Dom na wsi. Piękne dekoracje okna werandy. To projekt znanych blogerek!

Dom na wsi. Piękne dekoracje okna werandy. To projekt znanych blogerek!

Autor: Ewa Kozioł
10 lis 2022 13:09

Piękne rolety zdobią okna werandy wiejskiego domu na wsi. Wyglądają stylowo i pasują do całej aranżacji wnętrza. Ich wybór właściciele powierzyli Beacie Łańcuchowskiej i Ani Drozd z bloga Pani to potrafi.

Weranda – atrybut sielskiego domku na wsi. Miejsce spokojnego odpoczynku z widokiem na letni ogród. A zimą? Dodatkowy pokój, w którym można wyczarować niepowtarzalny klimat. Takie przedsięwzięcie wiąże się z paroma trudnościami, o jakich na swoim blogu opowiadają Beata Łańcuchowska i Ania Drozd. Wykończenie, ocieplenie, wystrój – to tylko kilka zagadnień, jakie poruszają. Jak przyznają, jednym z większych wyzwań było zaprojektowanie dekoracji okien. Takich, które nie tylko będą praktyczne, dając mieszkańcom prywatność, chroniąc przed mocnym słońcem i stanowiąc dodatkowy czynnik termoregulacyjny, ale będą też pasowały do wystroju. Brały pod uwagę otwierane shuttersy, które jednak przekreślałyby użytkowy charakter parapetu oraz zasłony, które jednak szybko odrzuciły. Wybór padł na rolety.

– Rolety rzymskie kojarzą się najczęściej z prostym brytem tkanin poprzecinanym poziomymi szprosami. I tu okazuje się, że rodzajów rolet rzymskich jest więcej, a w kolekcji Eco Lifestyle marki Marcin Dekor, na którą finalnie się zdecydowałyśmy – aż cztery. Każdy z nich bazuje na nieco innej technice, co pozwala osiągnąć różne efekty wizualne zarówno przy odsłoniętym, jak i zasłoniętym oknie – tłumaczą blogerki.

W przypadku werandy sprawa była skomplikowana ze względu na ilość okien (aż 10, okalają całe pomieszczenie), ich niestandardową szerokość i bardzo niewielką przestrzeń – lub jej brak – pomiędzy górną krawędzią okien a dachem. W takiej sytuacji najlepszym wyborem był system montowania rolet bezpośrednio do futryn. Kolejnym wyzwaniem była kwestia dopasowania rodzaju wykończenia rolety i sposobu układania się zwiniętych tuneli tkaniny. W kolekcji Eco Lifestyle do wyboru są cztery:
• Back, w którym tunele zwiniętej tkaniny znajdują się na tylnej stronie rolety, a dystanse między nimi są identyczne,
• Front, gdzie tunele zwijają się na przedniej stronie rolety stanowiąc element dekoracyjny,
• Waterfall, w którym podwinięte do tyłu tunele tkaniny układają się w coraz szerszej odległości
• Cascade – najbardziej dekoracyjny, w którym na przedniej stronie rolety znajdują się dodatkowe fałdy tkaniny.

Po selekcji rodzaju rolet (w tym przypadku model Back), pozostał wybór kolorystyki. Biorąc pod uwagę to, że weranda została urządzona przy użyciu stonowanej, eleganckiej palety barwnej z przewagą bieli i czerni (podłoga w klasyczną szachownicę), kolorów ziemi w tapicerkach mebli i dodatkach, oraz naturalnych materiałów (drewno), projektantki zawęziły wybór do jasnych odcieni – beży i szarości. Po przejrzeniu wielu odcieni, rodzajów wykończenia, faktury i grubości splotu, ostatecznie zdecydowały się na kolor Light Grey, który świetnie współgra z resztą wyposażenia, stanowiąc też idealne przedłużenie jasnoszarych ścian werandy. Tkaniny z tej kolekcji, oprócz szerokiego wyboru kolorów, mają jeszcze jedną istotną zaletę: są produkowane w 100% z przędzy recyclingowej. 

Otulone eleganckimi roletami okna werandy stały się dopełnieniem projektu. Mimo iż Beata Łańcuchowska i Ania Drozd zapowiadają, że to zapewne nie koniec zmian w tym urokliwym pomieszczeniu, są bardzo zadowolone z efektu, jaki udało się osiągnąć. Teraz bowiem z werandy można korzystać o każdej porze roku. Jest w niej ciepło, ale nie gorąco, słonecznie, ale z możliwością osłonięcia zbyt mocnych promieni, przytulnie i niewątpliwie bardzo stylowo.

Projekt i zdjęcia: Pani to potrafi, wwww.panitopotrafi.blogspot.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także