×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak sprawić, by dom był bardziej ekologiczny? Polecamy sprawdzone sposoby!

Jak sprawić, by dom był bardziej ekologiczny? Polecamy sprawdzone sposoby!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
26 lis 2020 12:14
Aktualizacja: 28 lis 2020 14:57

Jak sprawić, by nasz dom był przyjazny środowisku? Oto kilka naszych sprawdzonych patentów.

Działalność człowieka to niemałe wyzwanie dla naszej planety. Ze względu na ocieplenie klimatu giną kolejne gatunki zwierząt oraz roślin. Bez naszych działań w ciągu 20 lat nastąpi obumarcie raf koralowych. Jednak wśród konsumentów rośnie świadomość ekologiczna. Używamy produktów wielorazowych i trwałych, ograniczamy zakupy do artykułów niezbędnych i szukamy tych pochodzących z recyklingu. 

Postaw na rozsądne zakupy

Jak często wyrzucasz artykuły spożywcze, które nadawałyby się do spożycia wcześniej? Według Banków Żywności w Polsce każdego roku wyrzuca się aż 9 milionów żywności. Ograniczenie konsumpcji oraz szeroko pojęty minimalizm to wiele korzyści dla klientów na co dzień. Kupujemy wówczas produkty, które faktycznie są potrzebne, nie oszczędzamy na ich jakości oraz dłużej się nimi cieszymy. W dużych miastach działa coraz więcej tzw. „pchlich targów” z używanymi rzeczami - takie miejsca są skarbnicą dla wyposażenia do domu! Z kolei przy okazji zakupu kołdry czy poduszki również warto postawić na asortyment, który posłuży latami. Jest to oszczędność dla nas i drobny gest dla Ziemi, który powielony przez innych ludzi, ma szansę zmienić świat na lepsze.

Ogranicz zużycie plastiku

Coraz więcej osób dokonuje świadomych wyborów na rzecz planety. Korzystamy z własnych siatek, kupujemy u lokalnych producentów, segregujemy odpady. Decyzje te są często korzystne zarówno dla ziemi, jak i dla naszych finansów. Wystarczy porównać sobie, ile kosztuje kupowanie 4 zgrzewek wody miesięcznie, kiedy wystarczy kupić dzbanek do jej filtrowania i pić ją za darmo - z kranu! Pomyśl, o ile mniej produkowalibyśmy plastiku, gdyby każdy z nas zrezygnował z plastikowych butelek na rzecz własnych, wielorazowych bidonów. Jeśli już musisz kupić produkt z plastiku, staraj się wybierać rzeczy pochodzące z recyklingu. 

Korzystaj z recyklingu 

Potrzebujesz kupić poduszkę lub kołdrę? Zwróć uwagę na to, z jakich źródeł pochodzą. Wiele artykułów gospodarstwa domowego stworzono z materiałów recyklowanych – jednym z nich są miękkie, wysokiej jakości produkty z nowej linii Eko marki Wendre. Recykling to drugie życie dla tworzyw sztucznych – do wypełnienia jednej kołdry z wyżej wspomnianej linii wykorzystano około 34 butelek PET. To tylko jeden przykład, kiedy stworzenie obiegu zamkniętego w gospodarce pozwala na odpowiedzialną konsumpcję. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także