PARTNER PORTALU
Drewniana podłoga we wnętrzu. Jaką wybrać? Porady, dużo zdjęć!

Drewniana podłoga we wnętrzu. Jaką wybrać? Porady, dużo zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
26 sie 2022 13:38

Jak wybrać drewnianą podłogą do salonu, kuchni czy sypialni? Przygotowaliśmy dla was praktyczny poradnik, który wam w tym pomoże. Sprawdź jak wybrać drewnianą podłogę, która będzie cieszyć przez długie lata.

  • Planując zakup drewnianej podłogi do całego domu lub mieszkania, warto postawić na uniwersalizm i funkcjonalność.
  • Przestrzeń użytkowa i otwarta na gości wymaga podłogi, która dobrze będzie znosić duże natężenie ruchu.
  • Duże deski powiększą optycznie mniejsze pomieszczenia, z kolei przestronne pokoje pięknie wyeksponują duży wzór np. jodełki francuskiej lub klasycznej w formacie deski.
  • Do wnętrz w stylu glamour lub klasycznym warto wybrać jodłę francuską deskę dębową.

1. Rodzaj pomieszczenia i przeznaczenie

Jeśli planujemy zakup podłogi do całego domu lub mieszkania, warto postawić na uniwersalizm i funkcjonalność. Lepiej wybierać dekory, które dobrze skomponują się z różnym charakterem wnętrz i kolorystyką. Barwy naturalne, delikatnie bielone lub poszarzane zawsze będą bezpiecznym rozwiązaniem. Podłoga może być też świetnym sposobem na optyczny podział przestrzeni – często stosowane w kuchni lub łazience połączenie drewna z płytkami ceramicznymi pozwala skutecznie ochronić podłogę przed działaniem niepożądanych czynników, a daje przy okazji ciekawy efekt wizualny.

Zdjęcie: Jawor-Parkiet

Jeśli jednak nasze mieszkanie ma wydzieloną wyraźnie przestrzeń np. bardziej otwartą na gości i tę bardziej prywatną (jak sypialnie czy garderoba) mamy znacznie więcej możliwości.

Przestrzeń użytkowa i otwarta na gości wymaga podłogi, która dobrze będzie znosić duże natężenie ruchu. Warto więc rozważyć tu powierzchnie szczotkowane, a nawet celowo postarzane, które więcej wybaczają, a drobne rysy lub wgniecenia będą na nich mniej widoczne. To samo dotyczy pokoju dziecięcego, gdzie podłoga wciąż wystawiana jest na próbę i stanowi podstawę do klockowych budowli czy samochodowych torów wyścigowych.

W pomieszczeniach prywatnych możemy pozwolić sobie na więcej. Wybór dekorów jest tu niemal nieograniczony. Podłoga może znaleźć zastosowanie na ścianie – w formie zagłówka, a nawet na suficie. Z pewnością doda to wnętrzu ciepła i przyjemnie je wyciszy.

2. Wielkość pomieszczenia

Czy wiesz, że wielkość elementów podłogi oraz sposób ich montażu może optycznie powiększyć wnętrze? Duże deski powiększą optycznie mniejsze pomieszczenia, z kolei przestronne pokoje pięknie wyeksponują duży wzór np. jodełki francuskiej lub klasycznej w formacie deski.
Parkiet montowany w jodełkę klasyczną lub chevron lepiej będzie wyglądał w mniejszym niż większym mieszkaniu, za to długa ponad dwumetrowa deska – potrzebuje przestrzeni, aby wyeksponować jej walory.

Projekt wnętrz: Joanna Zabłocka. Zdjęcie: Marzena Zawrotniak-Kucharska.

Małe lokale nie lubią ciemnych podłóg, które jeszcze wizualnie je pomniejszą. Głębokie, ciepłe brązy skutecznie ocieplą jednak duże przestrzenie.

3. Styl wnętrza

Styl aranżacji wnętrza i dobór podłogi drewnianej to temat-rzeka. Podłoga stanowi świetną bazę do dalszej aranżacji wnętrza. Czasem jest na tyle efektowna, że wystarczą drobne dodatki, by uzyskać bardzo konkretny efekt.

