Jakich domów szukają Polacy?

Jakich domów szukają Polacy?

Autor: Redakcja
25 paź 2022 09:29

Czy Polacy coraz chętniej decydują się na budowę domu? Jakich domów szukają Polacy? Co takiego oferuje nam dom, czego nie jest w stanie zagwarantować mieszkanie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. 

 

  • Odsetek Polaków mieszkających w domach zwiększa się. W 2021 roku w czasie pandemii aż 50 tysięcy Polaków opuściło aglomeracje, by zamieszkać na obszarach podmiejskich 
  • Jednym z kluczowych powodów narastającej popularności domów z pewnością są skokowo rosnące ceny mieszkań.
  • W narastającym popycie na domy nie chodzi jednak tylko o pieniądze. W domach żyje nam się po prostu lepiej.
  • By mieszkanie było dla nas wartościowe, musimy czuć się w nim bezpiecznie i w pełni swobodnie.

Aglomeracje tracą mieszkańców

Według portalu Forsal.pl, na przestrzeni lat 2007-2017 odsetek Polaków mieszkających w domach wzrósł do 57,4 procent, natomiast w 2021 r. w czasie pandemii aż 50 tysięcy Polaków opuściło aglomeracje, by zamieszkać na obszarach podmiejskich – podaje portal FxMag. PKO BP informuje natomiast, że w tym czasie wzrosła liczba rozpoczynanych budów domów (o 17,5 procent więcej r./r.), a w pierwszych miesiącach 2022 widoczna była kontynuacja tego wzrostu (styczeń – wzrost o 3,7 procent r./r., a luty - o 14,1 procent r./r.).

Jednym z kluczowych powodów narastającej popularności domów z pewnością są skokowo rosnące ceny mieszkań. Za cenę dwupokojowego lokum w centrum można na przykład wybudować dom z działką – tyle że nie w mieście, a raczej na jego obrzeżach. Coraz częściej decydujemy się właśnie na tę drugą opcję i potwierdzają to dane GUS. Według nich w okresie od stycznia do lipca 2022 roku inwestorzy indywidualni wybudowali o niemal 1 procent więcej domów niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Fot. SaniWell

Szczęśliwe cztery ściany

W narastającym popycie na domy nie chodzi jednak tylko o pieniądze. W domach żyje nam się po prostu lepiej. Aby dowiedzieć się, jak miejsce zamieszkania wpływa na samopoczucie i zdrowie, na zlecenie IKEA na całym świecie przeprowadzono ok. 34 tysiące wywiadów, w tym ponad tysiąc w Polsce. Wyniki tych ankiet wskazują, że dom traktujemy nie tylko jako miejsce do spania i odpoczynku, ale też ważne miejsce do budowania szczęśliwego życia. Doświadczyliśmy tego szczególnie w czasie pandemii COVID-19, gdy dobre warunki mieszkaniowe miały duże znaczenie dla zachowania równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia.

By mieszkanie było dla nas wartościowe, musimy czuć się w nim bezpiecznie i w pełni swobodnie. Wskazuje na to również m.in. określający dobrostan Polaków raport serwisu Otodom na podstawie badania Uniwersytetu SWPS. Serwis już na samym początku zaznacza, że jego użytkownicy w okresie pocovidowym szukali większych powierzchni niż wcześniej, do tego ich uwagę zwracały balkony i ogródki, wyraźnie wzrosło także zainteresowanie działkami i domami. Podczas badania okazało się również, że statystycznie mieszkańcy domów wykazywali większe zadowolenie z życia, niż mieszkańcy bloków i kamienic.

Fot. SaniWell

Oczywiście, w tym względzie wiele zależy od bardzo indywidualnych potrzeb i oczekiwań, które warto sobie uświadomić, by zbliżyć się do szczęśliwego życia we własnych czterech ścianach. Jak wskazuje raport Otodom właściciele domów jednorodzinnych są na ogół bardziej zadowoleni z dostępnej powierzchni użytkowej, liczby pokoi, samego faktu mieszkania w domu, nasłonecznienia pomieszczeń, izolacji akustycznej, widoku z okna, bezpieczeństwa i ciszy w okolicy oraz jakości powietrza.

