PARTNER PORTALU
Jak wybrać okap? Przeczytaj, co radzi ekspert

Jak wybrać okap? Przeczytaj, co radzi ekspert

Autor: Anna Sołomiewicz
07 cze 2016 13:19

Wybierając okap zwracamy uwagę na to, czy jest przyścienny czy wyspowy, w jakich trybach pracuje oraz jak wygląda. Są jednak jeszcze inne aspekty, na które naszą uwagę zwraca ekspert - przeczytajcie jakie.

Wybierając okap do kuchni zwracamy uwagę nie tylko na jego wygląd, ale również aspekty praktyczne. Warto wiedzieć, jakie cechy urządzenia powinniśmy rozważyć wybierając konkretny model. Zobaczcie, do na ten temat mówi Piotr Osowski, Dyrektor zarządzający Falmec Polska Sp. z o.o.

Najważniejszym wyznacznikiem przy wyborze okapu jest jego wydajność oraz jego głośność. Aktualnie większość projektów domów oraz mieszkań przewiduje umiejscowienie kuchni w salonie lub w otwartej przestrzeni kuchenno-salonowej. Odpowiednia wydajność (siła ciągu silnika), oraz szerokość powierzchni pochłaniającej są najważniejszymi elementami, żeby okap sprawnie pochłaniał opary.

Należy odpowiednio dobrać szerokość okapu do szerokości płyty grzewczej (gazowej lub elektrycznej np. indukcyjnej). Płyta grzewcza o szerokości 60 cm. – szerokość okapu 60 cm. lub najlepiej 90 cm. Płyta grzewcza o szerokości 80 cm. – 90 cm. – szerokość okapu 90 cm. i szersze np. 120 cm. Opary to nic innego jak tłuszcz, które nie odprowadzone przez okap będą osiadały na szafkach meblowych, ścianach, zasłonach okiennych oraz na meblach w salonie. Oczywiście odrębną kwestię stanowią zapachy z kuchni, które przedostaną się do salonu.

Kolejnym wyznacznikiem na który należy zwrócić uwagę jest głośność okapu. Bardzo ważne żeby przed kupnem okapu sprawdzić dokładnie jego głośność na wszystkich poziomach siły ciągu (a nie na jednym jak często podają producenci – najczęściej na pierwszym poziomie). Okapy zazwyczaj posiadają od 3 do 4 poziomów siły ciągu i należało by zapoznać się ze wszystkimi wartościami w dB na każdym poziomie siły ciągu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także