×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak oszczędzić wodę w łazience? 3 sposoby, jak być bardziej eko w łazience

Jak oszczędzić wodę w łazience? 3 sposoby, jak być bardziej eko w łazience

Autor: Justyna Łotowska
13 cze 2022 12:44

Jest sporo sposobów, by korzystanie z łazienki było bardziej ekologiczne i tańsze. Oto kilka praktycznych wskazówek. Do zastosowania od dziś!

Globalne zapasy wody kurczą się w zatrważającym tempie. To poważny problem dla nas, ludzi, ale również dla Matki Natury. Dbając o siebie i ekologię powinniśmy bliżej przyjrzeć się zagadnieniu oszczędzania wody. A gdzie powinniśmy zacząć oszczędzać, jeśli nie od własnego podwórka — a dokładniej od własnej łazienki? Jak kilka prostych działań pozwoli skutecznie zaoszczędzić na rachunkach za wodę?

Ekotechnologia pomaga oszczędzić wodę w Twojej łazience

Montując baterię prysznicową, umywalkową lub wannową warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera perlator, czyli specjalny rodzaj sitka, który pozwala na mniejsze zużycie wody bez utraty komfortu mycia. Miesza on wodę z powietrzem, dzięki czemu strumień wypływającej wody jest tak samo intensywny.

Kolejnym punktem jest bateria z ogranicznikiem przepływu wody. Jakość mycia pozostaje bez zmian przy jednoczesnym zużyciu nawet 50% mniej wody.

Ostatnim wartym uwagi ekotechnologicznym rozwiązaniem są jednouchwytowe baterie termostatyczne. Dzięki nim ustawienie i stałe utrzymanie odpowiadającej naszym potrzebom temperatury wody jest znacznie łatwiejsze, a przede wszystkim oszczędniejsze.

Stwórz swoją eko- łazienkę

Producenci coraz chętniej i częściej stawiają na ekologię, oddając do naszej dyspozycji produkty sprzyjające oszczędnemu zarządzaniu wodą. Jednym z takich podstawowych produktów są np.spłuczki. Warto przyjrzeć się tym, które mają ekonomiczne systemy, pozwalające oszczędzić nawet 30% wody.

W przypadku kabin prysznicowych zwrócić uwagę należy na specjalne powłoki, którymi zabezpieczone jest szkło kabiny. Dzięki niej woda łatwo spływa z powierzchni kabiny, dzięki czemu osad m.in. z kamienia nie osadza się w takim tempie jak na klasycznym szkle, bez modyfikacji. Wszystko to sprawia, że utrzymanie czystości jest proste i przy tym niedrogie i nie wymaga używania mocnych środków chemicznych.

Zmiana przyzwyczajeń w trosce o oszczędność wody

Najlepszym podsumowaniem tematu oszczędzania wody w łazience będzie zmiana przyzwyczajeń. Szybki prysznic jest znacznie lepszy niż długa kąpiel w wannie wypełnionej wodą. Choć to drugie nie musi pójść w odstawkę.

O ile prysznice są dzisiaj niezwykle popularne, to co zrobić, gdy mamy wannę? Bardzo dobrym pomysłem jest instalacja parawanu nawannowego. Pozwoli on brać szybkie prysznice i raz na jakiś czas zażyć dłuższej, relaksacyjnej kąpieli. Ponadto dbajmy o nawyk odkręcania kurka wtedy, gdy jest to niezbędne.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także