×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Duże i przestronne mieszkanie - jak je urządzić

Duże i przestronne mieszkanie - jak je urządzić

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
17 paź 2019 14:51

W nowych inwestycjach mieszkaniowych pojawia się coraz więcej dużych mieszkań. To reakcja deweloperów na zmieniające się preferencje nabywców, którzy potrzebują większych przestrzeni. Jak urządzić kilkupokojowe mieszkanie, aby w pełni wykorzystać jego potencjał? Na co zwrócić uwagę i jakich błędów uniknąć?

Z danych rynkowych i obserwacji deweloperów wynika, że coraz więcej rodzin poszukuje w Poznaniu dużych, przestronnych mieszkań. Mieszkania trzy- i czteropokojowe wybiera ponad połowa nabywców. W ostatnim czasie deweloperzy zaobserwowali wzrost zainteresowania lokalami o powierzchni od 65 do 80 mkw. Budując kolejne etapy inwestycji, pamiętają o potrzebach klientów. Wśród mieszkań uwzględnionych w czwartym etapie Red Parku są zarówno lokale 3-pokojowe, jak i 4-pokojowe. 

Urządzenie takich przestrzeni może być nie lada wyzwaniem – uważa Roma Peczyńska, marketing manager Red Park. Pamiętając o kilku zasadach, można sobie z tym zręcznie poradzić, co udowodniliśmy, aranżując jedno z mieszkań położonych na 13. piętrze. Urządziliśmy je jak elegancki apartament. Kluczową rolę odgrywa poczucie przestrzeni. Atutem jest także taras, którego wystrój także należy przemyśleć tak, aby stworzył naturalne przedłużenie mieszkania.

Nieograniczone poczucie przestrzeni

W mieszkaniu o dużym metrażu najważniejsza jest przestrzeń, która daje poczucie swobody i komfortu. Nie powinno się jej ograniczać zbyt dużą liczbą mebli i dodatków. Warto postawić na minimalizm, a nawet lekką surowość. Bardzo dobrze sprawdzają się otwarte pomieszczenia, które połączą zalety pokoju dziennego i jadalni. Część wypoczynkowa oddzielona od stołu tylko niewielką ścianką to znakomity pomysł – twierdzi Roma Peczyńska.

Ważnym atutem dużych mieszkań jest niekiedy także ponadstandardowa wysokość pomieszczeń (tak, jak w mieszkaniach na najwyższym piętrze Red Parku). Warto wyeksponować tę zaletę. Podkreśli ją jednolita podłoga bez progów dzielących na zbędne części. W wysokich wnętrzach sprawdzą się deski lub duże, wyraziste płytki, które będą widoczne w przestrzeni. Ponadstandardową wysokość podkreślą również duże żyrandole i lampy na długich zawieszeniach – dodaje Roma Peczyńska.

Dodatkowe pomieszczenia

Aranżując duże, wysokie mieszkanie, warto wiedzieć, czego unikać. Najnowsze trendy odchodzą od podwieszanych sufitów, które zanadto obniżają wnętrze. Zamiast tego coraz częściej proponuje się antresolę.  Wygląda oryginalnie i można zagospodarować na niej dodatkową sypialnię, pokój dla gości, domowe biuro lub bibliotekę – sugeruje Roma Peczyńska. Nawet ogromne mieszkanie sprawia wrażenie ciasnego i zagraconego, jeśli na widoku jest zbyt dużo przedmiotów. Dobrym rozwiązaniem są zamykane szafy wnękowe z ukrytymi półkami, relingami i szufladami zabudowane od podłogi do sufitu. Można schować w nich wszystkie potrzebne, ale niekoniecznie piękne przedmioty. W kilkupokojowych mieszkaniach można rozważyć także zaaranżowanie drugiej łazienki lub dodatkowej toalety.

Zabawa z kolorami

W trakcie urządzania prawdopodobnie pojawi się pokusa, by zaszaleć z kolorami. Barwy są oczywiście rzeczą gustu i indywidualnych upodobań. W ich przypadku są jednak pewne zależności, które warto mieć na uwadze. Jednolite kolory we wszystkich pomieszczeniach pozwolą zachować wrażenie przestronności i harmonii. Monotonia? Bynajmniej. Stonowane tło pozwala lepiej wyeksponować detale w innych, kontrastujących kolorach. W urządzonym przez nas mieszkaniu, zielone kolory korespondują z roślinami na tarasie. Piękne meble dodatkowo ocieplają wnętrze – zauważa Roma Peczyńska. Taras to również miejsce na stoliki i krzesła. Możemy przyjmować tu gości i cieszyć oko wspaniałymi widokami przy filiżance kawy.

Mieszkanie urządzone w minimalistycznym stylu jest uniwersalne. To gwarancja tego, że nie znudzi się po kilku latach. Dodatkowo, dzięki ponadczasowości, będzie je łatwo wynająć. Podobnie, jak styl industrialny, który jest modny już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, żeby w tej kwestii coś miało ulec zmianie. Tworzą go materiały bliskie naturze takie jak szkło, klinkier, drewno, metal i kamień.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także