×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać dobrą deskę do prasowania?

Jak wybrać dobrą deskę do prasowania?

Autor: Justyna Łotowska
29 wrz 2022 15:41

Dobra deska do prasowania jest w stanie poprawić komfort prasowania, a nawet je przyśpieszyć! Na co więc zwrócić uwagę przy jej zakupie?

  • Jeśli często prasujemy rzeczy o dużych gabarytach, na przykład obrusy czy pościel, zdecydowanie wygodniejszym wyborem będzie deska z dużym blatem.
  • Sprawdźmy również na stronie producenta wymiar deski, kiedy jest złożona, aby upewnić się, że zmieści się w miejscu docelowym, w którym planujemy ją przechowywać.
  • Dobrej jakości deska powinna posiadać akcesoria pomocnicze ułatwiające pracę. Można zaliczyć do nich solidną podstawkę pod żelazko lub stację parową, antenkę podtrzymującą przewód żelazka oraz gniazdko elektryczne.

Prasowanie to czasochłonna i powtarzalna czynność – co do tego nie ma wątpliwości. Chcąc je ułatwić, inwestujemy w nowoczesne żelazka czy stacje parowe, drugorzędnie traktując przy tym wybór deski do prasowania. 

Rozmiar deski do prasowania ma znaczenie

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na blat i jego rozmiar. Jeśli często prasujemy rzeczy o dużych gabarytach, na przykład obrusy czy pościel, zdecydowanie wygodniejszym wyborem będzie deska z dużym blatem, dzięki czemu nie będziemy musieli co chwilę przesuwać prania i martwić się powstawaniem nowych zagnieceń.

Sprawdźmy również na stronie producenta wymiar deski, kiedy jest złożona, aby upewnić się że zmieści się w miejscu docelowym, w którym planujemy ją przechowywać. Istnieją również na rynku deski z dodatkowymi udogodnieniami do dużych gabarytów, np. deska Perfect 2in1 Plus od Viledy, która ma wysuwaną szynę podtrzymującą pranie, aby nie dotykało ono podłogi i się nie brudziło.

Dodatkowo, by ułatwić prasowanie koszul lub T-shirtów, deska ta posiada ruchomą podstawkę na żelazko, która umożliwia założenie na nią prasowanego ubrania.

Jaki pokrowiec wybrać do deski?

Po wyborze idealnego wymiaru deski czas na pokrowiec. Powinien być odpowiednio gruby, najlepiej złożony z więcej niż jednej warstwy – wierzchniej, przepuszczającej parę, i spodniej, która parę odbija. Np. deska Vileda Total Reflect Plus wyposażona jest w pokrowiec z warstwą metaliczną, która w 100% odbija parę wodną, dzięki czemu wystarczy jednostronne prasowanie ubrania! To znacznie skraca czas prasowania. Metalizowany pokrowiec zapobiega również skraplaniu się pary wodnej pod deską.

Dodatkowe wyposażenie deski do prasowania

Dobrej jakości deska powinna posiadać akcesoria pomocnicze ułatwiające pracę. Można zaliczyć do nich solidną podstawkę pod żelazko lub stację parową, antenkę podtrzymującą przewód żelazka oraz gniazdko elektryczne. Przydadzą się też wygodne otworki na wieszaki, ułatwiające powieszenie prania oraz zabezpieczenia przed przypadkowym złożeniem przez dzieci, dzięki czemu prasowanie przebiega nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie.

Deskę do prasowania kupujemy zwykle na wiele lat. Warto więc wybrać nieco droższy model sprawdzonego producenta, dzięki czemu zapewnimy sobie wygodę prasowania i niezmienioną jakość przez długi czas użytkowania. W trosce o ekologię pamiętajmy, że istnieje również opcja wymiany samego pokrowca – kiedy przestaje on wyglądać estetycznie możemy go wymienić, zamiast kupować całą nową deskę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także