Jakie drzwi wewnętrzne kupić? Wybierz ekologiczne rozwiązania!

Jakie drzwi wewnętrzne kupić? Wybierz ekologiczne rozwiązania!

Autor: Ewa Kozioł
14 kwi 2022 13:16

Drzwi wewnętrzne są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu i mieszkania Powinny być estetyczne i pasować do aranżacji wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na produkty przyjazne środowisku. W ofercie producentów bez problemu znajdziecie drzwi wykonane z materiałów ekologicznych. 

Coraz więcej osób buduje i remontuje swoje domu z wykorzystaniem ekologicznych technologii oraz produktów. Rzadko zwracamy jednak uwagę na kwestię ochrony środowiska w przypadku wyboru drzwi wewnętrznych, a kupujemy ich przecież co najmniej kilka. Jakie rozwiązania będą przyjazne dla planety?

Drzwi drewniane

Drewno to naturalny, wdzięczny aranżacyjnie materiał – nic dziwnego, że jest tak chętnie stosowany przez architektów wnętrz. Drzwi drewniane prezentują się bardzo elegancko, a w dodatku mogą służyć nam przez wiele lat (opłaca się wybrać twarde drewno, np. dębinę), gdyż stosunkowo łatwo je odnowić. Dzięki temu czas życia produktu jest długi, co korzystne dla środowiska. Co więcej, taki wyrób w razie potrzeby można łatwo zutylizować. Trzeba jednak pamiętać, że choć drewno jest surowcem odnawialnym, to drzewa rosną wiele lat, zatem nadmierna eksploatacja lasów może się okazać w perspektywie długofalowej niekorzystna. Dlatego zwróćmy uwagę na wyroby, które posiadają certyfikat FSC®, poświadczający pochodzenie drewna z odpowiedzialnie zarządzanych terenów leśnych.

Drzwi z aluminium

Warto także zwrócić uwagę na drzwi wykonane z aluminium (pierwiastek występujący w skorupie ziemskiej). To metal, który ma bowiem wyjątkowe właściwości, takie jak, chociażby: niski ciężar właściwy, wysoka wytrzymałość czy doskonała odporność na korozję. Dzięki czemu jest chętnie wykorzystywany w różnych sektorach gospodarki. A w dodatku jest materiałem ekologicznym, który nadaje się w pełni do recyklingu. Co ważne, nie traci on swoich właściwości podczas tego procesu, a więc można go przetwarzać wielokrotnie (praktycznie bez końca) bez obawy o straty jakościowe. Należy podkreślić także, że recykling aluminiowych materiałów w porównaniu do ich produkcji z boksytu zmniejsza ilość zanieczyszczeń: powietrza – o 95%, a wody – o 97%.

Drzwi z recyklingu

Ekologiczne będą ponadto drzwi wewnętrzne, do których wykonania zostały użyte materiały z recyklingu, a także te wykorzystujące okleiny wykonane z prawdziwego drewna czy naturalne wypełnienie. Wybierając wyrób, zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób zabezpieczona jest jego powierzchnia. Najlepiej, jeśli użyte do tego celu farby czy impregnaty są przyjazne dla środowiska i neutralne dla naszego zdrowia. Ogromne znaczenie ma również proces produkcji, który nie wpływa negatywnie na naszą planetę.

Cały proces inwestycyjny powinien być „ekologiczny”, a więc to, co pozostało po montażu drzwi (np. folie zabezpieczające, kartony itp.) należy wrzucić do odpowiednio oznaczonych pojemników na odpady. W dodatku, jeśli wymieniamy na nowe stare drzwi, które są jeszcze w dobrym stanie, możemy oddać je potrzebującym, zamiast wyrzucać. Zadbajmy także o ich dobry montaż, aby móc korzystać z nich komfortowo przez wiele lat.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także