×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Duży dom – jak go odpowiednio ogrzać?

Duży dom – jak go odpowiednio ogrzać?

Autor: Katarzyna Masłowska
01 paź 2019 09:09

Projektując i budując dom w Polsce musimy mieć na uwadze klimat. Pomimo globalnego ocieplenia, zimy wciąż są ciężkie i ogrzanie domu może stanowić duży problem. Szczególnie, jeśli jest to nowocześnie zaprojektowany budynek z wieloma otwartymi przestrzeniami.

Nawet najbardziej wydajny grzejnik nie pomoże, jeżeli pomieszczenie nie ma odpowiedniej izolacji cieplnej. Okna starego typu, przerwy w izolacji czy zastosowanie tanich materiałów mogą sprawić, że większość wyemitowanego przez grzejniki ciepła momentalnie ucieknie do atmosfery. Kiedy dom jest już dobrze zaizolowany, możemy zastanowić się jakie grzejniki będą optymalne do jego ogrzania. 

Przy wyborze najważniejszym parametrem jest moc urządzenia - większa pozwoli uzyskać wyższe temperatury i ogrzać znaczną powierzchnię. Jednak nie należy z nią przesadzać, grzejniki o wyższej mocy będą droższe, ich instalacja bardziej skomplikowana, a może się zdarzyć, że uzyskany nadmiar mocy nie będzie nam do niczego potrzebny. W uproszczeniu można powiedzieć, że im większa powierzchnia grzejnika, tym większą moc może on wyemitować i większe pomieszczenie ogrzać.

Zobacz także: Duży salon. 20 wyjątkowych polskich projektów

Problem sprowadza się więc do dołożenia żeberek w klasycznym grzejniku i jest nadal aktualny w designerskich, nowoczesnych konstrukcjach. Weźmy choćby modele zaprojektowane przez markę Luxrad - Kobe Full, Aurorę Podwójną, Tobę Podwójną czy Chebbi. Każdy z nich może być zaprojektowany pod konkretne potrzeby klienta i wykonany w wymiarach niestandardowych, dopasowanych do mocy potrzebnej w zaprojektowanym rozwiązaniu. Dzięki takiej elastyczności nie grozi nam zmarznięcie we własnym salonie, ale też nie musimy się martwić o rachunki skaczące z powodu przeszacowania mocy.

Ta elastyczność ważna jest też przy kolejnym ważnym parametrze - rodzajach podłączenia. Idealny grzejnik pozwala na jak największą liczbę możliwych rozwiązań - z dołu, z boków, w różnych konfiguracjach. Wspomniane powyżej grzejniki marki Luxrad posiadają szeroki wybór wariantów podłączenia, dzięki czemu możemy łatwo zamocować je w dowolnym miejscu. Urządzenia te wyposażone zostały również w specjalne wsporniki, dzięki którym możemy zamocować je na mniej wytrzymałych ścianach zbudowanych z karton-gipsu. Ma to znaczenie, ponieważ grzejniki wykonane są bardzo solidnie z niskowęglowej stali, która nie jest lekka.

Na zakończenie warto wspomnieć o samej estetyce wykonania. Dzisiejsze grzejniki w najmniejszym stopniu nie przypominają starych kaloryferów z obdrapanego żeliwa. Teraz każdy może znaleźć model pasujący do jego koncepcji designu wnętrza. Marka Luxrad proponuje modele z żeberkami o różnych przekrojach - owalnych, prostokątnych, a nawet trójkątnych. Mogą one być położone w poziomie i pionie, w dowolnych wymiarach i kolorach. Przy takiej gamie możliwości na pewno każdy znajdzie model odpowiadający jego wymaganiom.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także