Jak sprzątamy swoje mieszkania? Oto najnowsze wyniki badań!

Jak sprzątamy swoje mieszkania? Oto najnowsze wyniki badań!

Autor: Ewa Kozioł
05 lip 2022 09:37

Czy lubimy czystość w swoich mieszkach? Jak często sprzątamy swoje mieszkania? Ile czasu zajmuje nam sprzątanie domu? Czy korzystamy z usług firm sprzątających? Poznajcie najnowsze wyniki badania firmy Batmaid.

O tym, jakie są zwyczaje Polaków związane ze sprzątaniem mieszkań i domów, można się dowiedzieć z najnowszego międzynarodowego badania szwajcarskiej firmy Batmaid, zawodowo oferującej usługi czystości. W Polsce przeprowadzono je w lutym 2022 roku na grupie 2 tysięcy losowo wybranych pełnoletnich respondentów z całego kraju.

“Jak często sprzątane jest twoje mieszkanie?” – brzmiało jedno z pytań w badaniu. Najliczniejsza grupa – 42,8 procent badanych – odpowiedziała, że kilka razy w tygodniu, a 28,3 procent respondentów, że raz na siedem dni. Widać więc, że lubimy czystość w domu, tym bardziej że przeszło co piąty badany (22,9 procent) sprząta lub zamawia tę usługę nawet codziennie. Jednak bałaganiarze, choć jest ich wśród nas niewielu, też się zdarzają: 2,4 procent badanych przyznało, że w ich miejscu zamieszkania sprząta się rzadziej niż raz w miesiącu.

Porządki w mieszkaniu najczęściej zajmują nam 2-2,5 godziny tygodniowo – tak to wygląda u prawie jednej trzeciej (30,3 procent) uczestników sondażu. Co czwarty Polak poświęca na tę czynność nieco mniej czasu, bo tylko 1-1,5 godziny. Z kolei u co piątego badanego sprzątanie zajmuje 3-3,5 godziny, a u co dziesiątego 4-4,5 godziny. Pedanci, w mieszkaniach których sprząta się ponad 8 godzin tygodniowo, stanowią margines – takich osób jest nad Wisłą jedynie ok. 2 procent.

Respondentów nie pytano o to czy robią porządki samodzielnie, czy je zlecają. Wiadomo natomiast, że wśród tych, którzy decydują się zamawiać usługę sprzątania swojego mieszkania, główną motywacją jest najczęściej niechęć do samodzielnego zajmowania się porządkami – przyczynę ten wskazało aż 36 procent badanych z tej grupy. Niewiele mniej (33,5 procent) zleca sprzątanie z powodu braku czasu. Dwóch na 10 Polaków z grupy korzystających z usług sprzątania robi tak, ponieważ barierą jest dla nich kwestia sprawności fizycznej. A co 10. odpowiedział, że po prostu woli zapłacić za tę pomoc.

Ci z nas, którzy zatrudniają osoby do sprzątania, opierają się przy ich wyborze głównie na rekomendacjach znajomych, do których mają zaufanie – tak odpowiedziało 63 procent badanych. Mniej więcej co piąty (21 procent) sprawdza referencje sprzątacza, a 16 proc. respondentów, wybierając kandydata do tej pracy, po prostu wierzy swojej intuicji i ocenie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także