
"Gambit królowej": ten serial zachwyca też aranżacjami wnętrz!
“Gambit królowej” to najlepsza serialowa produkcja roku. Ten najczęściej oglądany mini-serial w historii Netflix, co scenę zachwyca to kolejną aranżacją wnętrz. Warto przyjrzeć się dokładnie wnętrzom towarzyszącym szachowym rozgrywkom.

Serialowa historia toczy się wokół młodej Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), niezwykle utalentowanej szachistki. Od nauki gry w szachy w piwnicach sierocińca, poprzez bywanie na międzynarodowych turniejach, po stanie się arcymistrzynią. Cała ta historia bazuje na motywach powieści, pod tym samym tytułem, autorstwa Waltera Tevisa. Fabuła podszyta jest zmaganiami genialnej szachistki nie tylko z przeciwnikami w rozgrywkach, ale również z serią uzależnień od leków i alkoholu, jak i wchodzenia przez Beth w dorosłość.
Styl vintage pieczołowicie odtworzony w serialu Gambit Królowej
Styl z lat 50 i 60-tych XX wieku podziwiamy podczas rozgrywek organizowanych w wystawnych hotelowych salonach. Ciesząca się już międzynarodową sławą Beth podróżuje z matką odwiedzając Las Vegas i Meksyk. W podróży na południe widzimy meble w stylu art deco, kolorowe witraże, bogato zdobione wnętrza w kolorach ciemnego drewna. Główna bohaterka z matką w pokojach hotelowych oddają się wspólnemu relaksowi, który swoją drogą jest pokaźnie zakrapiany wszelkiej maści alkoholem. Późniejszą samotną i mroczną podróż Beth odbywa do Paryża. Miniserial to zaiste studium charakteru postaci ze spektaklem aranżacji wnętrz w tle.
Idealny dom z lat 50
Wyobraźcie sobie idealny dom z okresu wspaniałości amerykańskiego snu. Słodkie lata 50-te na zachodzie to wnętrzarski raj, gdzie dosłownie wszystko wydawało się być dozwolone. Ten okres cechował się nowymi wzorami mebli czy tkanin nigdy dotąd nie produkowanych na masową skalę. Nowoczesne rozwiązania techniczne przyniosły meble i dodatki do wnętrz z tworzyw sztucznych, aluminium, jak również bogato zadrukowane wzorzyste tapety. Kolorowe, przyjazne domowym wnętrzom wzornictwo pojawia się w domu rodziców adopcyjnych Beth. W domu dominuje szmaragdowy kolor zestawiony z ciepłym odcieniem chińskiego różu. Welurowe obicia sof i kanap połączone są ze spektakularnie dekoracyjnym oświetleniem oraz feerią komód i stoliczków służących ekspozycji ozdób i wazonów. Całość retro stylu dopełniają telefon na kabel i aspirujący jakby oderwany od porządku wystroju wnętrza fortepian. Po śmierci serialowej matki główna bohaterka remontuje salon, stawiając na bardziej syntetyczne formy mebli i lamp. Wymienia również wszystkie zasłony i stawia na przyjazny kolor cielisty na ścianach.
Geometryczne wzory zawsze będą na czasie!
W serialu “Gambit królowej” wątek zimnowojenny wisi w powietrzu. Beth staje się międzynarodową gwiazdą, aby stanąć w pojedynku z arcymistrzem - Rosjaninem Borgovem, w którego rolę wciela się Marcin Dorociński. Borgov jest reprezentantem stylu vintage w jego syntetycznej radzieckiej formie - nosi zegarki i szare garnitury. To zderzenie się wyzwolonego amerykańskiego stylu z rosyjskim podejściem lat 60-tych uwidacznia się w ostatnim odcinku podczas finału szachowego w Moskwie. Hotel, w którym rozgrywa się turniej epatuje geometrycznymi wzorami na obiciach mebli, same meble i lampy formą nawiązują do podstawowych brył geometrycznych. Te wszystkie geometryczne wzory przywołują najczęściej ukazujący się przedmiot w serialu - szachownicę.
W ofercie polskiej marki yestersen znaleźć można aż 4 selekcje przedmiotów vintage inspirowanych stylistyką “Gambitu królowej” czyli: szach mat, hotelowa rozgrywka, odłożone partie i ostateczna rozgrywka. Każda z nich odnosi się do innego serialowego wątku. Tym samym “szach mat” to zestawienie idealnie zaprojektowanych, niczym bierki szachowe, krzeseł i stołów do gry w szachy. W całym anturażu znajdą się również zegary i piękne szklanki, aby podczas gry nie zaschło nikomu w gardle.
“Hotelowa rozgrywka” to styl z lat 50 i 60-tych XX wieku, podziwiamy go podczas turniejów organizowanych w wystawnych hotelowych salonach, pokojach w których zatrzymuje się główna bohaterka. Uwagę w serialu przykuwa dom rodziców adopcyjnych Beth, za sprawą swojego nienagannego wykończenia z czasów amerykańskiego snu. Wybitny wybór welurowych kanap, foteli, a także komód, stolików i dodatków dostępny jest do zobaczenia w selekcji “odłożone partie”.
“Ostateczna rozgrywka” skrywa zaś pokaźną kolekcję przedmiotów z dawnego ZSRR, wyróżniających się stonowanymi barwami, minimalistyczną prostotą oraz geometrią kształtu. Nawiązuje ona do scen rozgrywających się w Moskwie podczas wielkiego turnieju. Oglądając serial, uwadze nie umyka również rola polskiego aktora Marcina Dorocińskiego wcielającego się w Rosyjskiego arcymistrza wśród szachistów Borgova. Kreacja Dorocińskiego jest fenomenalnym przeniesieniem dawnego radzieckiego stylu na mały ekran.
Źródło artykułu: Yestersen
Artykuł zawiera materiały promocyjne serialu Gambit królowej. Wszelkie prawa do nich należą do Netflix Inc.