PARTNER PORTALU
Jak obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie? Sprawdź!

Jak obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie? Sprawdź!

Autor: Ewa Kozioł
22 wrz 2022 12:37

Rachunki za ogrzewanie zimą, w dobrze nasłonecznionym mieszkaniu, mogą być nawet o 60% niższe, niż w lokalu, gdzie mamy minimalne nasłonecznienie. Dziś w dobie kryzysu energetycznego ważna jest więc nie tylko cena nieruchomości, ale i jej koszty utrzymania.

Warto wykorzystać to, co mamy za darmo – czyli słońce, które dostarcza nie tylko światło, ale i ciepło, zwłaszcza jeśli mamy dobrej klasy okna, co w nowym budownictwie jest standardem. Każde sprzedawane mieszkanie w Polsce musi spełniać określone normy – można ogólnie przyjąć, że w lokalu musi być chociaż jedno pomieszczenie, w którym promienie słoneczne w czasie równonocy w godz. 7.00 – 17.00 docierają do niego przez minimum 3 godziny. Jednak, jeśli pomieszczenie ma okna od południa i obok nie ma żadnych budynków, to promienie słoneczne będą docierać do niego przez cały dzień. W takim mieszkaniu zamiast płacić w okresie zimowym np. 500 zł miesięcznie za ogrzewanie, zapłacimy około 200 zł.

Tab.1. Udział mieszkań w ofercie wg nasłonecznienia

– Od grudnia ubiegłego roku dla nowych ofert w naszym serwisie mieszkaniowym podajemy nasłonecznienie dla każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Dzięki modelowi 3D budynku oraz najbliższego otoczenia, specjalny algorytm notuje dla każdego okna w mieszkaniu godzinę, o której promienie słoneczne wpadają do pomieszczenia. Analizujemy konkretne okna oraz godzinę, w której pomieszczenie przestają być doświetlane. Dzięki temu kupujący wiedzą, w jakim czasie do każdego pomieszczenia wpadają bezpośrednio promienie słoneczne, a zatem mogą wybrać te mieszkania, które są najlepiej nasłonecznione. Warto również dodać, że dobre nasłonecznienie to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale również za elektryczność, bo dzięki temu krócej korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Jasne mieszkanie zapewnia też lepsze samopoczucie. Zatem przy podobnej cenie zdecydowanie lepiej wybrać mieszkanie dobrze nasłonecznione – zyskamy podwójnie z jednej strony płacąc niższe rachunki, a z drugiej mając większy komfort mieszkania – doradza Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl.

Jakość, a koszty utrzymania

Z danych o nasłonecznieniu publikowanych przez serwis tabelaofert.pl coraz częściej korzystają też biura sprzedaży deweloperów, bowiem klienci w sytuacji obecnego kryzysu energetycznego oraz perspektywy bardzo wysokich rachunków za ogrzewanie i prąd coraz bardziej zwracają uwagę - nie tylko na cenę mieszkania - ale także na koszty jego użytkowania.

– Warto zauważyć, że dobrze nasłonecznione (np. z oknami na południe) mieszkanie nie zapewni niższych kosztów ogrzewania, jeśli nie idzie za tym odpowiednia jakość wykonania. Rynek deweloperski ma tutaj naturalną przewagę nad rynkiem wtórnym, gdzie często nieszczelne okna niweczą wszelkie oszczędności wynikające z dobrego nasłonecznienia – zauważa Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także