Kluczowe tereny zielone

Według badania Otodom ponad 50 procent respondentów bardzo docenia tereny zielone w swojej najbliższej okolicy. Cenna jest dla nas także obecność terenów rekreacyjnych (51 procent respondentów), jakość ścieżek pieszych i rowerowych (52 procent) oraz samowystarczalność dzielnicy (50 procent). W wywiadach zwracano uwagę przede wszystkim na zabetonowanie osiedli w miastach – np. chodniki są zbyt szerokie w stosunku do pasów zieleni. Zdaniem jednego z rozmówców tam, gdzie przeważa kostka i beton, standard życia jest niższy, a inni rozmówcy zdecydowali się zakupić dużą działkę z domem, chcąc zapewnić swojemu potomstwu „prawdziwe dzieciństwo”. Domy to więc dla wielu z nas nowa-stara normalność, pewien sposób na odcięcie się od miejskiej “betonozy”, niedostosowanej do współczesnych potrzeb mieszkańców osiedli.

Remont domu wyzwaniem?

Zakup domu kojarzy się wielu osobom z trudnościami związanymi np. z wyremontowaniem go – nie zawsze jednak musi tak być. Szukając oryginalnego i funkcjonalnego projektu wnętrza możemy więc polegać na firmach z doświadczeniem w wykańczaniu takowych, a nie na własnej wiedzy. Samodzielny remont domu wymaga bowiem niespożytych pokładów energii, wolnego czasu oraz naprawdę ciężkiej pracy. Jest to proces dużo trudniejszy aniżeli w przypadku lokalu położonego w bloku.

– Większy metraż i ilość pokoi sprawia, że lista produktów i materiałów do zamówienia znacznie się wydłuża. Dostawy towarów muszą zostać skoordynowane z postępami prac remontowo-budowlanymi, które należy nadzorować na każdym etapie. Dodatkowo dom zazwyczaj składa się jeszcze z dodatkowych pomieszczeń takich jak na przykład garaż, czy kotłownia i pojawia się również potrzeba zaprojektowania i wykonania schodów. To naprawdę potrafi skomplikować cały proces, toteż w mojej opinii najlepiej zdać się na doświadczenie specjalistycznych firm, które potrafią odpowiednio skoordynować wszystkie działania i odpowiadają za zakup materiałów, montaż wyposażenia, wykonanie mebli na wymiar, oferują usługi najlepszych w swoim fachu architektów, a na wykończone i umeblowane wnętrze udzielają gwarancji – mówi Krzysztof Białkowski, właściciel firmy, oferującej wykończenie mieszkania w standardzie “wchodzisz i mieszkasz”. Określa też jak wygląda cały proces

– Prace nad wykończeniem domu rozpoczynamy zawsze od projektowania i wizualizowania wnętrz. Jest to kluczowy etap, który pozwala klientom zapoznać się z propozycjami aranżacji pomieszczeń, a przy tym umożliwi wybór odpowiednich produktów wyposażenia. Architekci, na podstawie oczekiwań jakościowych, finansowych i gustów klientów, opracowują koncepcję na rozmieszczenie pomieszczeń oraz ich układ funkcjonalny, przygotowywane są rysunki techniczne dla wykonawcy i projektowane są meble – dodaje.

Następnie na podstawie zaakceptowanego projektu wnętrze zostaje wykończone, wyposażone i umeblowane. – Odpowiadamy za wszystkie etapy wykończenia, w tym prace przygotowawcze, modyfikacje sieci hydraulicznych i elektrycznych, wyburzenia i dobudowy, prace fliziarsko-instalacyjne, montaż drzwi, podłóg i oświetlenia, wykonanie mebli na wymiar, zakup i montaż mebli gotowych i pozostałego sprzętu – podkreśla Krzysztof Białkowski.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także