Do wnętrz w stylu country świetnie wpasuje się podłoga ręcznie postarzana, heblowana z nieregularną fazą albo klasyczna deska w klasie country, z wyeksponowanymi sękami i zróżnicowaną kolorystyką. Wnętrza w stylu vintage, boho lub eklektycznym doskonale uzupełni jodła klasyczna w formacie parkietu.

Projekt wnętrza: Klaudia Tworo. Zdjęcie: Kamila Markiewicz-Lubańska

Do wnętrz w stylu glamour lub klasycznym warto wybrać jodłę francuską deskę dębową, która zachwyci swą niewymuszoną elegancją lub klasyczną deskę w stonowanym wybarwieniu. Nowoczesne, industrialne przestrzenie lubią z kolei podłogi o zimnych dekorach, wyraźnej strukturze, ze śladami poprzecznymi po pile czy naturalnymi pęknięciami i sękami.

4. Barwa i format

Producenci podłóg drewnianych oferują dziś niemal nieskończoną paletę barw. Poczynając od naturalnych podłóg, przez bielenia o różnym stopniu intensywności, szarości, brązy – od jasnych, mlecznych, aż po mocno czekoladowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Przy wyborze warto wziąć pod uwagę pożądany efekt wizualny – jeśli bielony – to zimny czy ciepły, jeśli naturalny brąz to raczej słomkowy czy szarawy? Czy głęboki brąz nie przyciemni nam zanadto pomieszczeń albo zimna biel nie sprawi, że nasze wnętrza staną się nieprzytulne? Warto postawić tu na kompromis między ponadczasową klasyką a modą, która przemija. Podłoga ze względu na swą żywotność to produkt na wiele lat. Łatwiej wymienić kolorowe dodatki, niż parkiet w całym domu, warto więc dobrze przemyśleć tę decyzję. Jawor-Parkiet umożliwia zamówienie wybranych próbek do domu – to świetny sposób, by „przespać się z tą myślą” i nabrać pewności co do wyboru.

Zdjęcie: Jawor-Parkiet

Choć większość osób w początkowym etapie procesu nie zdaje sobie z tego sprawy, to format podłogi determinuje także jej efekt wizualny. Ta sama barwa w formacie parkietu i długiej deski zapewnią inny efekt. To samo z montażem – do czy zdecydujemy się na klasyczną mijankę czy jodłę klasyczną determinuje grę światła na powierzchni i może wydobyć z podłogi zupełnie inne wrażenia wizualne.
W tej materii wybór jest także bardzo duży. Poczynając od klasycznych, tradycyjnych parkietów w wymiarze od 65 mm szerokości i 490 mm długości, aż po najdłuższe deski w wymiarze 290 mm szerokości i 2500 mm długości.

5. Zabezpieczenie podłogi

Popularne obecnie na rynku podłogi drewniane dostępne są niemal wyłącznie w wersji gotowej, czyli już barwione i zabezpieczone zgodnie z ofertą i standardami danego producenta. Dzięki temu montaż jest szybki, a powierzchnia jest zabezpieczona na etapie produkcji, często przy użyciu nowoczesnych lamp UV, więc znacznie bardziej odporna na uszkodzenia.

Projekt wnętrza: Agnieszka Hajdas. Zdjęcie: Wojciech Kic

Standardowo podłogi drewniane zabezpiecza się lakierem lub olejowoskiem. Każda z powłok gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie drewna, ale cechują je inne potrzeby w zakresie pielęgnacji lub renowacji. Znany od wielu lat lakier jest niewymagający pod względem regularnej pielęgnacji, nie daje jednak możliwości miejscowej renowacji. Produkowany z roślinnych olejów i wosków olejowosk potrzebuje na co dzień więcej uwagi podczas pielęgnacji, ale umożliwia dokonywanie miejscowych napraw, co jest szczególnie dużą zaletą w domach z małymi dziećmi lub zwierzętami.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także