, Wrocław i Katowice. Stan wspomnianych miejscowości wynika z ich położenia w zagłębiu przemysłowym, hutniczym i produkcyjnym. Znajdujące się w pobliżu fabryki, zakłady produkcyjne oraz huty i kopalnie wpływają na wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza wokół nich. Istotnym czynnikiem zanieczyszczenia jest także sposób ogrzewania przez osoby prywatne w piecach węglowych niespełniających wymaganych norm. Czynniki te plasują Polskę w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw na świecie.

Skutki zanieczyszczonego powietrza

Jak wynika z analiz WHO, zanieczyszczenie powietrza przyczynia się każdego roku do śmierci nawet 7 mln osób na całym świecie. Wpływ szkodliwych substancji na zdrowie człowieka to problem globalny. Powoduje choroby układu oddechowego i krążenia, a także przyczynia się do obniżenia odporności organizmu, która jest bezpośrednią przyczyną innych schorzeń. Zanieczyszczenie powietrza niesie za sobą również konsekwencje dla środowiska naturalnego w postaci zmian klimatycznych. Jest przyczyną groźnych dla całego ekosystemu zjawisk, które prowadzą do nieodwracalnych zmian w przyrodzie. Do takich zjawisk zalicza się: kwaśne deszcze, smog czy efekt cieplarniany.

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza

Postępujące zanieczyszczenie powietrza to realne zagrożenie dla człowieka i jego otoczenia. Dlatego coraz większe znaczenie mają działania nie tylko globalne, ale również jednostek. Jakie nawyki pozwolą przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza? Zaczynając od zmian dużego kalibru – warto inwestować w prywatne odnawialne źródła energii, które są znacznie bardziej ekologicznym sposobem pozyskiwania energii. Wskazana jest także wymiana przestarzałych instalacji grzewczych, które mają wpływ na większą efektywność energetyczną gospodarstwa. A jeśli mowa o codziennych nawykach – wybierajmy bardziej ekologiczne środki transportu, takie jak rower lub autobus.

Wpływ na zmniejszenie generowanych zanieczyszczeń ma również redukcja odpadów oraz nasze wybory konsumenckie – stawiajmy na produkty tych producentów, którzy inwestują w zrównoważony rozwój. Jednym z najbardziej istotnych elementów długofalowego przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza jest edukacja – własna oraz innych, dzięki temu możemy budować świadomość i przeciwdziałać. Przedstawione zmiany pozwolą na stopniowe zmniejszanie zanieczyszczania powietrza. Natomiast szybkim sposobem na poprawę jakości powietrza w domowej przestrzeni będzie oczyszczacz powietrza.

Jakość powietrza w domu

Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Dlatego warto o nie zadbać, korzystając z nowoczesnych technologii. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym oczyszczacz powietrza jest jednym z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów oczyszczania powietrza. Jak działa? Urządzenie jest wyposażone w specjalne filtry, których zadaniem jest zasysanie powietrza z otoczenia i przeprowadzenie go przez filtry oddzielające czyste powietrze od znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Oczyszczone powietrze jest uwalniane z powrotem do otoczenia.

Dzięki innowacyjnym funkcjom nowoczesne urządzenie może poradzić sobie nie tylko z roztoczami znajdującymi się w kurzu, ale i z bardzo szkodliwymi substancjami, a także wirusami i bakteriami. Niektóre z nich zapobiegają również nieprzyjemnym zapachom, a nawet posiadają funkcje aromaterapeutyczne. Z myślą o potrzebach użytkowników Hisense stworzył oczyszczacz powietrza AP580H. Dzięki zaawansowanej technologii cyrkulacji powietrza pozwala na efektywne oczyszczanie powierzchni o wielkości 75 m2 zaledwie w 20 minut.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także