Jak wybrać ergonomiczne biurko dla dziecka i dorosłego?

Jak wybrać ergonomiczne biurko dla dziecka i dorosłego?

Materiał Partnera Autor: Meblujesz.pl
25 wrz 2018 15:12

Aranżując miejsce do pracy dla ucznia lub osoby dorosłej, konieczne jest rozważenie, jakie biurko wybrać. Nowy rok szkolny, rozpoczęcie studiów, praca w domu, to odpowiedni moment na poszukiwanie mebla spełniającego nasze oczekiwania.

Najlepsze biurka dla dziecka

Dobrze zaprojektowany kącik do pracy i nauki, to szansa na większe chęci i zapał dziecka. Potrzebne jest do tego właściwe biurko. Ponieważ uczeń spędza przy biurku dużo czasu, warto rozważyć zakup mebla z możliwością ustawiania kąta nachylenia blatu. Kąt 30 stopni, zapewni najlepsze warunki do pisania ręcznego. Biurko powinno być wyposażone w zamykane półki i szuflady na przybory szkolne. W pobliżu biurka przydadzą się pomocniki.  Mebel musi być dostosowany do wzrostu dziecka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest biurko z możliwością regulacji wysokości. W przeciwnym razie, konieczna będzie jego zmiana, gdy dziecko urośnie. Uczeń klasy pierwszej zazwyczaj potrzebuje mebla o wysokości 55 cm. Blat o wymiarach 60x50 cm będzie dla niego wystarczający. Biurko regulowane będzie rosło wraz z dzieckiem i zapewni ergonomię. Mebel dla dziecka powinien mieć zaokrąglone brzegi, być prosty i solidny.

Biurko dla osoby dorosłej

Wymiary biurka dla osoby dorosłej o przeciętnym wzroście, to wysokość około 75 cm. Dobieramy wysokość do wzrostu użytkownika. Ważne, by pod biurkiem zachowana została wolna przestrzeń około 70 cm szerokości i 60 głębokości. Dzięki temu będziemy mogli przy nim swobodnie siedzieć. Ergonomiczne biurko powinno zapewniać prawidłową postawę. Po dobraniu krzesła, postawa powinna być wyprostowana, stopy swobodnie oparte na podłodze, a ręce na blacie. Pomiędzy udem a łydką i ramieniem a przedramieniem powinien być zachowany kąt prosty. Zbyt duży blat jest niepraktyczny, gdyż ciężko sięgnąć potrzebne przedmioty. Blat powinien być wygodny, mieścić wszystkie potrzebne nam rzeczy i pozwalać na ich swobodne sięganie. Najczęściej spotykana wielkość blatu to 80x180 cm. Konieczne są szuflady i półki na przechowywanie dokumentów i innych koniecznych do pracy przedmiotów.

Jakie biurko do komputera?

Biurko do komputera wymaga wiele uwagi. Blat powinien być większy od standardowego, gdyż zazwyczaj umieszczamy na nim dodatkowe sprzęty. Monitor, klawiatura, drukarka, to część urządzeń stawianych na blacie biurka. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by rozważyć zróżnicowanie poziomów, jeżeli korzystamy z monitora. Ekran powinien znajdować się pod kątem 30 stopni od oczu. Warto wybierać modele z otworami technicznymi na kable. Dzięki temu nie będą one utrudniać pracy i szpecić biurka.

, to mebel o dużym blacie. Musi pomieścić dużo sprzętu. Ogromna ilość kabli wymaga otworów technicznych. Potrzebna jest niezabudowana półka na jednostkę centralną. Nie może ona być zamknięta, gdyż komputer będzie nadmiernie się przegrzewał. Dodatkowe pedały do gier wymagają większej przestrzeni wolnej pod biurkiem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając biurko?

Wybór biurka uzależniony jest przede wszystkim od tego, kto będzie z niego korzystał i w jakim celu. Przeznaczenie biurka odgrywa kluczową rolę. Inne potrzeby ma gracz komputerowy, uczeń, czy osoba pracująca przy komputerze. Ważną sprawą jest, jakość mebla. Solidne, wykonane z drewna biurko, będzie nam dłużej służyć. Biurka wykonane z metalu i szkła, nie są odpowiednie do komputera, gdyż są mało stabilne. Dla osób leworęcznych, warto przyjrzeć się umiejscowieniu szuflad. W sklepach znajdziemy modele dostosowane do osób leworęcznych. Jeżeli wybieramy biurka na kółkach, zwróćmy uwagę na wyposażenie ich w hamulce. Uwagę poświęcić należy także stylistyce mebla. Powinien on pasować do całej aranżacji pokoju.

Dodatki do biurka

Biurko nie jest funkcjonalne bez odpowiednio dobranego krzesła. Musi ono być ergonomiczne. Prawidłowa postawa siedząca uchroni nas przed problemami z kręgosłupem i zapewni komfort. Kolejnym niezbędnym dodatkiem jest prawidłowe oświetlenie. Najlepiej, by było to światło dzienne. Osoby leworęczne potrzebują oświetlenia padającego z prawej strony, a praworęczne z lewej. W przeciwnym wypadku będą zasłaniać sobie światło. Na biurku należy ustawić lampkę, oświetlającą blat.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także