Kamień naturalny w łazience – postaw na piękny granit

Kamień naturalny w łazience – postaw na piękny granit

Autor: Anna Usakiewicz
13 lip 2016 10:56

Naturalne piękno granitu to synonim luksusu i elegancji. Wyjątkowe wzory i kolory spełnią wymagania osób ceniących niebanalne rozwiązania.

O tym, jak za pomocą niepowtarzalnego granitu odmienić łazienkę, opowiada Aleksandra Lerska, projektantka wnętrz, specjalista ds. Obsługi Klienta Indywidualnego i Projektantów w Grupie EGA.

Granit, wśród kamieni naturalnych, jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym materiałem w aranżacji wnętrz. Wyróżnia go przede wszystkim trwałość, twardość oraz odporność na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Idealnie sprawdza się na posadzkach, jako okładzina ścienna oraz nietypowa obudowa prysznica lub wanny. Co najważniejsze: bogata kolorystyka oraz niepowtarzalne wzory surowca pozwolą na stworzenie pięknej łazienki.

Niebanalne rozwiązania

Trendem ostatnich lat na rynku aranżacji łazienek jest powrót do natury. Popularny stał się wybór materiałów i dodatków sprawiających, że wnętrze pokoju kąpielowego nawiązuje do świata przyrody. Dlatego też, coraz częściej płytki ceramiczne zastępowane są kamieniem naturalnym. Warto użyć go jako obudowy jednej lub trzech ścian prysznica. Wykorzystując surowiec o charakterystycznym użyleniu, w kolorystyce brązów oraz zieleni, można stworzyć pomieszczenie rodem z egzotycznych miejsc. Dzięki temu nawet natrysk może przypominać prawdziwy wodospad. Co ważne, granit warto również zastosować jako element kamiennej podłogi z wbudowanym odpływem. Należy tutaj pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego spadku podłoża w kierunku ujścia wody – radzi Aleksandra Lerska, projektantka wnętrz, specjalista ds. Obsługi Klienta Indywidualnego i Projektantów w Grupie EGA.

Interesującym rozwiązaniem na stworzenie pokoju kąpielowego będzie umieszczenie wanny z jacuzzi na podeście, do którego poprowadzą kamienne schody. Warto również zastosować ten sam materiał na obudowę wanny oraz na ściany i podłogi. Kolejna ciekawa propozycja to umywalka z granitu. Wykonana z jednej bryły kamienia, bez widocznych łączeń poszczególnych elementów, idealnie wpisuje się w klimat naturalnego wnętrza. Duży wybór kształtów otwiera nowe możliwości aranżacji łazienki. Zamiast klasycznej umywalki, można zdecydować się na ścięty stożek, owalną misę lub postawić na oryginalność nieregularnych form. Granitowy blat dopełni koncepcji – warto wybrać spójność projektu. 

Dobór kolorystyki do małej i dużej łazienki

W łazience o dużej powierzchni zaleca się dzielenie płaszczyzny za pomocą koloru: od jasnych odcieni do ciemniejszych. Takie rozwiązanie pozwoli na zniwelowanie efektu pustej, dużej przestrzeni. Na mniejszym już metrażu warto skorzystać z jasnych barw. Sprawią, że optycznie ściany się oddalą, a łazienka zostanie powiększona. Dla wzmocnienia tego wrażenia warto zawiesić na ścianie lustro, które odciąży aranżację. Używając kamienia naturalnego w małych pomieszczeniach, warto zastosować dwa triki. Pierwszy to ułożenie na wąskiej ścianie płytek w pionie. Takie rozmieszczenie wydłuży wnętrze. Z kolei położenie ich w poziomie sprawi, że przestrzeń się powiększy. Dużą zaletą granitu jest możliwość wykorzystania go przy ogrzewaniu podłogowym. Wybierając granit, zarówno na posadzkę jak i okładzinę ścienną, można zastosować gotowe płytki o standardowych formatach i grubościach (np. 30x60x1 cm) lub płyty wielkoformatowe, cięte na zamówienie. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku tych drugich minimalna dostępna grubość to 2 cm. Warto też mieć na uwadze, że minimalna standardowa grubość blatu granitowego to również 2 cm, choć najczęściej stosuję się tu płyty o grubości 3 cm. Wszystko jednak zależy od projektu – mówi Aleksandra Lerska z Grupy EGA.

Naturalne pochodzenie granitu sprawia, że jest on materiałem niepowtarzalnym i wyjątkowym w domowych wnętrzach. Występuje w dwóch odmiennych strukturach. Pierwszą wyróżniają motywy użyleń i wzory. Druga z kolei charakteryzuje się ziarnem różnej wielkości. Ten kamień naturalny dostępny jest w odcieniach od jasnych beżów przez szarości po brązy i czernie. Decydując się na zakup kamienia naturalnego, warto skorzystać z porad architekta wnętrz. Doradzi on, jaki kamień najlepiej sprawdzi się w łazience i wskaże praktyczne rozwiązania, które nadadzą mu kamiennej trwałości.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także