PARTNER PORTALU
Dom na święta. Piękne dekoracje z gwiazdą betlejemską. 20 pomysłów!

Dom na święta. Piękne dekoracje z gwiazdą betlejemską. 20 pomysłów!

Autor: Ewa Kozioł
16 lis 2022 11:46

Gwiazda betlejemska piękne prezentuje się w każdy wnętrzu. Warto ozdobić nią dom w Boże Narodzenie, jak i czasie adwentu. Jak zatem wykorzystać gwiazdę betlejemską? Mamy dla ciebie dużo pomysłów na wieńce i kalendarze adwentowe.

Wieńce i kalendarze adwentowe należą do jednych z najważniejszych bożonarodzeniowych zwyczajów. Tworzą nastrój świętowania, napełniają serca oczekiwaniem i przywracają okresowi świątecznemu jego kontemplacyjny charakter. 

Od XIX wieku w większości europejskich krajów wieniec adwentowy jest integralną częścią okresu poprzedzającego Boże Narodzenie. Na początku, wieńce były ozdobione 24 świecami, ale dziś zazwyczaj są cztery, po jednej na każdą niedzielę adwentu. Bez względu od preferowanego stylu np. klasycznego czy nowoczesnego, gwiazda betlejemska sprawia, że każdy wieniec się wyróżnia i jest wyjątkowy.

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Naturalny, klasyczny wieniec

Naturalna, wolnostojąca dekoracja: szyszki świerku i jodły, eszeweria, owoce dzikiej róży, gałązki zimozielone, cięte poinsecje i cztery świece stożkowe w złotych świecznikach zdobią ten wieniec adwentowy w klasycznych kolorach Bożego Narodzenia – czerwonym i zielonym. 

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Efektowny wieniec w klimacie retro

Adwentowa aranżacja nie zawsze musi być udekorowana w sposób klasyczny lub świąteczny, co dowodzi ten wieniec utrzymany w klimacie retro z lat 70. Do wykonania tego inspirowanego flokati wieńca z gwiazdą betlejmską potrzebna jest taca lub talerz, dwa, różnej wielkości słomiane wianki, futrzane wykończenie, naczynie, ziemia, poinsecje, ozdobne szpilki, gorący klej i pistolet do klejenia, suszone kwiaty do dekoracji takie jak eukaliptus, oset górski (Carlina acualis), miesiącznica (Lunaria) i suchlin (Rhodanthe) oraz szpilki do mchu, patyczki podtrzymujące rośliny, świece i świeczniki.

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Jak wykonać?

Krok 1: Umieść mniejszą ramę wieńca na większej i połącz je ze sobą patyczkami do roślin. Za pomocą ozdobnych szpilek przymocuj futerkowe wykończenie do podstawy.
Krok 2: Ustaw talerz lub tacę pod wieńcem. Posadź poinsecję w naczyniu i umieść ją na środku konstrukcji.
Krok 3: Szpilkami do mchu przymocuj suszone kwiaty do górnej części wieńca. Klejem na gorąco przymocuj świeczniki i włóż do nich świeczki. Gotowe!

Pamiętaj: Nigdy nie zostawiaj palącej się świeczki bez nadzoru.

2.jpg
2.jpg
Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Romantyczny wieniec w stylu vintage

Ten romantyczny wieniec adwentowy w stylu vintage z ciętymi gwiazdami betlejemskimi i świecami w ciepłych odcieniach różu jest niezwykle oryginalny i łatwy do wykonania. Najpierw pokryj słomianą ramę wieńca mchem, a następnie dodaj zielone liście, barwiony eukaliptus, małe szyszki i miniaturowe bombki. Następnie przymocuj do wieńca cztery świece filarowe i włóż osiem probówek. Do probówek wlej wodę i umieść w nich cięte poinsecje. Na koniec zawiąż aksamitne wstążki wokół świec i ustaw wieniec na zabytkowej paterze.

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Elegancki naturalny wieniec w jesiennych odcieniach

Ten wieniec adwentowy w jesiennych odcieniach odbiega od klasycznej, świątecznej zieleni. Jego podstawę stanowi słomiana, umieszczona na tacy baza, pokryta suszonymi kwiatostanami hortensji. W centrum wieńca posadzono kremowe, miniaturowe gwiazdy betlejemskie, a całość ozdobiono bombkami i czterema, białymi świeczkami w miedzianych świecznikach. Ostrokrzew i spryskane na złoty kolor kłosy i trawy nadają świąteczny akcent kompozycji.

