Jak odnowić stolik farbą kredową? Poradnik krok po kroku z Annie Sloan

Jak odnowić stolik farbą kredową? Poradnik krok po kroku z Annie Sloan

Autor: Justyna Łotowska
21 cze 2022 10:50

Letnia aura sprzyja domowym metamorfozom, a słońce i przyroda w rozkwicie nie tylko motywują do działania, ale także podsuwają inspiracje. Słoneczny żółty oraz soczysta zieleń to idealny duet, jeżeli chcemy odmienić wygląd mebli, a przy okazji dodać wnętrzom nowej energii.

Idea upcyklingu zyskuje na popularności i zdobywa kolejnych entuzjastów. Zwolennicy odnawiania i przerabiania wiekowych mebli chętnie zaglądają na targi staroci czy penetrują strychy rodzinnych domów w poszukiwaniu „perełek”, którym można nadać nowe życie za pomocą farby i pędzla.

Zarówno dla tych, którzy już połknęli bakcyla odnawiania, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z upcyklingiem, Annie Sloan ma nowy przepis na prostą metamorfozę mebla.

Tym razem twórczyni legendarnych farb kredowych i mistrzyni w dziedzinie DIY pokazuje krok po kroku, jak odnowić drewniany stolik, wykorzystując szablon dołączony do najnowszego wydania poradnika The Colourist.

- Nasz szablon był inspirowany Enid Marx – mówi Annie. - Uwielbiam połączenie kolorów, których użyła do ozdobienia okładki książki „Some Birds & Beasts And Their Feasts”.

Ten sam pomysł możemy wykorzystać, by odmienić dowolny mebel w domu: szafkę, komodę czy krzesła. Wystarczy farba kredowa, szablon i proste narzędzia, a Annie Sloan poprowadzi nas krok po kroku przez kolejne etapy metamorfozy.

- Nasz szablon jest delikatny, więc zostawiliśmy go do wycięcia. Po prostu weź ostry nóż rzemieślniczy lub skalpel i wytnij go ostrożnie. Obracaj papier podczas cięcia, aby utworzyć długie linie ciągłe. Wytnij go na kawałku starego drewna lub kartonu i uważaj, aby go nie naciągnąć! Jeśli zamierzasz używać szablonu wiele razy, pokryj go warstwą lakieru, aby był trwalszy – radzi Annie.

Do realizacji tego projektu potrzebne będą:
● szablon
● skalpel lub małe nożyczki
● 1l farby Chalk Paint w kolorze Tilton
● 120 ml farby Chalk Paint w kolorze Olive
● 120 ml farby Chalk Paint w kolorze Amsterdam Green
● mały wałek z gąbki
● mały pędzel
● 500 ml bezbarwnego wosku Chalk Paint Wax
● pędzel do wosku lub niestrzępiąca się tkanina
● taśma maskująca

Krok 1:

Pomaluj stolik dwiema warstwami farby Chalk Paint™ w kolorze Tilton. Rozprowadź pierwszą warstwę cienko, aby uzyskać gładką powłokę, następnie nakładaj drugą warstwę tak, aby nie pozostawić śladów pędzla.

Krok 2:

Pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Czas schnięcia farby zależy od powierzchni mebla i temperatury otoczenia, ale powinna być sucha w dotyku w ciągu kilku minut.

Krok 3:

Wymieszaj żółto-zielony kolor za pomocą farby Chalk Paint™ w kolorach Tilton i Amsterdam Green z odrobiną koloru Olive. Pokryj wałek farbą, ale upewnij się, że nie jest jej zbyt dużo.

Krok 4:

Zaplanuj swój projekt na kartce papieru malując szablon na kolor bazowy. Ten szablon nie jest symetryczny, więc musisz go odwrócić, aby utworzyć lustrzane odbicie.

Krok 5:

Przyklej szablon w odpowiednim miejscu za pomocą taśmy maskującej. Delikatnie rozprowadź farbę w odcieniu zieleni w różnych kierunkach, aby uzyskać dobre pokrycie.

Rada Annie:
Na płaskiej powierzchni lepiej użyć wałka niż pędzla do szablonów. Nie nabieraj zbyt dużo farby na raz i nie naciskaj zbyt mocno. Lepiej nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą. Zeskrob wszelkie niedoskonałości, gdy farba wyschnie.

Krok 6:

Zamaskuj taśmą płatki wzoru szablonu, aby pozostawić tylko małe kóleczko, które umieścisz na środku kwiatów. Pomaluj je farbą w kolorze Amsterdam Green. Po wyschnieciu wykończ mebel bezbarwnym woskiem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także