×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak przetrwać sezon pylenia? Najlepsze porady od mikrobiologa

Jak przetrwać sezon pylenia? Najlepsze porady od mikrobiologa

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 marz 2023 11:13
Aktualizacja: 07 marz 2023 13:58

Alergia wziewna to problem całoroczny lub sezonowy, gdy mamy uczulenie na pyłki drzew, traw, zarodniki grzybów pleśniowych. Eliminacja alergenów z otoczenia to lepsze samopoczucie alergika, mniej stosowanych leków, większa aktywność w szkole i w domu, a także lepsza wydolność oddechowa i większe możliwości w aktywności sportowej. Jak radzić sobie z alergią? Pomoże domowy oczyszczacz powietrza.

  • W Polsce ponad 40% ludzi zmaga się z różnymi alergiami, a liczba chorych szybko rośnie. Jedną z dziesięciu najczęściej spotykanych alergii na świecie jest alergia na pyłki (określana również mianem kataru siennego).
  • Jeśli o określonych porach roku dręczą Cię takie objawy, jak ciągłe kichanie, katar, łzawienie oczu i drapanie w gardle, może to oznaczać, że masz alergię, czyli uczulenie na pyłki roślin.
  • Czyste powietrze w domu przełoży się nie tylko na prawidłowy sen, ale również na nasze lepsze samopoczucie. Nawilżenie z kolei pomoże uniknąć negatywnego wpływu, jaki może nieść za sobą zbyt suche powietrze.

Alergia to stan, w którym układ odpornościowy niewłaściwie reaguje na substancję z pozoru niegroźną dla organizmu. Substancje, które wywołują reakcję alergiczną, nazywamy alergenami.

Jakie są najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin?

W Polsce ponad 40% ludzi zmaga się z różnymi alergiami, a liczba chorych szybko rośnie. Jedną z dziesięciu najczęściej spotykanych alergii na świecie jest alergia na pyłki (określana również mianem kataru siennego). 

Joanne Kang, Lead Research Scientist w firmie Dyson, wyjaśnia: - Jeśli o określonych porach roku dręczą Cię takie objawy, jak ciągłe kichanie, katar, łzawienie oczu i drapanie w gardle, może to oznaczać, że masz alergię, czyli uczulenie na pyłki roślin. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że sezon pylenia przypada na wiosnę. Jednakże w zależności od miejsca i klimatu okresy pylenia roślin rozpoczynają się w różnych porach roku i trwają dłużej lub krócej. Pyłki mogą więc otaczać nas przez cały rok.

Chociaż objawy można kontrolować medycznie, warto dowiedzieć się więcej o tym, na co jesteśmy uczuleni, aby móc skuteczniej przewidywać, kiedy alergia może się nasilić i w razie potrzeby szybko podjąć środki zaradcze.

Przewidywanie nasilenia objawów alergii

Reakcję alergiczną wywołują różne rodzaje pyłków: niektórzy są uczuleni na pyłki drzew unoszące się w powietrzu wiosną, dla innych problemem są trawy, które najbardziej pylą latem, u jeszcze innych reakcję wywołują pyłki chwastów, często wydzielane jesienią. W klimacie tropikalnym i cieplejszych klimatach umiarkowanych, w których bujnie rosną paprocie, a okres wegetacji roślin trwa cały rok, pylenie może trwać nieprzerwanie.

Na stężenie pyłków wpływa nie tylko pora roku czy dnia, ale także temperatura, wilgotność powietrza i poziom opadów. Wiele gatunków roślin wydziela pyłki wcześnie rano, a także przy słonecznej i ciepłej pogodzie – w takich warunkach ich ilość może wzrosnąć.

Kiedy stężenie pyłków jest wysokie, unikanie aktywności poza domem może znacząco pomóc w złagodzeniu objawów alergii. Również pozostanie w domu i zamknięcie okien bezpośrednio przed burzą, w trakcie jej trwania i zaraz po niej, może ograniczyć kontakt z uczulającymi pyłkami.

