×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Drzwi wewnętrzne: zobacz najnowsze kolekcje

Drzwi wewnętrzne: zobacz najnowsze kolekcje

Autor: Katarzyna Masłowska
10 paź 2019 08:59

Zakup drzwi wewnętrznych to duże wyzwanie – zostają z nami przecież na długie lata! Oferta na rynku jest bardzo szeroka. Jak dobrać modele do odpowiednich pomieszczeń? Zobaczcie nasz krótki przewodnik.

W sklepach znajdziemy wiele modeli drzwi o różnym przeznaczeniu, konstrukcji, wymiarach, wykończeniu i stylistyce. Jak wybrać te właściwe? Na początek, zanim jeszcze udamy się do sklepu, warto przemyśleć na spokojnie rodzaj, kolor i styl drzwi, tak aby pasowały nam do całej aranżacji. Nie sugerujmy się trendami i modą, nie mieszajmy różnych stylistyk i kolorów.

Najlepsze efekt dają drzwi wewnętrzne w tej samej stylistyce i kolorystyce, spinające niejako w całość wizualny efekt całości wnętrza. Drzwi powinny przy tym harmonizować z wykończeniem, rodzajem i kolorystyką podłogi, a także z kolorem ścian.

Dobieramy drzwi do pomieszczenia

Wybierając drzwi wewnętrzne w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczenia, w jakim zostaną zamontowane. Każdy typ wnętrza wymaga bowiem konstrukcji o innych parametrach technicznych. Odpowiednio dopasowane skrzydło zagwarantuje domownikom komfortowe użytkowanie przez wiele lat.

Zobacz także: Salon z kuchnią i jadalnią. 15 pięknych wnętrz polskich domów

W łazience najlepszym rozwiązaniem będą drzwi z otworami wentylacyjnymi lub specjalnym podcięciem, które zredukują panującą w środku wilgoć. Szczeliny sprawdzą się także w pomieszczeniach, które zazwyczaj pozostają zamknięte (np. w garderobie czy spiżarni). W przypadku pokojów dziecięcych warto postawić na modele o podwyższonej akustyczności. Pamiętajmy też, że jeśli decydujemy się na przeszklenia w drzwiach pokoju dziecięcego, trzeba wybrać odporną na stłuczenia szybę hartowaną. Z kolei w kuchni powierzchnia skrzydła pokryta lakierem ułatwi usuwanie zabrudzeń. W sypialni także warto postawić na modele o właściwościach akustycznych.

Jak się w tym wszystkim połapać? Na pewno nie decydując się na kupno drzwi w markecie budowlanym – tu będziemy zdani całkowicie na siebie, choć osoby z mniejszym portfelem z pewnością przyciągnie niska cena. Z kolei w sklepach specjalistycznych możemy liczyć na fachowe doradztwo i wybór drzwi dedykowanych naszym potrzebom i konkretnym pomieszczeniom.

Trzeba zadbać, aby wszystkie drzwi miały zachowany jednakowy lub pasujący do siebie kolor i design – przed zakupem upewnijmy się więc, czy wybrana przez nas linia ma wszystkie modele drzwi, których oczekujemy. Nawet pojedyncze „wyłamujące się” z jednolitego stylu drzwi w domu zrujnują nam cały, starannie wypracowany wygląd wnętrza.

Ważna konstrukcja

W sklepach znaleźć można przede wszystkim drzwi o konstrukcji płytowej (płyta albo rama oklejona z obu stron płytami MFD, HDF lub szklaną taflą) lub ramowej, w których rama z drewna czy profili PVC wypełniona jest wypełnieniem z płyciny np. z litego drewna. Produkuje się je z litego lub klejonego drewna lub z materiałów drewnopochodnych: płyt wiórowych, MDF czy HDF, czasem okleja okleiną np. w postaci forniru z naturalnego drewna, laminatu ze sztucznego tworzywa czy nawet kolorowej folii.

To Cię zainteresuje: Mały dom: polecamy 3 ciekawe projekty

Dobrym rozwiązaniem mogą być także drzwi szklane. Tutaj mamy do wyboru modele przezroczyste, półprzezroczyste, matowe, barwione – oferta producentów jest bardzo szeroka. Szkło może być klejone (w razie stłuczenia szyba nie rozpada się na tysiące kawałków) lub hartowane, siedmiokrotnie od klejonego wytrzymalsze, ale, co za tym idzie, droższe. W zależności od rodzaju pomieszczenia, naszych potrzeb i upodobań możemy się zdecydować na drzwi pełne, częściowo lub całkowicie przeszklone.

Ważny element – ościeżnica

Większość drzwi możemy kupić w wersji przylgowej lub bezprzylgowej. Na czym polega różnica? Te przylgowe, bardziej klasyczne, wyróżniają się charakterystycznym wykończeniem krawędzi skrzydła z wcięciem, które zachodzi na ościeżnicę. Sprawia to wrażenie, że drzwi są lżejsze. Te bezprzylgowe mają chowane zawiasy, a krawędź łącząca drzwi z ościeżnicą jest płaska, skrzydło wygląda przy tym na masywniejsze. To rodzaj drzwi, który często wstawiany jest do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji, bywa też zwykle nieco droższy.

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się również drzwi z ukrytą ościeżnicą, w których skrzydło jest zlicowane ze ścianą. Kiedy dodatkowo ściana jest pokryta tym samym materiałem, co drzwi, skrzydło staje się praktycznie niewidoczne.

Koniecznie trzeba jednak wiedzieć, że decyzję o zamontowaniu drzwi z ukrytą ościeżnicą musimy podjąć na wczesnym etapie wykańczania , ponieważ oznacza ona konieczność odpowiedniego przygotowania ściany (otwór wejściowy musi mieć odpowiednio powiększone rozmiary). Drzwi z ukrytą ościeżnicą mogą być także znacznie wyższe niż te popularnie stosowane. Największy wymiar standardowy to 3 metry, ale niektórzy producenci oferują nawet wyższe. 

Kolejnym ciekawym trendem jest też optyczne podwyższanie drzwi, często aż do samego sufitu. Producenci oferują drzwi z nadstawką nad skrzydłem czyli podwyższoną ościeżnicą. Nadstawki sa wówczas wykończone tak samo jak drzwi, można je montować po jednej lub o drugiej stronie. Takie rozwiązanie sprawia, że skrzydło wydaje się smuklejsze, a wnętrze bardziej eleganckie.

Tekst: Justyna Łotowska

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także