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Nowoczesny wieniec w stylu skandynawskim

Ta efektowna kompozycja adwentowa w stylu skandynawskim jest nowoczesną alternatywą dla klasycznego, okrągłego wieńca. Minimalistyczna, wykonana z drewnianych kołków gwiazda pięknie komponuje się z czerwonymi przylistkami poinsecji. Ta aranżacja jest również bardzo prosta do wykonania.

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Potrzebne materiały: kołki z jasnego drewna o różnej grubości, piła ręczna z drobnymi zębami, kątownik ułatwiający cięcie drewna, kartonowy szablon gwiazdy, pistolet do kleju na gorąco i klej w  sztyfcie, nożyczki, cztery świece i świecznik do każdej z nich, trzy probówki, poinsecja, małe dekoracyjne drewniane gwiazdki i ozdobne serca.

Krok 1: Za pomocą kątownika przytnij 100-120 kawałków o różnej długości ok. 4,5, 5 i 5,5 cm i grubości.
Krok 2: Klejem na gorąco przyklej naprzemiennie różnej długości i grubości kołki do szablonu. Pozostaw trzy przerwy między kołkami na probówki. Gdy klej wyschnie, odetnij nadmiar papieru wokół gwiazdy.
Krok 3: Umieść świeczniki i probówki. Wywierć otwory w czterech grubszych kołkach na świeczniki. Umieść trzy probówki w przerwach, które pozostawiłeś między kołkami i w razie potrzeby zabezpiecz je klejem na gorąco. Następnie umieść świece w świecznikach i przyklej ozdobne serca i gwiazdki do drewnianej gwiazdy. Na koniec wypełnij probówki wodą i umieść w nich cięte poinsecje.

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Kalendarz adwentowy DIY z gwiazdą betlejemską

Dwadzieścia cztery małe prezenty – na każdy dzień grudnia aż do Wigilii. Podobnie jak świąteczny wieniec, od XIX wieku kalendarz adwentowy jest integralną częścią okresu poprzedzającego Boże Narodzenie i został wymyślony, aby umilić i przyspieszyć czas do świąt. Dorośli cieszą się z kalendarza adwentowego tak samo jak dzieci, zwłaszcza jeśli ktoś poświęcił swój czas i z oddaniem wykonał go samodzielnie. Nasze dwa kalendarze adwentowe DIY z poinsecją z pewnością przypadną Ci do gustu.

Kalendarz adwentowy z upcyklinu

W pierwszym kalendarzu adwentowym DIY z upcyklingu niespodzianki zostały ukryte w 24 słoikach z pokrywkami. Pomalowane sprejem słoiki w pastelowych odcieniach, ozdobione naklejkami z numerami pasują do stojących między nimi na parapecie poinsecji i gałązek ostrokrzewu (Ilex verticillata).

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Do wykonania tej dekoracji potrzebne są 24 puste, szklane słoiki z pokrywkami, farby w spreju w kolorze złotym i różnych pastelowych odcieniach, złote i pastelowe naklejki, marker oraz dwie różowe poinsecje, cztery lub pięć gałązek ostrokrzewu w pasujących doniczkach.

Jak wykonać? 

Spryskaj wieczka na złoto, a słoiki różnymi pastelowymi odcieniami i pozostaw do wyschnięcia. Po wyschnięciu napisz na naklejkach liczby od 1 do 24 i przyklej je do słoików. Do słoików włóż drobne prezenty, zamknij je i ustaw razem z poinsecją i gałązkami ostrokrzewu w wybranym miejscu.

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Kalendarz adwentowy w ramie z ciętymi poinsecjami

Złota rama jest podstawą tego kalendarza adwentowego w stylu vintage. Zamiast 24 małych upominków wybrano cztery większe. Dzięki temu jest dużo miejsca na bombki, szyszki i gwiazdki oraz cięte poinsecje w odcieniach różu. Ta dekoracja adwentowa jest jednocześnie dziełem sztuki i ozdobą ściany.

Zdjęcie: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Poinsecje jako kwiaty cięte

Przylistki ciętych poinsecji w kształcie gwiazdy zachowają świeżość do dwóch tygodni, jeśli po przycięciu zanurzymy je najpierw na krótko w gorącej wodzie o temperaturze 60°C, a następnie natychmiast w zimnej wodzie. Należy umieścić je w probówkach wypełnionych wodą i przymocować do ramy złotym, grubym drutem.

Zobacz także Nowoczesne wnętrze. Świąteczne dekoracje z gwiazdą betlejemską. Piękne!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także