Fornir na ścianie w salonie czy kuchni. Co warto o nim wiedzieć?

Fornir na ścianie w salonie czy kuchni. Co warto o nim wiedzieć?

Autor: Justyna Łotowska
01 kwi 2022 09:44

Drewno wprowadza do salonu poczucie ciepła, spokoju, a zarazem dyskretnego luksusu i elegancji. Coraz częściej słyszy się o jego nowoczesnym wcieleniu - fornirze i pochodzących od niego płytach fornirowanych. O jego zaletach opowiada ekspert w dziedzinie oklein.

  • Fornir to okleina pochodzenia naturalnego posiadająca charakterystyczny dla drewna deseń, którego nie da się odwzorować za pomocą folii lub laminatu.
  • Forniry oferują oryginalny rysunek, dotyk i klimat żywego drewna w szerokiej gamie gatunków oraz odcieni, które dają się łączyć ze sobą w większe kompozycje.
  • Płyty fornirowane to gotowy półfabrykat, którego wierzch został oklejony fornirem.

Od dekad drewno królowało we wnętrzach polskich domów – głównie pod postacią boazerii. Dziś ten charakterystyczny element dekoracyjny został zastąpiony przez designerski fornir. Będąc nieprzerwanie obiektem aranżacyjnego pożądania, drewno w postaci forniru oraz pochodzących od niego płyt fornirowanych zyskało unowocześnioną formę, wpasowującą się w aktualne trendy projektowania wnętrz.

Co to jest fornir drewniany?

- Fornir to okleina pochodzenia naturalnego posiadająca charakterystyczny dla drewna deseń, którego nie da się odwzorować za pomocą folii lub laminatu. Forniry, czyli cienkie płaty drewna, są pozbawione naturalnych niedoskonałości i cechują się znakomitymi parametrami technicznymi. Będąc bardzo plastycznymi w obróbce, materiały te nadają się także do płaszczyzn zaokrąglonych, swobodnie dopasowując je do drewnianych mebli lub podłogi. Forniry, na przykład te z kolekcji JAF Polska, oferują oryginalny rysunek, dotyk i klimat żywego drewna w szerokiej gamie gatunków oraz odcieni, które dają się łączyć ze sobą w większe kompozycje. – wyjaśnia Maciej Pawluczuk, ekspert w dziedzinie oklein z JAF Polska.

Jakie zalety ma drewno na ścianie i podłodze?

Taki materiał nie ogranicza nas również szerokością wąskich listewek, a harmonijne połączenie paneli ściennych i podłogowych nie stanowi żadnego problemu - możemy w prostu sposób stworzyć efekt przedłużonej podłogi lub finezyjną obudowę wanny. Jasne drewno optycznie powiększa pomieszczenia, natomiast ciemne odmiany wyglądają ekskluzywnie i majestatycznie.

Warto wiedzieć, że drewno nie tylko izoluje termicznie, ale i akustycznie — dodatkowo wyciszając. Drewno na ścianie to również wymarzone pole do popisu dla entuzjastów aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim oraz rustykalnym.

Fornirowane płyty to doskonały element dekoracyjny

Jeżeli ściany w jednym kolorze to dla nas za mało, warto rozważyć stylowe panele ścienne. Buk, dąb, jesion, olcha, orzech, gatunki egzotyczne — tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Panele sprawdzają się jako element dekoracyjny, element działowy lub dwa w jednym. Jest to dobry pomysł na widowiskową ścianę w salonie, jak i tło nowoczesnej sypialni.

Płyty fornirowane to kompozyt przeznaczony do ich produkcji, który dostępny jest również w wersji trudnopalnej i odpornej na wilgoć (np. do łazienki). Materiał jest łatwy w obróbce i wdzięczny w wykończeniu, różnorodny oraz absolutnie ponadczasowy.

- Płyty fornirowane to gotowy półfabrykat, którego wierzch został oklejony fornirem. Oprócz niepowtarzalnego wyglądu, atutem takiego rozwiązania jest indywidualny charakter wykończenia. Powierzchnię płyt można olejować, bejcować, malować i lakierować. Możemy ją też szlifować, szczotkować, patynować oraz postarzać na różne sposoby — możliwości są nieograniczone. Aranżacja zależy wyłącznie od naszej wizji i nie ma szans, że identyczne usłojenie spotkamy u kogoś innego — mówi ekspert w dziedzinie oklein.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także