PARTNER PORTALU
Drewniane podłogi - tak podkreślisz styl wnętrza

Drewniane podłogi - tak podkreślisz styl wnętrza

Autor: Anna Usakiewicz
24 maj 2016 14:06

Podłoga stanowi podstawę projektu wnętrza, a jednocześnie tło dla mebli i elementów wyposażenia. Odpowiednio dobrane deski podłogowe nie tylko zdobią wnętrze nadając mu klasy, lecz również potrafią wizualnie zmienić jego proporcje.

Wnętrze można modelować na wiele sposobów – za pomocą kolorów, faktur i gry światłocieni. Stosując odpowiednio dobrane zabiegi aranżacyjne można sprawić, że wąskie pomieszczenie wydaje się szersze, a małe staje się bardziej przestronne. Modelowanie przestrzeni warto rozpocząć od podłogi, której kolor i wzór mogą już na wstępie całkowicie odmienić jej charakter. Dostępne w wielu oryginalnych odcieniach i wymiarach podłogi drewniane firmy Kaczkan dostarczają szerokich możliwości kreowania dowolnych efektów optycznych.

Nowy wymiar wnętrza

Podstawowym elementem wykorzystywanym przez architektów wnętrz jest kolor. Zasadniczo ciemne kolory pomniejszają optycznie pomieszczenia, a jasne – nadają im bardziej przestrzennego charakteru. Firma Kaczkan posiada w swojej ofercie cały wachlarz odcieni drewnianych desek. Podłogi w słonecznym kolorze Vanilla, białym Alaska czy Champagne o estetyce surowego dębu stanowią idealną podstawę aranżacji małych wnętrz, zaś mocno nasycone kolorystycznie kolekcje Onyx, Coffee czy Whisky doskonale zaakcentują majestatyczny charakter dużych pomieszczeń, a jednocześnie dodadzą im ciepła. Dodatkowym elementem mającym wpływ na odbiór przestrzeni są wymiary i sposób ułożenia elementów podłogowych. Na przykład wzór w drabinkę ułożony naprzemiennie z jasnych i ciemnych elementów pozwala skrócić optycznie zbyt długie wnętrze, a długie deski ułożone „w cegiełkę” potrafią je wydłużyć. Finezyjne wzory, jak na przykład jodełka czy kostka zasadniczo najlepiej sprawdzą się na dużych powierzchniach, nadając wnętrzu bardzo ekspresyjnego charakteru. Ten dynamiczny efekt ten warto podkreślić stosując do tworzenia podłogi deski w dwóch odcieniach.

- Operując kolorem i wzorem ułożenia desek można optycznie zmieniać proporcje wnętrza. Aby optycznie skrócić oraz poszerzyć wąskie i długie pomieszczenie, warto ułożyć w poprzek pokoju szerokie deski. Efekt ten można dodatkowo spotęgować, używając naprzemian elementów o jasnym i ciemnym kolorze i tworząc w ten sposób rytmicznie powtarzające się motywy. Jeżeli zaś zależy nam na złudzeniu wydłużenia pomieszczenia, należy ułożyć wzdłuż pokoju wąskie i długie elementy, przy czym najkorzystniej zastosować drewno o jednolitym odcieniu. Natomiast jeśli nie chcemy zmieniać proporcji wnętrza, a tylko je optycznie powiększyć, idealnym rozwiązaniem będzie ułożenie podłogi w kwadraty – mówi Kamila Kaczkan, Specjalista ds. Marketingu w firmie Kaczkan.

Podłogi drewniane firmy Kaczkan są dostępne w kilku wariantach rozmiarowych, co umożliwia indywidualne dopasowanie podłogi z uwzględnieniem metrażu i oczekiwanego efektu końcowego. Największą popularnością cieszą się deski o szerokości 120 lub 150 mm, które najlepiej prezentują się we wnętrzach o średnim metrażu. Natomiast deski o szerokości 190 mm i długości dochodzącej nawet do 2000 mm to idealne rozwiązanie dla przestronnych, otwartych przestrzeni. Duże i szerokie elementy podłogowe nadają im majestatyczny i niezwykle prestiżowy charakter.

Moc ekspresji w detalu

Wybór odpowiedniego koloru oraz rozmiaru desek to nie wszystko. Aby móc w pełni cieszyć się podłogą idealnie dopasowaną do stylu wnętrza, warto wziąć pod uwagę również sposób jej wykończenia. Deski pokryte lakierem UV efektownie odbijają światło, kreując efekt pogłębionej przestrzeni. Taka wysokopołyskowa podłoga stanowi doskonałą podstawę do tworzenia aranżacji nie tylko tradycyjnych i klasycznych, lecz również nowoczesnych stylizacji w stylu skandynawskim, w których dominują światło i jasna kolorystyka. W ofercie firmy Kaczkan istnieje wiele dodatkowych możliwości stylizacji podłogi. Zabieg szczotkowania uwidacznia słoje występujące w strukturze drewna, odkrywając jego naturalne piękno. Efekt piły natomiast nadaje deskom niezwykle ekspresyjny, pełen charakteru wygląd, który bardzo dobrze zaakcentuje industrialne stylizacje, kreowane w oparciu o surowe elementy wyposażenia. Zarówno deski szczotkowane, jak i z efektem piły najlepiej zaprezentują się w dużych, jasnych pomieszczeniach. Wyrazista, pełna temperamentu struktura podłogi nada im nietuzinkowego, indywidualnego stylu w loftowym klimacie. Ciekawy efekt wizualny w dużych wnętrzach kreują również deski fazowane. Subtelne przejścia pomiędzy poszczególnymi elementami dodatkowo potęgują ich przestrzenny wymiar.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także