Kolejność prac wykończeniowych, czyli etapy remontu domu. Przeczytaj zanim zaczniesz!

Kolejność prac wykończeniowych, czyli etapy remontu domu. Przeczytaj zanim zaczniesz!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
15 kwi 2021 10:00

Wykończenie mieszkania to przedsięwzięcie zarówno kosztowne, jak i pracochłonne. Ten proces dzieli się na poszczególne etapy, których odpowiednia kolejność wykonywania jest gwarancją sprawnie i prawidłowo przeprowadzonego remontu. Od czego w takim razie zaczyna się cały proces wykończenia wnętrz? Wskazówkami dzielą się architekci z Moovin Interiors.

Kolejność prac wykończeniowych bazuje na jednej podstawowej zasadzie – remont rozpoczyna się czynnościami, które wymagają największego zaangażowania i jednocześnie generują dużą ilość odpadów budowlanych. Dopiero po zakończeniu etapu obfitego w pył, kurz i brud, a więc równania, tynkowania i wygładzenia ścian, można przystąpić do działań takich jak na przykład kładzenie podłóg.

Etapy wykończenia wnętrz – prawidłowa kolejność

Oprócz istoty porządku samych prac wykończeniowych, trzeba mieć na uwadze fakt, że również kolejność remontowania poszczególnych pomieszczeń nie może być dziełem przypadku. Na pierwszy ogień remontowy powinna pójść łazienka, która nie tylko wymaga większego nakładu pracy, ale także odznacza się koniecznością użycia większej ilości brudzących materiałów, takich jak zaprawy, kleje czy fugi.

Po zamknięciu etapu położenia glazury i terakoty w łazience, a także w innych pomieszczeniach, do których wykończenia przygotowane zostały płytki ceramiczne, można przystąpić do pierwszego malowania, które powinno się zacząć od sufitów – dzięki takiemu zabiegowi z dużym prawdopodobieństwem uniknie się nieestetycznych smug, zacieków i kontrastujących pasów, których widoczność w przyszłości z pewnością zostanie spotęgowana przez oświetlenie.

Po nadaniu ścianom wstępnego zarysu kolorystycznego można przejść do montażu podłóg drewnianych i wykańczających je listew przypodłogowych, a także ewentualnych progów pomiędzy pomieszczeniami. Pozostało już tylko podkreślić ścienną głębię koloru i pora zabrać się za remontowe działania kosmetyczne.

Ostatnie szlify

Kiedy najbardziej praco- i czasochłonne etapy wykańczania wnętrza zostaną zamknięte, można przystąpić do remontowej kosmetyki, czyli czynności, które mają na celu nadanie mieszkaniu ostatecznego wyrazu i przygotowanie przestrzeni do wprowadzenia się.

Ostatnie szlify opierają się między innymi na osadzeniu drzwi w futrynach, montażu karniszy i żyrandoli, a także wzbogaceniu ścian o kontakty i włączniki światła. Warto pamiętać również o niezwykle istotnym dla charakteru wnętrza zawieszeniu dekoracji ściennych i wzbogaceniu aranżacji o przedmioty, które nadadzą remontowanemu mieszkaniu przytulnej, domowej atmosfery.

Fachowa pomoc – alternatywa dla samodzielnego wykończenia wnętrz

Ostatnim etapem wykończenia wnętrz jest moment skręcania mebli. Trzeba jednak podkreślić, że często bywa to najbardziej irytujący moment całego remontu. Istnieje jednak satysfakcjonujące rozwiązanie, które umożliwi właścicielom mieszkań kompromis pomiędzy profesjonalnie urządzonym mieszkaniem a pominięciem etapu wykończenia mieszkania.

Mowa tutaj oczywiście o zdanie się na doświadczenie fachowców, którzy zajmą się nie tylko pracami wykończeniowymi, ale także przygotowaniem samego projektu. 

Komentarze

Zaloguj się