×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kamień naturalny: rodzaje, gdzie i jak wykorzystać. Poradnik

Kamień naturalny: rodzaje, gdzie i jak wykorzystać. Poradnik

Autor: Justyna Łotowska
06 marz 2023 14:25

Kamień naturalny to popularny materiał, który stosowany jest jako element wykończeniowy domu czy mieszkania. Dzięki swojej uniwersalności sprawdzi się wszędzie, niezależnie od warunków i otoczenia.

Wykorzystać go można na zewnątrz domu, tworząc wyjątkową elewację czy też upiększając ogród. Z powodzeniem sprawdzi się również wewnątrz, na podłodze, bądź na ścianach, kreując wyjątkowy i niepowtarzalny wystrój, odwołujący do natury.

Czym jest kamień naturalny?

Stosowany w budownictwie kamień naturalny to fragment skały, która jest skupiskiem minerałów.
Po wydobyciu kamienia, jego struktura wewnętrzna pozostaje nieruszona. Obróbce poddaje się go jedynie na zewnątrz, poprzez wykonane cięcia, krawędzi i późniejszych zabiegów, które zapewniają finalny wygląd i strukturę zewnętrzną materiału.

Najczęstszymi spotykanymi kamieniami są marmury, trawertyny i granity, ale czym tak naprawdę są i czym się różnią? Otóż skały kamienne dzielmy na sposób w jaki powstał i tak:

• Granit to skała magmowa, która powstała w wyniku krzepnięcia płynnej magmy
• Trawertyn i piaskowiec to skały osadowe, powstające z nagromadzenia się materiału okruchowego, organicznego lub chemicznego na skutek jego osadzenia się.
• Marmur to skała metamorficzna, powstałe z wcześniej istniejących skał magmowych, bądź osadowych w warunkach podwyższonej temperatury i ciśnienia.

Kamień naturalny jest unikalny. Ma niepowtarzalne struktury i pęknięcia, które przedstawiają jego prawdziwy, naturalny charakter. Dzięki opracowanym sposobom obróbki kamienia, materiał ten możemy zaaranżować w każdej przestrzeni, dopasowując do swoich potrzeb. Dystrybutorzy oferują różne wykończenie kamienia, które wpływają na jego finalną strukturę, np.: szlifowanie, polerowanie oraz płomieniowanie.

Gdzie i jak wykorzystać kamień naturalny?

Kamień naturalny posiada nieskończenie wiele wariantów zastosowania. Materiał charakteryzuje się długoletnią trwałością i odpornością, a przy tym jest niepowtarzalnie piękny i unikalny.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów z kamienia naturalnego, które mają różne zastosowania, a są to m.in.: płytki, panele, mozaiki i forniry.

Płytki kamienne

Jednym z najczęściej wybieranych produktów z kamienia naturalnego są płytki kamienne, które mają szerokie możliwości zastosowania. Doskonale sprawdzą się na zewnątrz budynku, w postaci wykończenia tarasu czy balkonu, a także jako element dekoracyjny na elewacji.

Płytki z kamienia wykorzystamy również wewnątrz, układając na posadzkach i ścianach. Swoją niepowtarzalną strukturą, idealnie wkomponują się w każdą łazienkę, salon oraz korytarz. Płytki kamienne są zdecydowanie lepszą alternatywą popularnych płytek ceramicznych. 

Panele kamienne

Drugim najbardziej popularnym produktem z kamienia naturalnego są panele kamienne. Są to niewielkie płytki, które składają się z mniejszych, kamiennych cegiełek. Dzięki temu charakteryzują się łatwym i bardzo szybkim montażem oraz niepowtarzalnym efektem, który gwarantują drobne, naturalne elementy kamienia.

Na rynku dostępne są także samoprzylepne panele kamienne, które dają ten sam efekt, a są jeszcze łatwiejsze w montażu. Dzięki temu, że materiał ten jest odporny na warunki atmosferyczne, bardzo często jest stosowany na elewacji budynku. To wspaniały materiał dekoracyjny, który sprawdzi się również wewnątrz budynku, np. w łazience wokół lustra, bądź w salonie na ścianie, gdzie powieszony jest telewizor.

Fornir kamienny

Fornir kamienny to produkt z kamienia naturalnego, który zyskuje coraz większą popularność. Jest typowym kamieniem dekoracyjnym, który posiada szerokie zastosowanie.

Jest on łatwy w montażu i można go przykleić niczym tapetę na niemal każdą powierzchnię. Sprawdza się jako obudowa kominka, ściana w łazience czy salonie, a nawet jako okleina na frontach meblowych.

Mozaiki kamienne

Częstym wyborem są również tradycyjne mozaiki kamienne. Służą głównie jako element dekoracyjny
w łazienkach i kuchni, sprawdzając się zarówno pod prysznicem, jak i pomiędzy szafkami kuchennymi.

Produkty z kamienia naturalnego można wykorzystać w każdej przestrzeni w każdym domu. Materiał ten wykorzystuje się także do zrobienia schodów, obudowy kominka, a także jako element dekoracyjny w ogrodzie. Mnogość zastosowań sprawia że kamień naturalny jest coraz modniejszy, a co za tym idzie, coraz bardziej popularny.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także