PARTNER PORTALU
Jak oświetlić przedpokój? Praktyczne porady, dużo pięknych zdjęć!

Jak oświetlić przedpokój? Praktyczne porady, dużo pięknych zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
22 kwi 2021 14:19

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem w aranżacji przedpokoju. Pełnie zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Jak więc oświetlić korytarz funkcjonalnie i z pomysłem? Sprawdźcie nasze porady.

Przedpokój, choć zdarza się, że pomijany w hierarchii aranżacyjnej, jest wizytówką każdego mieszkania. To właśnie to pomieszczenie w pierwszej kolejności widzą wszyscy, którzy odwiedzają nasz dom. Nie jest to jednak jedyna funkcja korytarzy, dla której warto zatroszczyć się o komfortowe źródło światła. Charakterystyczną cechą większości przedpokojów jest również wnęka przeznaczona na dużą zabudowę, która w wielu domach odgrywa rolę miejsca do przechowywania. 

Oświetlenie korytarza ze względu na jego funkcje 

Z uwagi na tę multifunkcyjność korytarza, jego oświetlenie to nie tylko kwestia czysto estetyczna, ale również praktyczna, dlatego też dużą wagę należy przywiązać do decyzji o odpowiedniej jakości i rozmieszczeniu światła. Warto postawić na oświetlenie, która dobrze odwzorowuje kolory, czyli posiada współczynnik oddawania barw CRI na poziomie CRI>90. Dzięki temu nie pomylimy granatowej kurtki z czarną nawet po zachodzie słońca.

Barwa światła też jest nie bez znaczenia. O wprowadzenie przytulnej atmosfery zatroszczy się oświetlenie w ciepłym odcieniu. Będzie to także zabieg taktyczny w sytuacji, kiedy wnętrze korytarza  łączy się na przykład z salonem oświetlonym ciepłym światłem. Dla zachowania jednorodnej stylistyki warto zadbać o to, aby w obu pomieszczeniach temperatura barwowa była taka sama.   

Czym się kierować przy wyborze oświetlenia do korytarza? 

W zdecydowanej większości przypadków korytarz jest pomieszczeniem bez okien, w którym oświetlenie stanowi podstawowy, ułatwiający funkcjonowanie element wyposażenia. Oczywiście, pod warunkiem, że jest ono dobrze dobrane. Jednym z kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze źródeł światła do przedpokoju, jest ich rozmiar, szczególnie jeżeli pomieszczenie zostało obniżone przez sufit podwieszany. 

W mniejszych pomieszczeniach można zdecydować się na główne źródło światła zamocowane na suficie. W przypadku większych przestrzeni zdecydowanie lepiej jest sięgnąć zarówno po oświetlenie główne, jak i dodatkowe, na przykład w postaci kinkietu Maxi Point czy Modern Ball marki AQForm. Nie sposób nie wspomnieć również o roli, jaką w doborze oświetlenia do przedpokoju odgrywa jego kształt. Najczęściej spotykane odsłony przestrzeni korytarzowej to wnętrza prostokątne i podłużne. W korytarzach w formie kwadratu najlepiej sprawdzą się oprawy sufitowe, takie jak plafony, oprawy systemowe lub niezwykle efektowne szynoprzewody, których cechą szczególną jest prostota montażu i możliwość rearanżacji oświetlenia bez konieczności modyfikacji instalacji elektrycznej. 

Jeżeli chodzi o podłużne korytarze prostokątne, to optymalnym rozwiązaniem oświetleniowym będzie szereg kilku lamp natynkowych. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie w jednej linii kilku reflektorów lub nowoczesnych, sześciennych czy okrągłych opraw Tuba marki AQFom, które cechują się elastycznością aranżacyjną i możliwością wkomponowania ich w różnorodne wariacje stylistyczne. Designerską zaletą opraw tego typu oświetlenia jest także mnogość ich wariantów kolorystycznych – od czarnej i białej klasyki do złotej elegancji. 

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o często spotykanym w przedpokojach patencie remontowym – o podwieszanym suficie. Uwzględniając fakt, że taka konstrukcja nieco obniża wnętrze, warto rozważyć wspomniane już wcześniej oświetlenie wpuszczane takie jak niewielkie oprawy Hollow mini, które dyskretnie chowają się w suficie. Ten subtelny wariant wniesie do projektowanego pomieszczenia odpowiednią ilość światła, jednocześnie nie przytłaczając go i finezyjnie akcentując całą aranżację. 

Oświetlenie korytarza stanowi kluczową kwestię w zaprojektowaniu tej wielofunkcyjnej strefy. Wybór komfortowych i designerskich opraw oświetleniowych, trafiających w nasze gusta, ale jednocześnie praktycznych i dostosowanych do potrzeb wnętrza źródeł światła to zadanie, w którym powinniśmy uwzględnić wielkość i kształt pomieszczenia, ale także jego rozkład i potencjał aranżacji. Nie zapominajmy również o istotnej dla każdego, również przedpokojowego wnętrza barwie światła oraz uwzględnieniu aspektów bezpiecznego użytkowania tej przestrzeni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także