Jeżeli wiemy, na jaki rodzaj pyłków mamy uczulenie i kiedy jest go najwięcej, możemy przewidywać nasilenie objawów i działać profilaktycznie, aby ograniczyć reakcję alergiczną.

Obecność alergenów w Twoim domu

Według corocznego globalnego badania marki Dyson dotyczącego kurzu, jedynie 1 na 10 osób zdaje sobie sprawę, że pyłki roślin stanowią składnik kurzu domowego. Pyłki są tak małe i lekkie, że biorąc pod uwagę ciągłą wymianę powietrza między zamkniętymi pomieszczeniami a środowiskiem zewnętrznym, nie można zapobiec przedostawaniu się ich do naszych domów.

Czasem sami wnosimy je do środka na naszych włosach, ubraniach. Przedostają się również na sierści zwierząt domowych.

Globalne badanie marki Dyson dotyczące kurzu wykazało, że 1 na 5 osób chodzi po domu w tych samych butach co na zewnątrz, a 2 na 3 osoby nie przebierają się po przyjściu do domu. Zmieniając buty i ubranie zaraz po powrocie do domu ograniczamy prawdopodobieństwo, że rozprzestrzenią się po nim pyłki przyczepione do naszej odzieży i naszego obuwia.

Co na pyłki w domu? Oczyszczacz powietrza

Marka Dyson, z myślą o narastającym problemie zaprojektowała nowy oczyszczacz Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04. Posiada on w pełni uszczelnioną filtracją HEPA H13, filtr z węglem aktywnym i filtr HEPA, który wychwytuje 99,95% ultradrobnych cząsteczek o średnicy nawet do 0,1 mikrona, takich jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni.

Dodatkowo niszczy formaldehyd, czyli bezbarwne zanieczyszczenie gazowe, którego cząsteczki są 500 razy mniejsze niż drobinki o średnicy 0,1 mikrona, co czyni je wyjątkowo trudnymi do wychwycenia. Długotrwała ekspozycja na ten trujący gaz stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Oczyszczacz łączy w sobie precyzyjny półprzewodnikowy czujnik wykrywający formaldehyd z unikalnym filtrem katalitycznym, który w sposób ciągły zatrzymuje i rozkłada cząsteczki formaldehydu na wodę i dwutlenek węgla. Co ważne, filtr ten regeneruje się samoczynnie, dzięki czemu nigdy nie wymaga wymiany.

Powietrze w sypialni musi być czyste!

- Otoczenie jest bardzo ważne podczas snu, a takie czynniki jak zaciemnienie, dźwięk, temperatura czy wilgotność mogą w znaczący sposób wpłynąć na jego jakość. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dorosły człowiek przesypia średnio 1/3 doby. Dzieci w pierwszym roku życia 14-15 godzin, a noworodki nawet 16-18 godzin, czyli ich czas spoczynku jest dłuższy niż faza aktywności. Tym bardziej ważne jest, by zapewnić im bezpieczeństwo w tym czasie. Czyste powietrze w domu przełoży się nie tylko na prawidłowy sen, ale również na nasze lepsze samopoczucie. Nawilżenie z kolei pomoże uniknąć negatywnego wpływu jaki może nieść za sobą zbyt suche powietrze (np. kaszel) – mówi Marta Bartosiewicz certyfikowana konsultantka snu ze SleepConcept.

Nowy oczyszczacz Dyson w inteligentny sposób reaguje na zmieniającą się jakość oraz wilgotność powietrza. Można go kontrolować zdalnie za pomocą aplikacji Dyson Link.

Urządzenie wykorzystuje do nawilżania oczyszczone powietrze i dodatkowo zapobiega rozwojowi drobnoustrojów w zbiorniku z wodą dzięki technologii UV-C oraz srebrnym pasmom, niszcząc aż 99,9% bakterii obecnych w wodzie. Oczyszczacz może higienicznie nawilżać powietrze przez nawet 36 godzin – zbiornik na wodę ma pojemność pięciu litrów, więc nie trzeba go często napełniać, żeby zapewnić ciągłość nawilżania.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także