×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dekoracje z betonu: zobacz jak zrobić je samodzielnie. Poradnik i zdjęcia!

Dekoracje z betonu: zobacz jak zrobić je samodzielnie. Poradnik i zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
16 lis 2020 10:11

Beton to to świetny materiał do tworzenia oryginalnych ozdób i pięknych dekoracji. Co można zrobić przy jego użyciu? Zobacz pomysły i praktyczny poradnik.

Przedmioty wykonane z betonu podkreślą nowatorski charakter wnętrza - szczególnie gdy zamiast kupnych dekoracji zdecydujemy się na wykonanie własnych ozdób.

Beton kreatywny i dekoracyjny dają praktycznie nieograniczone możliwości twórcze. Praca z tymi materiałami jest bardzo satysfakcjonująca, a powstałe przedmioty mają oryginalny, niepowtarzalny i często jedyny w swoim rodzaju design. Poza tym, co niemniej istotne, taki beton jest bardzo łatwy w zastosowaniu, przez co z pracami poradzą sobie nawet osoby wcześniej niedoświadczone w rękodziele – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Co będziesz potrzebować?

Do zrobienia dekoracji z betonu wystarczy specjalna masa betonowa (do zakupienia w popularnych marketach budowlanych), woda i kilka podstawowych narzędzi, jak m.in. naczynie służące do mieszania masy, drewniana łyżka, miarka, waga kuchenna czy przedmioty służące za formę.

Jak wybrać odpowiednią masę?

W marketach budowalnych znajdziesz dwa rodzaje masy betonowej – to beton dekoracyjny i kreatywny. Pierwszy z nich, po zmieszaniu z wodą, ma płynną konsystencję, przez co jest idealny do odlewania najróżniejszych form. Z kolei beton kreatywny, również po dodaniu wody, tworzy formę podobną do plasteliny, dlatego pozwala na modelowanie różnych kształtów. Ich wspólną cechą jest to, że po wyschnięciu twardnieją i nadają się do dalszej obróbki – np. wyszlifowania, pomalowania czy ozdobienia.

Co można zrobić przy pomocy betonu kreatywnego?

Beton kreatywny można w dowolny sposób formować, ugniatać, odcinać, wycinać i modelować. Pozwala na tworzenie ciekawych figurek, wazonów na kwiaty, świeczników, waz, misek i innych pięknych przedmiotów, a nawet stołów. Przy jego pomocy wykreujemy oryginalne dekoracje, w tym także świąteczne. Aby je wykonać, wystarczą foremki do pierników.

1. Przygotuj masę betonową zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

2. Po uzyskaniu odpowiedniej plastyczności, rozwałkuj masę na odpowiednią grubość.

3. Odciśnij wcześniej przygotowane foremki, usuwając nożem nadmiar materiału.

4. Pozostaw na 24 godziny (do całkowitego wyschnięcia), a następnie udekoruj według własnego pomysłu.

Pomysłów na wykorzystanie betonu kreatywnego i dekoracyjnego jest całe mnóstwo. Teraz, gdy spędzamy w domu zdecydowanie więcej czasu niż wcześniej, taka zabawa może okazać się świetną rozrywką dla całej rodziny.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także