Hit aranżacji - plecionka wiedeńska. Gdzie się sprawdzi taki wzór?

Hit aranżacji - plecionka wiedeńska. Gdzie się sprawdzi taki wzór?

Autor: Justyna Łotowska
21 marz 2022 11:11

Delikatna i elegancka – plecionka wiedeńska powraca do wystroju wnętrz i ponownie zachwyca swoim charakterem. W jakich pomieszczeniach warto zastosować ten motyw?

Plecionka wiedeńska to ażurowy, wykonany z naturalnego rattanu wzór, który pojawił się w XIX wieku. Swoją ośmiokątną formę zawdzięcza niemiecko-austriackiemu stolarzowi Michaelowi Thonetowi, który wykorzystał ten charakterystyczny motyw w zaprojektowanym przez siebie krześle Nr 14 marki TON, pokazując światu mebel z giętym oparciem oraz wygodnym siedziskiem wyplecionym z trzciny.

Model zyskał ogromną popularność – szacuje się, że do dziś sprzedano nawet 80 milionów jego egzemplarzy. Nikogo chyba ta liczba nie dziwi. Plecionka jest niezwykle efektowna i stanowi ciekawe uzupełnienie wielu stylów. Jej struktura urzeka delikatnością i jest jednocześnie bardzo charakterystycznym elementem dekoracyjnym.

Plecionka wiedeńska - do jakiego stylu pasuje?

Plecionka wiedeńska jest bardzo uniwersalna i doskonale wpisuje się w różne style wnętrzarskie. Pierwszym, który przychodzi jednak na myśl, jest styl boho, w którym dominuje wyposażenie wykonane z naturalnych materiałów. Jednak rattanowa plecionka sprawdzi się również we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym, skandynawskim czy modnym ostatnio wabi sabi.

Najczęściej plecionkę wiedeńską spotkamy w designie mebli – komód, szaf, krzeseł oraz dodatków - parawanów czy lamp. Atutem plecionki wiedeńskiej oprócz estetyki samej w sobie, jest jej funkcjonalność. Rattanowy splot jest bardzo wytrzymały, odporny na temperaturę i wilgoć oraz łatwy do utrzymania w czystości, dlatego będzie odpowiedni również przy aranżacji łazienki.

Wzór plecionki wiedeńskiej w łazience?

Łazienka z szafką umywalkową, której fronty posiadają ośmiokątny wzór w połączeniu z naturalnymi elementami wyposażenia wnętrza zaprezentuje się wyjątkowo i będzie bardzo przytulna. By podkreślić jej niezwykły i ciepły charakter warto pomyśleć o detalach, które jeszcze bardziej go uwydatnią. Mogą to być lustra w drewnianych ramach, wazonik z suszonymi kwiatami i trawami, a nawet kabina prysznicowa, której szkło przyozdobione zostanie nadrukiem o plecionkowym wzorze.

Urządzając wnętrze warto myśleć o nim jak o całkowitej kompozycji, w której wszystko będzie ze sobą współgrać. Taki komplet stworzy aranżację idealną, a osobom przebywającym w pomieszczeniu da poczucie odprężenia i spokoju.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także