
Jak urządzić wnętrze w stylu mid-century modern? Pomysły, inspiracje, 15 zdjęć
Mid-century modern to styl aranżacji wnętrz, który nawiązuje do lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Jak urządzić salon, kuchnię, sypialnię i łazienkę mid-century modern? Jakie kolory, meble, dodatki do wnętrza w stylistyce vintage? Przygotowaliśmy aż 15 pomysłów na wnętrze mid-century modern.

- Styl mid-century modern czyli inspirowany latami 50 i 50. pewnym krokiem wkroczył już nie tylko na nasze salony, ale i do całych mieszkań.
- Mieszkanie miało wtedy przede wszystkim służyć i być praktyczne. To podejście sprawiło, że projekty z tamtych czasów nie straciły na aktualności i są cenione do dzisiaj.
- W najpopularniejszej odsłonie, wnętrze w stylu mid-century modern tworzą białe ściany, lakierowane meble z widocznym wzorem drewna oraz kilka dodatków kolorystycznych.
- W palecie kolorystycznej powinny przeważać neutralne barwy – od bieli, przez beże, aż po ciemne brązy. Jako dodatki wskazane są lekko „przybrudzone” kolory pasteli, pomarańczu, żółci, turkusu czy zieleni.
- Dobierając meble i dekoracje do takiego wnętrza, należy skłaniać się ku przedmiotom wykonanym z naturalnych materiałów. Podstawą jest już wspomniane drewno, często w połączeniu z metalem czy szkłem.
Modne dziś aranżacje często nawiązują do estetyki z połowy poprzedniego stulecia. Styl mid-century modern pewnym krokiem wkroczył już nie tylko na nasze salony, ale i do całych mieszkań. Jeśli przypomnimy sobie, że wspomniany okres nazywany jest złotą erą designu, powrót do ówczesnych trendów przestaje dziwić.
Lata 50. i 60. ubiegłego wieku to czas „narodzin” najlepszych projektów wnętrzarskich. Co sprawiło, że tak chętnie wracamy do nich dzisiaj?

Mid-century modern. Skąd się wziął ten styl?
Połowa XX wieku to czas dużych zmian w podejściu do projektowania. W tym okresie nastąpiło odejście od mieszkań pełnych przepychu na rzecz prostoty i funkcjonalności. Pożegnaliśmy więc meble bogato zdobione ornamentami, a doceniliśmy wygodę i uniwersalność. Projektanci chętnie eksperymentowali z nowymi formami, wzorami czy kolorami, lecz wykorzystywali je w sposób lekki i niezobowiązujący.
W tamtym okresie nastąpił też rozkwit wielofunkcyjności. W związku z wyżem demograficznym, zmniejszył się przeciętny metraż mieszkania. To zrodziło konieczność połączenia wielu funkcji użytkowych na mniejszej powierzchni oraz stworzenia mebli i sprzętów, które będą efektowne, a jednocześnie nie zagracą niewielkich przestrzeni. Jednym słowem – mieszkanie miało przede wszystkim służyć i być praktyczne. To podejście sprawiło, że projekty z tamtych czasów nie straciły na aktualności i są cenione do dzisiaj.

Najważniejsze elementy stylu mid-century modern we wnętrzach
Styl mid-century modern dość łatwo jest scharakteryzować. Do jego najważniejszych cech należą oczywiście prostota i funkcjonalność. Przy aranżacji skupiamy się zatem, aby wnętrze było wygodne, dopasowane do naszych potrzeb i stylu życia.
W palecie kolorystycznej powinny przeważać neutralne barwy – od bieli, przez beże, aż po ciemne brązy. Jako dodatki wskazane są lekko „przybrudzone” kolory pasteli, pomarańczu, żółci, turkusu czy zieleni.

W najpopularniejszej odsłonie, wnętrze w stylu mid-century modern tworzą białe ściany, lakierowane meble z widocznym wzorem drewna oraz kilka dodatków kolorystycznych.
Dobierając meble i dekoracje do takiego wnętrza, należy skłaniać się ku przedmiotom wykonanym z naturalnych materiałów. Podstawą jest już wspomniane drewno, często w połączeniu z metalem czy szkłem. Meble z czasów mid-century były zaś lekkie, proste w formie, o geometrycznych lub owalnych kształtach i najczęściej osadzone na nóżkach.

Łazienka w stylu mid-century modern
Łazienka to zwykle najmniejsze pomieszczenie w całym domu. Urządzenie jej w stylowy i wyszukany sposób bez popadania w przesadę, może być wyzwaniem. Dlatego, jeśli zależy nam na uzyskaniu nie zwykłej łazienki, a efektownego salonu kąpielowego, styl mid-century modern będzie właściwym wyborem. Na ścianach powinny się wtedy znaleźć wielkoformatowe płytki z deseniem kamienia lub wręcz przeciwnie – drobne postarzane płytki i mozaiki z efektem przetarcia.

Najciekawszy efekt uzyskamy układając je pionowo lub w jodełkę. Podłogę warto wyłożyć glazurą imitującą naturalne drewno. Podstawą aranżacji musi być jednak funkcjonalność. Zadbajmy więc o pojemne i trwałe meble łazienkowe.
Obok lustra nie zapomnijmy o zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia - najlepsze będą proste w formie kinkiety. Wisienką na torcie takiego wnętrza będzie równie prosta w formie armatura łazienkowa utrzymana w odcieniu miedzi lub postarzanego złota.
