Jakie oświetlenie do wnętrza? 15 pomysłów na lampy punktowe

Jakie oświetlenie do wnętrza? 15 pomysłów na lampy punktowe

Autor: Ewa Kozioł
15 wrz 2022 12:00

Lampy punktowe to dobry wybór do każdego wnętrza. Podkreślą wybrane elementy, wprowadzą przyjemny nastrój lub wyznaczą strefy użytkowe. Jak jednak kupi te najlepsze? Radzi i podpowiada Paulina Boś, ekspertka marki Nowodvorski Lighting.

Dzięki szerokim możliwościom zastosowania, funkcjonalności oraz minimalistycznej, acz często oryginalnej formie, lampy punktowe zyskują na popularności. Ich podstawową rolą jest uzupełnienie światła emitowanego przez główne źródło – np. centralnie ulokowaną lampę wiszącą. Taki zabieg pozwala podkreślić dekoracyjną ścianę, rozświetlić przestrzeń nad stołem jadalnym czy zapewnić doświetlenie przestrzeni roboczej. Coraz częściej, zwłaszcza w przestrzeniach o nowoczesnej aranżacji, oświetlenie punktowe wysuwa się na pierwszy plan, stanowiąc nie tylko uzupełnienie, ale także podstawowe źródło światła.

– Niewielkie rozmiary i duże możliwości oświetlenia punktowego sprawiają, że łatwo je dostosować do wymogów każdej przestrzeni. Stanowią doskonałe uzupełnienie dla głównej lampy dekoracyjnej, a nierzadko również przejmują funkcję oświetlenia centralnego – mówi Paulina Boś, ekspertka marki Nowodvorski Lighting. 

Do kuchni, łazienki, korytarza

Kompaktowe rozmiary opraw punktowych sprawiają, że jest to również doskonałe oświetlenie dla takich pomieszczeń jak kuchnie, łazienki czy korytarze. To często stosunkowo niewielkie wnętrza, w których dużo się dzieje – małe oprawy nie zajmą więc tutaj cennej przestrzeni.

– Oświetlenie punktowe to idealne rozwiązanie dla przestrzeni o niewielkim metrażu. Umieszczone przy samym suficie nie zabierze nam swobody ruchów np. podczas przebierania się, a jednocześnie pozwoli wprowadzić światło w zakamarki, dzięki czemu w przedpokoju łatwiej będzie odnaleźć wszystkie części garderoby. Warto tutaj sięgać zwłaszcza po modele, które pozwolą zmienić kąt padania światła i skierować je dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy – podkreśla Paulina Boś. 

Sposób montażu

Funkcjonalność lamp punktowych przejawia się również w zróżnicowanym sposobie montażu, który pozwala dostosować ostateczny efekt do indywidualnych oczekiwań i specyfikacji technicznej projektu. Ceniący oświetlenie dyskretnie wpisujące się w aranżację z pewnością docenią modele podtynkowe. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się minimalizm formy.

Lampy natynkowe przykręcane są do gładkiej powierzchni warstw wykończeniowych, dzięki czemu pozwalają na ekspozycję oprawy, w dalszym ciągu jednak bez wizualnej dominacji i wprowadzania do aranżacji zdecydowanych dekoracyjnych akcentów.

Nadaje charakter

Wszechstronność oświetlenia punktowego obejmuje także całą paletę aranżacyjnych możliwości. Z jego pomocą nie tylko oświetlimy pomieszczenie, ale również wydzielimy w nim dodatkowe strefy. Zamontowanie punktowych lamp nad ścianką medialną sprawi, że bardzo prosto osiągniemy przytulny klimat i nastrój. Równie łatwo możemy np. wydzielić strefę jadalną czy kącik do pracy. Bawiąc się różnymi temperaturami źródła światła w poszczególnych sekcjach możemy też z minuty na minutę odmienić charakter wnętrza – raz kreując przestrzeń sprzyjającą skupieniu i pracy, innym razem oferującą relaks i odprężenie. Warto pamiętać, że proste formy nie oznaczają powtarzalności rozwiązań czy schematów. 

Minimalistyczne formy oświetlenia punktowego sprawiają, że wpisuje się ono niemal w każdą aranżację, a funkcjonalność i wszechstronność użycia to punkty na plus, za które warto rozważyć jego wykorzystanie do oświetlenia swojej przestrzeni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także