Jak zabezpieczyć wnętrze przed komarami?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed komarami?

Autor: Ewa Kozioł
20 cze 2022 14:29

Komary są ważnym elementem ekosystemu, dlatego nie możemy ich całkowicie wyeliminować. Możemy jednak skutecznie się przed nimi chronić. Jak? Najlepiej montując w oknach moskitiery.

Jak walczyć z komarami?

Obecnie komary można spotkać dosłownie wszędzie. Ocieplenie klimatu ułatwia im rozmnażanie, adaptowanie się do różnych pór roku i rozprzestrzenianie po świecie. Komary atakują nas nie tylko na zewnątrz, ale również w naszych domach.

Wpadające do mieszkań owady są najbardziej uciążliwe wieczorami. Zmęczeni całodniowym upałem, otwieramy okna, żeby wpuścić do środka nieco świeżego, przynoszącego ulgę powietrza. Niestety światło wydobywające się z wnętrza domu działa na insekty jak zaproszenie.

Istnieje wiele sposobów walki z komarami – od środków chemicznych, przez odstraszające rośliny umieszczone na parapetach, aż do specjalnych lepów. Najefektywniejsze są jednak moskitiery.

Moskitiery – skuteczna ochrona przed komarami

Moskitiera to gęsto pleciona siatka, która stanowi skuteczną barierę przed owadami. Można zamontować ją zarówno w otworze okiennym, jak i w drzwiowym. Mówi się, że nazwa produktu pochodzi od hiszpańskiego słowa „mosquito”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „komara”.

– Moskitiery są rozwiązaniem powszechnie stosowanym w domach, mieszkaniach i lokalach użytkowych – mówi Tomasz Włodarzewski, ekspert marki Anwis. Ich konstrukcja jest trwała i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Siatka moskitiery wykonana z wykorzystaniem włókna szklanego skutecznie chroni pomieszczenia przed owadami oraz nieczystościami. – Z kolei szeroka gama kolorów i rozwiązań systemowych pozwala na dopasowanie moskitier do każdego rodzaju okien i drzwi: tarasowych, czy balkonowych – dodaje.

O czym pamiętać, wybierając moskitiery?

Jednym z rozwiązań są klasyczne siatki, które dostaniemy w markecie. Przykleja się je do ościeżnicy okna/drzwi od strony wewnętrznej za pomocą rzepu lub taśmy klejącej. Niestety takie osłony nie należą do najtrwalszych. Z czasem siatka zaczyna się odklejać, a podczas dużych mrozów może zacząć się kruszyć.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż moskitier na wymiar, w których siatka rozciągnięta jest na specjalnych ramkach z profili PVC lub aluminiowych. Z instalacją takich moskitier poradzi sobie każdy. Mocuje się je do profili okiennych za pomocą bezinwazyjnych uchwytów obrotowych. Siatki można w każdym momencie zdjąć, np. do czyszczenia.

Rodzaj i kształt moskitiery należy dobrać do funkcji i typu otworu. Modele ramkowe, przytwierdzane do futryn za pomocą bezinwazyjnych uchwytów obrotowych, sprawdzą się w oknach otwieranych wyłącznie w celu cyrkulacji powietrza. W pozostałych oknach oraz w drzwiach balkonowych i tarasowych można zainstalować moskitiery:

• rolowane (pionowe lub poziome), przypominające rolety w kasecie,

• otwierane, wyposażone w samozamykacze, które automatycznie domykają otwartą moskitierę,

• przesuwne na prowadnicach,

• plisowane w systemie jedno- lub dwuskrzydłowym.

Czy warto zamontować moskitiery? Oczywiście! – Moskitiery nie ograniczają widoczności w świetle okna, nie przeszkadzają w pracy rolet wewnętrznych i zewnętrznych, a ich użytkowanie jest wygodne i zapewnia ochronę przed owadami i nieczystościami na długie lata. Dlatego zakup moskitier to z pewnością opłacalna inwestycja – mówi Tomasz Włodarzewski z Anwis. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także