PARTNER PORTALU
Jak chronić mieszkanie przed upałem?

Jak chronić mieszkanie przed upałem?

Autor: Anna Usakiewicz
01 lip 2016 10:04

Zobacz, jak efektywnie zabezpieczyć się przed gorącem, a jednocześnie nadać wnętrzu stylowy charakter.

Sezon wysokich temperatur w pełni. Nawet jeśli od poniedziałku do piątku pracujesz w klimatyzowanym biurze, to w weekendy marzysz o spokojnym odpoczynku z dala od słońca. Nie pozwól, by Twoje mieszkanie zamieniło się w piekarnik, i zawczasu ochroń swoje cztery kąty przed upałami. 

Latem, gdy słońce mocno przygrzewa, a temperatura sięga 30 stopni, uciekasz do domu w poszukiwaniu chłodu. Nierzadko zdarza się jednak, że także wewnątrz zastajesz zbyt ciepłe pomieszczenie, w którym trudno się zrelaksować, a tym bardziej spać. Jak temu zaradzić?

Na lato rolety zaciemniające 

W pokojach o największym naświetleniu najlepiej sprawdzą się zaciemniające rolety. Przepuszczą potrzebne minimum światła, a nagrzewać będzie się jedynie materiał – nie Twoje mieszkanie. Wybierz rolety w chłodnych odcieniach, które przyniosą Ci ulgę nawet w najgorętsze dni. A te jeszcze przed nami!

Punkt 12.00 – czas na zasłony!

Najbardziej gorąco jest wówczas, gdy słońce znajduje się w zenicie oraz przez kilka godzin po południu. W czasie, kiedy promienie słoneczne najbardziej dają się we znaki, warto wspomóc się zasłonami.

W pokojach o największym nasłonecznieniu zdecyduj się na zasłony w zimnych barwach, chociażby chłodnych odcieniach niebieskiego. Taki wybór nie tylko pozwoli na skuteczną ochronę przed napływającym przez okna mocnym światłem, ale także sprawi, że poczujesz się jak w greckiej łaźni.

Lepszy sen w trakcie upałów – wymień pościel

Zdarza Ci się, że gdy w nocy jest bardzo gorąco, nie możesz zasnąć? Problem z zasypianiem w letnie wieczory dotyczy wielu osób. Po całym dniu w upale potrzebujesz regeneracji, zadbaj więc, by w sypialni zapanował odpowiedni nastrój sprzyjający dobremu odpoczynkowi.

Przede wszystkim zrezygnuj z grubych pościeli. Kiedy na zewnątrz jest naprawdę gorąco, być może wystarczy sama poszewka? Poleca się także wybór lekkiego pledu lub koca i powleczenie go poszewką o chłodnych, stonowanych barwach. Wybierz na przykład pościel w kolorze błękitu w delikatny wzór florystyczny (Birdcage Blossom) lub kratę (Kelso Duckegg).

Więcej chłodu – urządź się na balkonie

Jeśli dysponujesz balkonem znajdującym się od strony północnej, możesz urządzić na nim wyjątkowy zakątek. W takim miejscu odpoczniesz od gorąca, a powiew wiatru sprawi, że poczujesz się jak nowo narodzona. Chłodne metalowe meble ogrodowe przydadzą się do aranżacji balkonu.

Pozwól na wymianę powietrza

Pamiętaj, że orężem w walce z upałem jest także częste wietrzenie pokojów. Rób to jedynie w nocy i rano – jeśli będziesz otwierać okna w czasie największego natężenia promieni słonecznych, tylko zwiększysz temperaturę w mieszkaniu.

Źródło: Dekoria.pl.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także