×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Poradnik i dużo inspiracji!

Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Poradnik i dużo inspiracji!

Autor: Justyna Łotowska
10 lut 2023 15:23
Aktualizacja: 16 lut 2023 10:11

Ogromna oferta drzwi wewnętrznych dostępna w sklepach może przysporzyć wielu pytań, jaki rodzaj drzwi wybrać i jak dopasować je do ościeżnicy. W artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą we właściwym wyborze drzwi wewnętrznych. 

  • Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?
  • Drzwi lewe czy prawe?
  • Jak dobrać drzwi do ościeżnicy?
  • Różne pomieszczenia, różne drzwi
  • W jakim stylu wybrać drzwi wewnętrzne?

Mimo współczesnych trendów, które preferują otwartą przestrzeń, drzwi wewnętrzne nadal pełnią bardzo ważną funkcję w oddzielaniu od siebie konkretnych pomieszczeń. Drzwi do łazienki, kuchni, sypialni, gabinetu, czy pokoju dziecka to standard i najpopularniejsze rozwiązanie.

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

Drzwi to standardowy produkt, który pełni określone funkcje – wydziela pomieszczenia, uniemożliwia przenikanie się zapachów, a także zapewnia intymność i ciszę. Zróżnicowanie oferty jest jednak naprawdę duże, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami drzwi wewnętrznych.

Drzwi jednoskrzydłowe to zdecydowanie częstszy wybór ze względu na rozmiary i układ wnętrz. Nieco mniej popularne są drzwi harmonijkowe.

Coraz chętniej stosowane są drzwi przesuwne - rodzaj drzwi idealnie pasuje do industrialnych i modernistycznych stylów wykończenia. Ich atutem jest to, że nie zajmują dużo przestrzeni, zatem sprawdzą się idealnie w wąskich korytarzach.

Drzwi lewe czy prawe?

Rozmiar drzwi wewnętrznych to kolejne ważne kryterium wyboru. Zazwyczaj dostępne są skrzydła o szerokości 60, 70, 80 i 90 cm, ale to tzw. osiemdziesiątki są spotykane najczęściej. Po ustaleniu potrzebnego rozmiaru i typu drzwi, czas na decyzję o stronie ich otwierania.

Lewe, czy prawe – odpowiedź na to pytanie potrafi przysporzyć dużo wątpliwości. Rozwiejesz je w prosty sposób. Wystarczy, że staniesz na wprost drzwi, otwierających się w naszą stronę i zobaczysz, z której strony znajdują się zawiasy. Jeśli są one po lewej stronie, to mamy do czynienia z drzwiami lewymi, a jeśli po prawej – to analogicznie będą to drzwi prawe. Jeśli nie jesteś pewien swojego wyboru, dopytaj pracowników sklepu. 

Jak dobrać drzwi do ościeżnicy?

Doradcy pomogą również dopasować drzwi wewnętrzne do ościeżnicy, czyli nieruchomej ramy, w którą przy pomocy zawiasów wmontowuje się skrzydło drzwiowe. Pytania, które pojawiają się przed kupującym to, jaki rodzaj ościeżnicy wybrać oraz jaka powinna być jej szerokość.

Na rynku dostępne są ościeżnice stałe (o niezmiennej szerokości) oraz regulowane, które zapewniają dodatkową możliwość dopasowania do ścian o niestandardowej grubości. Szerokość modeli stałych powinna być równa wymiarom drzwi (np. dla drzwi 80 cm wybieramy ościeżnicę o tym samym rozmiarze).

Dobór ościeżnicy regulowanej wymaga pomiaru szerokości muru, dlatego warto w tej kwestii skorzystać z pomocy doradców.

Różne pomieszczenia, różne drzwi

Drzwi wewnętrzne różnią się też detalami wykończenia i najczęściej na ich podstawie dobieramy je do danego pomieszczenia.

Drzwi łazienkowe, ze względów bezpieczeństwa, muszą mieć kratkę wentylacyjną, specjalne tuleje lub podcięcie. To zapewnia przepływ powietrza i dodatkową wentylację we wnętrzu. Czasami rozwiązanie takie stosuje się również w kuchni.

Drzwi do pokojów, np. do sypialni to zwykle drzwi pełne, czyli bez dodatkowych otworów.

W jakim stylu wybrać drzwi wewnętrzne?

Techniczne aspekty drzwi to coś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Istotny jest jednak także ich wygląd, który może dopełnić stylistykę wnętrza. Oferta kolorystyczna i wzornicza drzwi jest naprawdę szeroka, co pozwala na swobodny dobór do pomieszczeń urządzonych w każdym stylu.

Możesz wybrać spośród różnych rodzajów drewna lub oklein, odwzorowujących ich wygląd. Aby nadać wnętrzu przytulny i ciekawy klimat, postaw na oryginalne dodatki, np. gustowne przeszklenia.

Znajdziesz drzwi z wyraźnymi szklanymi elementami, np. szeroką czarną szybą z obustronnym połyskiem lub subtelnymi, cienkimi szybkami. Ważne, by wygląd drzwi był spójny z klimatem pomieszczeń i wtapiał się w całość wystroju. Dzięki zróżnicowaniu dostępnych wzorów drzwi wewnętrzne mogą stać się w ten sposób ciekawym uzupełnieniem dekoracyjnym wnętrza.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także