PARTNER PORTALU
Dekoracja ścian - sprawdź jak je ozdobić metodą decoupage

Dekoracja ścian - sprawdź jak je ozdobić metodą decoupage

Autor: Katarzyna Masłowska
06 cze 2019 13:01

Ukochany przez Anglików już od czasów wiktoriańskich decoupage jest sztuką dekorowania przedmiotów i mebli papierowymi wycinankami.

Decoupage polega na naklejaniu wzoru wyciętego z papieru na powierzchnię z metalu, drewna, szkła, ceramiki i pokryciu go wieloma, 30 a nawet 40 warstwami lakieru. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany, a poszczególne warstwy stać się niewyczuwalne przy dotknięciu.

Uwielbiam tradycyjny decoupage, ale wizja spędzania wielu godzin na wycinaniu i lakierowaniu zawsze trochę mnie zniechęcała – śmieje się Annie Sloan. Stworzyłam farby kredowe Chalk Paint ™ jako narzędzie do swobodnej, spontanicznej twórczości. Pracując nimi, nie trzeba żadnych żmudnych przygotowań; można nimi malować, gdy tylko najdzie nas ochota. Podobnie chciałam podejść do tej techniki. Uwolnić kreatywność z ryz długotrwałego i powtarzalnego procesu

Zobacz także: Szary salon: 15 aranżacji z polskich domów. Zobaczcie!

Aby uzyskać efekt decoupage, wybierz motyw z ulubionej papierowej serwetki, pocztówki albo tapety. Ułóż poszczególne elementy na dekorowanej powierzchni, uprzednio smarując tył obrazka Image Medium (autorska kombinacja kleju i lakieru od Annie Sloan) za pomocą gąbki.

Podczas gdy tradycjonaliści pracowicie nakładają warstwę lakieru, w tej metodzie wystarczy zastosowanie jako spoiwa rozwodnionej farby Chalk Paint ™ w kolorze uzupełniającym. Doskonale uszczelni warstwy” – zapewnia brytyjska malarka. I dodaje: „Nie przejmuj się, jeśli kawałki papieru porozdzierają się. Wiktoriańscy twórcy decoupage może i poprzewracają się w grobach, ale ja uwielbiam nieco szorstki, teksturalny efekt - kończy Annie.

To Cię zainteresuje: Pomysł na taras. 15 pięknych kolekcji płytek ceramicznych

Ściana: Chalk Paint ™ w nowym odcieniu w palecie Annie Sloan – Svenska Blue (145 zł/litr), kwiaty decoupage z serwetek, Chalk Paint ™ w odcieniach Antoinette i Old White, sofa w tkaninie z kolekcji Linen Union. Image Medium – klej i lakier do decoupage (47 zł/120 ml).

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także